Recenzje Wiedza tajemna

„Księżniczka łabędzi”, czyli piękny film, który spotkał się z podłym zagraniem Disneya

Na dłużej niż na zawsze w pamięci będziesz mej...”

Księżniczka łabędzi to powstały w 1994 roku film w reżyserii Richarda Richa, który wcześniej pracował nad dwoma disnejowskimi filmami – chwytającym ze serce Lisem i Psem (1981) oraz mrocznym Czarnym kotłem (1985). Księżniczka spotkała się z mieszanymi recenzjami i poniosła jedną z największych klęsk finansowych w historii filmów animowanych – zarobiła 9,8 miliona dolarów przy budżecie wynoszącym 21 milionów. Nie jest to winą samego filmu, lecz konkurencji – na ekranach kin w tym samym czasie zawitały m.in. Wywiad z wampirem, Leon zawodowiec, Star Trek: Pokolenia, Pulp Fiction i odbyła się ponowna premiera Króla Lwa (1994). Swoją drogą, wznowienie historii Simby można uznać za zagranie po złości – nawet magazyn Variety napisał, że Disney dopuścił się “sabotażu”.

Mimo braku sukcesu finansowego w 1997 i 1998 roku powstały sequele filmu, odpowiednio Księżniczka łabędzi II: Tajemnica zamku i Księżniczka łabędzi III: Skarb czarnoksiężnika. W kolejnych latach księżniczka Odetta doczekała się jeszcze kilku kontynuacji, jednak nie były one tak popularne. 

Richard Rich miał zająć się reżyserią Olivera i spółki (1988), jednak zamiast tego ówczesny prezes Disneya, Peter Schneider, wręczył mu wypowiedzenie. Rich założył zatem własne studio, w którym pracę znaleźli również ówcześni pracownicy Disneya. Reżyser zainspirowany sukcesem byłego animatora Disneya, Dona Blutha, i pierwszymi filmami Ery Renesansu Disneya opierającymi się na baśniach (Mała syrenka, 1989, Piękna i Bestia, 1991, Aladyn 1992), postanowił nakręcić adaptację baletu Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego z 1876 roku. Co ciekawe, Rich wcześniej przedstawił ten pomysł w Disneyu, jednak studio nie było nim zainteresowane.

Fabuła Księżniczki łabędzi dotyczy księżniczki Odetty i księcia Dereka, których ojcowie uradzili, że dzieci będą spotykać się każdego lata, a gdy dorosną, to połączą królestwa węzłem małżeńskim. Pierwsze poznanie królewskich latorośli przypomina scenę ze Śpiącej królewny (1959), kiedy kilkuletni Filip spogląda na Aurorę śpiącą w kołysce. Podobnie jest w Księżniczce łabędzi – Derek również ma nieciekawą minę widząc maleńkie dziecko, które zdecydowanie nie jest dla niego partnerem do zabaw, a co dopiero ożenku. Po kilku latach Odetta jest już rezolutną dziewczynką, ale mimo tego między nią a Derekiem nie jest różowo – dzieci płatają sobie figle i raczej nie przepadają za swoim towarzystwem.

Odetta i Derek, Księżniczka łabędzi

Aż tu nagle pewnego lata następuje zwrot akcji. Derek i Odetta z przeciętnie prezentujących się dzieci zamieniają się w imponującej urody parę i momentalnie zakochują się w sobie. Dereka aż zamurowuje pod wrażeniem urody Odetty, więc robi najgłupsze, co może – mówi jej, że jest piękna, więc chce się z nią ożenić. Cóż, księżniczka nie ma siana w głowie, więc obrusza się na jego pomysł podyktowany wyłączenie cielesnym zauroczeniem. Oddeta urażona tym, że podoba się księciu tylko z racji na jej wygląd, odjeżdża z ojcem do swojego królestwa. 

Odetta i Derek, Księżniczka łabędzi

Tu ponownie pojawia się motyw znany ze Śpiącej królewny. Na ich drodze staje zły czarnoksiężnik Rothbart, który zabija króla, a na Odettę rzuca klątwę. Dziewczyna przemienia się w łabędzia, a do swojej ludzkiej postaci będzie powracać tylko nocą, gdy światło księżyca padać będzie na jej skrzydła. Po co Rothbart więzi  księżniczkę na ukrytym wśród lasów jeziorze i jakie ma względem niej plany? Podły gad chce mieć władzę nad królestwem, zatem obiecuje Odettcie powrót do ludzkiej postaci, jeśli ta zgodzi się wyjść za niego za mąż. 

Rothbart, Księżniczka łabędzi

Czy Derekowi uda się uratować Odettę i pomścić jej ojca? Czy uroczej księżniczce pomogą zwierzęcy mieszkańcy jeziora? O tym przekonajcie się sami! 

Coż, można się przyczepić do dziur logicznych i mocnego inspirowania się disnejowskimi produkcjami (Mała syrenka, Piękna i Bestia, Aladyn), lecz mimo tego Księżniczka łabędzi to całkiem urokliwa bajka, która może pochwalić się płynną animacją, malowniczymi tłami, pięknymi piosenkami i ciekawymi postaciami pobocznymi, jak żaba uważająca, że jest zaklętym księciem, czy przeuroczy żółw i maskonur. 

Przyjaciele Odetty, Księżniczka łabędzi

Natomiast księżniczka Odetta z powodzeniem mogłaby zaliczać się do grona disnejowskich księżniczek – jest dobra, słodka i delikatna, ale również dzielna i dumna.

Odetta, Księżniczka łabędzi

Niektórzy zarzucają, że transformacja Odetty przypomina scenę z Kopciuszka (1950), kiedy sukienka tytułowej bohaterki magicznie przemienia się w piękną suknię balową. Jednak chyba każdy przyzna, że przeistoczenie księżniczki jest śliczne.

Odetta, Księżniczka łabędzi

W filmie usłyszymy nominowaną do Złotych Globów piosenkę Far Longer than Forever, która przegrała z Can You Feel the Love Tonight ze wspomnianego Króla Lwa.

W polskiej wersji językowej Oddetcie swojego pięknego głosu użyczyła Olga Bończyk, zaś jej mąż, Jacek Bończyk, zagrał Dereka. Małżeństwo stworzyło naprawdę udany duet, a ich miłość czuć w każdym wypowiadanym słowie. Czarny charakter mówi głosem Jacka Czyża, który podobnie, jak reszta obsady, spisał się znakomicie.

Osobiście uważam, że polska wersja nominowanego utworu jest zdecydowanie piękniejsza od oryginalnej. Może jury zawahałoby się, gdyby usłyszało wykonanie Bończyków?

Na koniec, w ramach ciekawostki, piosenka, która finalnie przeobraziła się w Far Longer Than Forever.

Odtwórcza, płaska, z kiepskim wynikiem na Rotten Tomatoes – mówcie o Księżniczce łabędzi, co chcecie – ja w moim animowanym serduszku mam specjalne miejsce dla Odetty, którą zachwycam się tak samo, jak za dzieciaka. Dajcie znać, czy również uwielbiacie ten film!

Pst! Księżniczka łabędzi jest na Netfliksie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial