Wiedza tajemna

„Kung Fu Panda”. 20 faktów o komedii pełnej kung-fu! Co łączy Tygrysicę i Tai Lung?

„Everybody was Kung Fu Fighting, those kicks were fast as lightning!”

Kung Fu Panda to powstała w 2008 roku komputerowa animacja od DreamWorks w reżyserii Johna Stevensona i Marka Osborne’a. Pełna akcji komedia z motywującym przesłaniem trafiła w gusta starszych i młodszych widzów na całym świecie.

Zanim przejdziemy do ciekawostek, odpalcie sobie poniższe kawałki – oryginał i wersję z Pandy – dajcie znać, który wolicie!

Czego nie wiecie o Kung Fu Pandzie?

#1. Prace nad filmem trwały cztery lata. Zarówno sam pomysł, jak i produkcja Kung Fu Pandy wymagały mnóstwo pracy – w tamtych czasach animacja wciąż ewoluowała.

#2. Pierwotnie miała to być prześmiewcza animacja o kung-fu. Po jakimś czasie reżyser zdecydował, że chce, żeby film był zabawny, ale wyrażający szacunek do chińskiej kultury i sztuki walki.

#3. Podobnie, jak w przypadku Meridy Walecznej (2012) Pixara, animatorzy Kung Fu Pandy sami musieli nauczyć się walczyć. Wprawdzie w Pixar było to na większą skalę, ale myślę, że podczas sześciogodzinnej lekcji kung-fu animatorzy DreamWorks też dostali niezły wycisk! Ach, no i nauczyli się poprawnie animować ruchy tych mniej i bardziej wysportowanych bohaterów!

#4. Nie zdziwi Was zatem fakt, że style walki każdej z postaci są wzorowane na prawdziwych stylach kung-fu – Tygrys, Żuraw, Modliszka, Wąż, Małpa, Lampart. Po ma swój indywidualny, pandzi styl.

Kung Fu Panda

#5. Jak zapewne pamiętacie, scena otwierająca (ta, która wygląda jak z Samuraja Jacka) była snem Po. Żeby odróżniała się od reszty filmu, twórcy wykonali ją ręcznie, a nie za pomocą komputerów.

#6. Film zrobił wrażenie na chińskiej widowni, która doceniła dbałość o szczegóły i wykorzystanie ich kultury.

#7. James Hong, który w oryginalnej wersji językowej użyczył swojego głosu Panu Ping, czyli ojcu Po, zaskoczył reżyserów podczas castingu. Okazało się, że jego ojciec również prowadził własny bar z makaronem. Wiadomo, znak z niebios – Hong musiał dostać tę rolę!

Pan Ping, Kung Fu Panda

#8. Główne postaci przeszły trochę zmian, a ich charaktery zgłębiono. Początkowo Tai Lung był tragiczną postacią, która szukała odkupienia, a Po był creepy fanboyem. Dzięki podrasowaniu bohaterów Tai Lung stał się niewdzięcznym i mściwym złoczyńcą, a Po został miłośnikiem sztuk walki z wielką potrzebą przynależności.

Po, Kung Fu Panda

#9. Pierwotnie planowano, by mistrz Shifu był mocno wiekową i raczej mało ruchliwą pandą czerwoną. Kiedy historia ewoluowała i zaczęła wymagać, by mistrz wykazał się sprawnością fizyczną, zmieniono jego design. Poza tym, powiewająca podczas ruchów kung-fu broda mogłaby sprawić animatorom wiele trudności.

Jedna z pierwszych koncepcji Shifu
Jedna z pierwszych koncepcji Shifu

#10. Chorh-Gom, czyli nazwa więzienia, w którym przebywa Tai Lung, w języku kantońskim znaczy być w więzieniu. Twórcy przy projektowaniu budynku inspirowali się scenografią z Domu latających sztyletów (2004), projektami więzień z XVIII wieku i Wielkim Murem.

Chorh-Gom, Kung Fu Panda

#11. Aby nadać Tygrysicy kobiecego wyglądu, animatorzy zamiast uwydatnić jej biust, postanowili skorzystać z tygrysich cech wyglądu i wykorzystać je jako makijaż.

Tygrysica, Kung Fu Panda

#12. Imię Tai Lung znaczy great dragon, czyli wielki bądź wspaniały smok.

Tai Lung, Kung Fu Panda

#13. Zobaczcie, jak wyglądały prace koncepcyjne nad bohaterami:

#14. Moment, w którym Po montuje do krzesła fajerwerki, żeby móc zobaczyć turniej, nawiązuje do prawdziwej chińskiej legendy o urzędniku z dynastii Ming, który zrobił to samo. Jego destynacja była jednak znacznie bardziej odległa od tej, którą wybrał Po. Urzędnik chciał polecieć w ten sposób na księżyc. Pozostawię to bez komentarza.

Kung Fu Panda

#15. Według jednego z reżyserów, Johna Steensona, wszystkie postaci występujące w filmie są wegetarianami (tak, tygrysy też). Nikt nie je mięsa – bardzo słusznie!

#16. Bohaterowie filmu zaliczają się do występujących w Chinach gatunków zagrożonych wyginięciem. Są to między innymi panda wielka (Po), panda czerwona (Shifu), tygrys (Tygrysica), rokselana złocista (Małpa), pantera śnieżna (Tai Lung) i nosorożec (Vachir).

Kung Fu Panda

#17. To, że Tygrysica jako pierwsza przystępuje do samotnej walki z Tai Lung, odzwierciedla chińskie wierzenie, że tygrys i smok są odwiecznymi rywalami.

Ryuko Sadahide

#18. Walka z Tai Lung na moście była najtrudniejszą sceną do animowania. Trzeba przyznać, że twórcy spisali się na medal, a pełna ruchu scena zaliczana jest do jednych z najlepszych animowanych sekwencji, jakie kiedykolwiek powstały.

#19. Kung Fu Panda został nominowany do Oscara i Złotych Globów, jednak statuetki powędrowały do twórców filmu WALL-E od studia Pixar.

#20. Wrogowie z pierwszej sceny filmu okazują się czarnymi charakterami w drugiej i trzeciej części filmu. Są to Kai (Kung Fu Panda 3, 2016) i wilcza armia (Kung Fu Panda 2, 2011).

Kung Fu Panda 2, Kung Fu Panda 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial