Wiedza tajemna

25 rzeczy, których nie wiecie o filmie „Iniemamocni”. Podobieństwa postaci do Fantastycznej Czwórki są nie do odparcia

Superbohaterowie wdali się w konflikt z prawem. Od teraz musza pozostawać w ukryciu i udawać normalnych ludzi. Jak w tym wszystkim odnajdzie się Pan Iniemamocny (Bob Parr) i jego rodzina? Tego dowiecie się z nagrodzonego Oscarem filmu, Iniemamocni!

Tytuł miał swoją premierę w 2004, a 15 lat później doczekał się sequela. Równie udanego. Iniemamocni zostali wyreżyserowani przez Brada Birda (Stalowy gigant, 1999, Ratatuj 2007). Śmiało można powiedzieć, że przeszli próbę czasu.

25 faktów o Pixarowej drużynie superbohaterów

#1 Odzież nie jest prosta do odwzorowania w animacji komputerowej (faktury, rodzaje zszyć itp. rzeczy). Biorąc pod uwagę, że bohaterowie filmu noszą ponad dziewięćdziesiąt pięć różnych strojów, do studia przywieziono krawca, aby wyjaśnił on załodze zawiłości projektowania odzieży. Ze względu na złożoność obliczeń i oświetlenie, splot tkanin jest widoczny tylko z bliska, a bryły o niższej rozdzielczości są używane do ubrań na średnich i długich ujęciach.

#2 Sposób chodzenia Syndrome’a został zainspirowany jednym z pracowników studia. Z kolei sama jego mimika – reżyserem i scenarzystą obrazu – Bradem Birdem!

Pixar
Brad Bird, Syndrome. Widzicie podobieństwo oczu?

#3 Bird wpadł na jego pomysł jeszcze w latach 90. Łączył wówczas karierę z życiem rodzinnym, podobnie jak Iniemamocni.

#4 John Lasseter od dawna zabiegał, aby Brad Bird dołączył do Pixara. Ten jednak odmawiał mu dwukrotnie. W końcu uległ, gdyż zawiódł się na zabiegach Warner Bros. w kwestii promocji Stalowego Giganta (1999), którego współtworzył. Lasseter poprosił, żeby Bird stworzył film, za który mógłby umrzeć. Myślicie, że Iniemamocni sprostali wyzwaniu?

#5 W uniwersum DC występuje postać Elasti-Girl, wobec czego dogadano się z komiksowym gigantem, DC Comics, że na potrzeby promocji filmu Elastyna (ang. Elasti-Girl) nazywana będzie Panią Iniemamocną.

DC, Pixar

#6 Edna Marie „E” Mode bazuje na połączeniu dwóch słynnych kostiumografek. Pierwszą z nich jest Edith Head, czyli największa projektantka kostiumów w historii filmu, która zdobyła 7 Oscarów i 27 nominacji do tej nagrody. Pracowała m.in. przy Skrzydłach (1927), Idąc moją drogą (1944,) Zabawnej buzi (1957). Zaczerpnięto z niej jej manieryzm, bardzo charakterystyczny styl projektowania z połowy XX wieku i okrągłe okulary. Druga inspiracja to nadzorczyni garderoby Edna Taylor, na której opiera się nazwa postaci i jej fryzura.

Edith Head, Edna

W sequelu filmu Edna awansowała na prawdziwą modową ikonę!

Airport Collection

#7 Jedna z sukienek z „Airport Collection” od Head. Zainspirowała ona twórców do zaprojektowania ubrań bohaterkom serialu Jetsonowie, a także później – filmu Iniemamocni (zdj. po lewej).

#8 Brad Bird chciał początkowo zrobić film animowany za pomocą klasycznych rysunków! Jego koncept możemy podziwiać, niestety (gdyż jestem fanką animacji 2D), tylko podczas napisów końcowych.

#9 Ruchy Frozone’a (Mrożona) wzorowane są na medaliście olimpijskim, łyżwiarzu Shani Davisie. Utytułowany sportowiec nie otrzymał za to żadnych pieniędzy.

Mrożon

#10 To pierwszy film Pixara, w którym nie pojawiła się słynna ciężarówka Pizza Planet w formie easter-egga, gdyż Bird był niezaznajomiony z tą tradycją.

#11 Kanciasta architektura świata przedstawionego oparta jest na stylu Googie, popularnym w latach 50. Czerpie on z futuryzmu i kultury samochodowej. Era atomowa i kosmiczna wybrzmiewają w projektach. Jetsonowie chyba nie wzgardziliby takim lokum!

Przykład architektury Googie, Hope International University, Kalifornia
Kadr z filmu Iniemamocni

#12 W filmie głosów karykaturalnym, epizodycznym postaciom użyczyli Ollie Johnston i Frank Thomas z Dziewięciu Staruszków Disneya. Nic dziwnego, bowiem owe postaci stanowili ich odpowiedniki. Pixar wcześniej złożył już hołd mistrzom animacji w filmie Potwory i spółka.

#13 Film został wyreżyserowany i napisany przez jedną osobę. To pierwszy taki przypadek w historii Pixar.

#14 Tytuł filmu miał brzmieć The Invincibles.

#15 Jak w większości filmów Pixara, tutaj też w trailerze pojawiły się sceny, których nie mogliśmy uświadczyć w filmie.

#16 W filmowej bazie Kronosa znajdziemy takie indywidua jak Universal Man, Psycwave, Everseer, Macroburst, Phylange, Blazestone, Downburst, Hyper Shock, Apogee, Blitzerman, Tradewind, Vectress, Gazerbeam, Stormicide, Gamma Jack, ElastiGirl, Frozone, and Mr. Incredible.

#17 To pierwszy film Pixara o ludziach! Poprzednie dotyczyły zwierząt (Dawno temu w trawie, Gdzie jest Nemo?), zabawek (Toy Story) czy potworów (Potwory i spółka).

#18 W produkcji pojawia się nawiązanie do słynnego pokoju A113, gdzie pracowali i spędzali czas John Lasseter, Tim Burton i Brad Bird.

Kadr z filmu Iniemamocni

#19 To pierwszy film Pixara, który nie dostał nominacji do Oscara za muzykę.

#20 W fazie produkcji na film twórcy zwykli mówić Tights (Rajtuzy). To był swego rodzaju kryptonim obrazu. Skąd taka nazwa? Chodzi o oczywiście o specyficzne stroje charakterystyczne dla superbohaterów!

#21 Większość wydarzeń dzieje się w Metroville, mieście-kombinacji Smalville i Metropolis.

#22 Wyspa, na którą zostaje wezwany Pan Iniemamocny – Nomanisan Island nawiązuje do znanej książki No Man is an Island Thomasa Mertona.

#23 Istnieją wyraźne podobieństwa protagonistów filmu do innej rodziny superbohaterów: Fantastycznej Czwórki Marvel Comics. Iniemamocny (Bob Parr) ma super siłę jak Thing (Ben Grimm); Elastyna (Helen Parr) jest w stanie rozciągnąć swoje ciało jak Mr. Fantastic (Reed Richards); Violet potrafi stać się niewidzialna i generować pola siłowe, tak jak Niewidzialna Kobieta (Susan Storm Richards); a mały Jack-Jack na krótko pokazuje umiejętność przemiany w żywy płomień jak Ludzka Pochodnia. Jack-Jack jest jeszcze bardziej podobny do syna Storm i Mr. Fantastic, Franklina, mutanta o sile zmieniania rzeczywistości.

Thing, Pan Iniemamocny
Pani Iniemamocna, Mr. Fantastic
Human Torch (Chris Evans, Fantastic Four), Jack-Jack

Ponadto super-złoczyńca, Underminer (Człowiek Szpadel), który pojawia się na końcu filmu – to sobowtór wroga Fantastycznej Czwórki – The Mole Mana.

Underminer, The Mole Man

#24 W otwierającej film scenie pościgu spiker radiowy mówi, że rabusie bankowi uciekają na San Pablo Avenue. San Pablo Avenue to prawdziwa ulica w Emeryville w Kalifornii, w pobliżu siedziby Pixar Studios. Większość ulic na mapie w Incredimobile to także prawdziwe ulice w Emeryville. Takie rzeczy wyłapują tylko prawdziwi fani!

#25 W filmie zobaczyć można Rock’Em Socks Robots z Toy Story 2.

Dajcie znać, czy udało się Was czym zaskoczyć! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial