Wiedza tajemna

„Gdzie jest Nemo?”, czyli 25 sekretów oceanicznych głębin i konfliktu Disneya z Pixarem

Ten film należy do jednego z moich ulubionych obrazów od Pixar! Podwodny świat uwiódł mnie niemal tak samo, jak ten wykreowany przez Disneya w Małej Syrence (1989).

Czego o nim nie wiecie?

#1 Film poświęcony jest pamięci Glenna McQueena (1960-2002), animatora Pixara, który później zostanie uhonorowany imieniem Lightning McQueen (Zderzaka McQueena) w Autach (2006).

Glenn McQueen

#2 Ten film pod względem dochodów przewyższył Króla Lwa (1994), stając się wówczas najlepiej zarabiającym filmem animowanym. Producent Króla Lwa Don Hahn zadzwonił do reżysera Andrew Stantona, aby mu pogratulować. Powiedział: „Najwyższy czas”.

#3 Film jest najlepiej zarabiającym wydaniem DVD w historii!

#4 Marlin, ojciec Nemo, został pierwotnie zagrany przez Williama H. ​​Macy’ego. Według książki Jamesa B. Stewarta DisneyWar, to po obejrzeniu wczesnego fragmentu filmu z głosem Macy’ego, ówczesny CEO Disneya Michael Eisner niesławnie powiedział swojej radzie dyrektorów: „To będzie konfrontacja z rzeczywistością dla tych facetów…To, co zrobili, jest w porządku, ale nie jest tak dobre jak ich poprzednie filmy. Oczywiście myślą, że to jest wspaniałe. Zaufaj mi, nie jest. ”

Marlin

Finalnie aktor Albert Brooks wcielił się w rolę Marlina, a film zdobył jedne z najlepszych recenzji, jeśli chodzi o dzieła Pixara i stał się najlepiej zarabiającym filmem animowanym w tamtym okresie. Co gorsze dla Eisnera, umowa dystrybucyjna Disneya z Pixarem była bliska wygaśnięcia. Próbował odnowić ją wraz z właścicielem Pixara, Stevem Jobsem, jednak ten nie był mu zbyt przychylny.

Zagrożenie utratą najbardziej konsekwentnego producenta filmów, czyli Pixara przez Disneya z powodu oczerniających słów Eisnera finalnie skłoniło akcjonariuszy do zwolnienia go.

Eisner, DisneyWar (James B. Stewart), Steve Jobs

#5 W przypadku sekwencji meduz Pixar’s Ocean Unit stworzył zupełnie nowy system zacieniania, który zespół nazwał transblurrency. Był przezroczysty, ale i niewyraźny, podobnie jak oszronione okno łazienki.

#6 Zapotrzebowanie na ryby tropikalne eksplodowało tuż po premierze filmu, szczególnie błazenków i pokolców turkusowych, czyli gatunków głównych bohaterów. Podobnie jak Darla w filmie – wielu nowych nabywców zwierząt domowych nie miało pojęcia, jak dbać o swoje zwierzaki, i ostatecznie zabiło je.

Dory, Pokolec turkusowy

Później ujawniono, że tropikalne ryby morskie potrzebują 30-galonowego akwarium ze starannie kontrolowanymi poziomami zasolenia, ponieważ inaczej po prostu umrą. Wzrost popytu zaskoczył importerów ryb, a populacja błazenków spadła o 75 procent na niektórych obszarach.

Z drugiej strony właściciele zwierząt domowych, którzy wzięli sobie do serca przesłanie filmu, nie zareagowali znacznie lepiej. Niektórzy z nich wypuścili jadowite ryby do oceanu (!!!), niszcząc równowagę ekologiczną Florydy. Inni spłukali ryby w toalecie, aby je uwolnić, a te ryby umarły, zanim dotarły do ​​kanałów.

#7 Zobaczcie prace koncepcyjne do filmu!

#8 Tytułowy Nemo zawdzięcza swoje imię Kapitanowi Nemo z powieści Juliusza Verne’a  Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi (1870).

Volumina.pl

#9 Zespół został poproszony o wykonanie podwodnych zdjęć, a następnie odwzorowanie ich w formie animacji. Efekt był nazbyt realistyczny (!), wobec czego zdecydowano się na drobne modyfikacje podwodnego świata.

#10 W filmie głosu Dory udziela sama Ellen DeGeneres! Co więcej, postać została napisana specjalnie pod nią. Cóż, niewątpliwie fanem filmu jest Łukasz Jakóbiak, który, jak większość z Was wie, marzy o byciu gościem jej talk-show! 😁😂😁😂😁😂 W polskiej wersji głosem niebiesko-żółtej rybki mówi Joanna Trzepiecińska (Rodzina zastępcza).

Ellen DeGeneres, Łukasz Jakóbiak

#11 Podczas napisów końcowych zobaczyć możemy Mike’a z Potworów i spółki (2001)! Wypatrujcie go.

#12 Tytuł jest pierwszym obrazem Pixara, który zdobył Oscara!

#13 Zgodnie z naturą Marlin powinien zmienić płeć po śmierci swojej żony, Coral. Błazenki charakteryzują się bowiem następczym hermafrodytyzmem i tak właśnie się zachowują po odejściu samicy. Tak, czyli jak ww. zmieniają płeć.

Marlin i Coral, Gdzie jest Nemo?

#14 W rolę brązowego pelikana Nigela wcielił się Geoffrey Rush, australijski aktor znany m.in. z filmów Jak zostać królem?, Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (pamiętna rola kapitana Barbossy), Koneser.

Geoffrey Rush, Nigel (Gdzie jest Nemo?)

#15 Z wyjątkiem Nemo i Gilla (Idola), każdy członek akwarium (ang. Gang Tank) nie pochodzi z oceanu, ale jest albo prezentem, albo jest kupiony. W rolę Idola w polskiej wersji językowej wcielił się Olaf Lubszenko.

Ekipa z akwarium, Pixar

#16 Prace nad filmem rozpoczeły się już w 1997 roku!

#17 Większość ryb to rzeczywiste ryby morskie, które można znaleźć w Oceanie Spokojnym. Jak już wcześniej wspominałam, Nemo to błazenek (podobnie jak Marlin), a Dory to pokolec turkusowy.

Natomiast Gill (Idol) to idolek mauretański, Bloat (Rozdym) pochodzi z rodziny najeżkowatych, Bubbles to zebrasoma żółta, Peach (Malina) to purpurowa gwiazda morska, Gurgle to gramma loreto, Jacques to sprzątaczka-krewetka, a Deb to dascylus zebra.

Zebrasoma żółta, Wikipedia
Purpurowa gwiazda morska (Wikipedia), Peach/Malina (Pixar)
Gurgle (Pixar), Gramma Loreto (Wikipedia)
Deb (Pixar), Dasylus Zebra

#18 Reżyser Andrew Stanton dubbingował żółwia morskiego, Crusha. Ale rownież mewy w ich wymownym „Mine, mine, mine!”!

#19 Żółwie morskie mogą dożyć 152 lat (wg Księgi Rekordów Guinnessa)! Jest to sprzeczne z tym, co powiedział Crush o byciu młodym w wieku 150 lat. Możliwe, że czuje się młody, a nie dosłownie jest młody.

Crush, Gdzie jest Nemo?

#20 Falujące pasma zawilców na dnie morskim poruszają się przy użyciu tego samego programu komputerowego, który animował włosy Sully’ego w filmie Potwory i spółka (2001).

Zawilce w filmie Gdzie jest Nemo?

#21 Motywem przewodnim filmu jest utwór Beyond the Sea. Skomponowany został przez Boba Darina jeszcze w latach 50. XX wieku. W angielskiej wersji wykonuje go mój ukochany Robbie Williams! 💙💛💙💛

#22 Bob Peterson, który dubbinguje Pana Raya, to ten sam aktor, który użyczył głosu Roz w Potworach i spółce. Zagrał także Duga i Alphę, czyli psy w filmie Odlot (2009) oraz Chica Hicksa w Autach 3 (2017_.

Pan Ray

#23 Jedna z łodzi nazywa się „Tratwa Jerome’a” po Jerome Ranfcie, rzeźbiarzu z działu sztuki Pixar, który zastąpił swojego brata Joe Ranfta w roli Jacquesa (tej śmiesznej krewetki) po jego śmierci w 2005 roku.

Pixar
Jacques, Pixar

#24 Dory zalicza kilka camoes w popularnej serii komiksowej Boom Studios. Jeśli jej nie znacie, koniecznie się nią zainteresujcie!

Boom Studios

#25 Dory i Marlin żyją w Wielkiej Rafie Koralowej u wybrzeża północno-wschodniej Australii. Za odkrywcę Wielkiej Rafy Koralowej uważa się brytyjskiego żeglarza Jamesa Cooka (1770). Wcześniej była ona znana Aborygenom, czyli rdzennym mieszkańcom Australii.

Wielka Rafa Koralowa, Australia
Wieka Rafa Koralowa, Gdzie jest Nemo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial