Wiedza tajemna

„Potwory i spółka”. Genialna animacja skrywa wiele tajemnic! 20 mało znanych faktów

Film Potwory i spółka w reżyserii Petera Doctera z 2001 roku podbił serca dużych i małych. W mieście Monstropolis pracują potwory, które przedostają się do ludzkiego świata, aby straszyć najmłodszych. Pozyskują w ten sposób energię.

Wprowadzenie do filmu brzmi złowieszczo, ale nic bardziej mylnego! Myślę, że każdy, kto go oglądał – doskonale rozumie, co mam na myśli.

Jakie tajemnice skrywa produkcja?

#1 Billy Crystal (Kiedy Harry poznał Sally) odrzucił rolę Buzza Astrala w Toy Story (1995). Miał jednak obiecane, że gdy Pixar będzie produkował równie wielki hit, twórcy odezwą się do niego. Tak też się stało, a my możemy się cieszyć głosem aktora w roli największej gwiazdy filmu, czyli memicznego Mike’a! W polskiej wersji zielonego stworka dubbinguje Wojciech Paszkowski.

Billy Crystal, Mike Wazowski

#2 Na potrzeby produkcji stworzono specjalne programy komputerowe, które pozwoliły na detaliczne przedstawienie sierści potworów.

#3 Film zarobił więcej niż pozostałe filmy Pixara do czasu jego ukazania.

#4 Początkowo Boo miała mieć 6 lat. Scenarzyści uznali jednak, że im młodsza bohaterka, tym bardziej podatna na strach przed potworami. Zdecydowano się zatem ją jeszcze bardziej odmłodzić.

#5 Dziewczynka podkładająca głos pod Boo z uwagi za swój młody wiek nie mogła usiedzieć w studiu. Twórcy nagrywali ją zatem podczas zabawy!

#6 W jednej ze scen znaleźć możemy klowna z filmu Toy Story!

Toy Story

#7 Tytuł miał specjalny trailer, który emitowany był przed seansem filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001). Bohaterowie odgrywają w nim sceny z sagi o nastoletnim czarodzieju z blizną na czole!

#8 Restauracja, w której są Mike i Celia, nazywa się Harryhausen. To hołd dla Raya Harryhausena, człowieka, który stworzył potwory do filmów takich jak Jazon i Argonauci (animacja poklatkowa, 1963). Natomiast ośmiornica za barem w restauracji jest odniesieniem do filmu To przyszło z głębin morza (1955), w którym Harryhausen stworzył ośmiornicę z sześcioma rękami. Tyle samo ma ta w Potworach i spółce.

Pixar

Jakby komuś było mało ośmiornic, to proszę bardzo:

Właściciel warzywniaka Grossery w Monstropolis

#9 Łazienka z shortu Pixara Partysaurous Rex (2012) nawiązuje do postaci Sully’ego! Zobaczcie na obicie sedesu!

Pixar

#10 Prawdziwe imię Boo to Mary, a aktorka, która się w nią wciela nazywa się Mary Gibbs. Aby na planie ją rozśmieszyć – reżyser Peter Docter zabawiał ją kukiełkami ze skarpet. W ten sposób udało się nagrać śmiech dziewczynki. Grunt to mieć na coś sposób!

#11 Short Nowy samochód Mike’a (2002) początkowo planowany był jako jedna ze scen w filmie. Finalnie wyszedł jako osobny twór.

#12 W filmie znajdują się nawiązania do następnego obrazu Pixar, Gdzie jest Nemo? (2003). Po pierwsze, w restauracji Harryhausen na ścianie jest obraz Nemo. Po drugie, kiedy Sulley wrzuca Randalla do sypialni, można zobaczyć posąg Nemo. I wreszcie, kiedy Boo wręcza Sulleyowi swoje zabawki, podaje mu zabawkę Nemo. To pierwszy film Pixara, w którym cameo zalicza przyszły bohater studia!

Pixar

#13 Hidden City Cafe to nazwa prawdziwej restauracji w Point Richmind Ca, która była ulubioną miejscówką animatorów Pixara (w tym reżysera Pete’a Doctera), od wczesnych lat 90-tych. Co ciekawe, Pixar pierwotnie mieścił się w Point Richmond Ca.

Pixar

#14 Piosenka If I Didn’t Have You zdobyła Oscara w 2002 roku. Jej kompozytor Randy Newman nominowany był do nagrody Akademii już 16 razy! Tym razem się udało. Posłuchajcie utworu:

#15 Sam obraz był również nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Było to pierwsze rozdanie Oscarów z uwzględnieniem tej kategorii. Wygraną sprzed nosa zgarnął mu jednak Shrek (DreamWorks). Trzecim kandydatem do złotego krzyżowca był Jimmy Neutron: Mały geniusz (Nickelodeon Movies, Paramount).

#16 Aktor Frank Oz, dubbingujący Fungusa posłużył za inspirację dla jego wyglądu. Popatrzcie tylko na te okulary!

Fungus, Frank Oz

#17 Film inspirowany był tytułem Małe potwory z 1989 roku w reżyserii współtwórcy Opowieści z krypty (1989) – Richarda Greenberga. Tytuł kręci się wokół nastolatka, który znajduje pod swoim łóżkiem świat fantastycznych stworzeń. Film przez wielu określany jest mianem schizowego.

Plakaty do filmu Małe potwory

#18 Projekt Sulleya opiera się na prehistorycznym leniwcu!

#19 Postać Roz (jedyna postać żeńska, która w oryginale dubbingowana jest przez mężczyznę – aktora Boba Petersona) przypomina charakter z filmu Wakacje – Żegnaj szkoło! (Walt Disney Pictures, 2001). Pamiętacie tą panią?

Pixar, Disney

#20 Roz pojawia się na początku filmiku wprowadzającego do zwiedzania wędrującego muzeum The Science Behind Pixar. Koniecznie wybierzcie się tam po pandemii! Zerknijcie na jeden ze spotów promujących miejsce!

Aha, jeszcze jedno! Pierwotnie Monstropolis miało przypominać upiorny świat Tima Burtona z budynkami wpasowującymi się w estetykę Miasteczka Halloween. Finalnie twórcy postanowili jednak bazować na architekturze charakterystycznej dla zabudowy Stanów Zjednoczonych w latach 60. Doszli do wniosku, że taki sposób zaprezentowania świata bardziej pasuje do klimatu fabuły.

W filmie bowiem potwory straszą nie dlatego, że wynika to z ich natury, ale pozyskują w ten sposób energię. Scenarzyści chcieli w ten sposób nawiązać do boomu energetycznego, który wydarzył się we wspomnianej dekadzie. Wątek energii jest tutaj istotny również dlatego, że Monstropolis cierpi z powodu kryzysu energetycznego spowodowanego zwiększoną odpornością dzieci na strach przed potworami.

Zobaczcie jedną z koncepcyjnych prac twórców! 🙂

Pixar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial