Wiedza tajemna

„Ratatuj”, czyli obraz, który na pewno pobudzi apetyt! 15 tajemnic filmu

Ratatuj to film, w którym głównym bohaterem jest antropomorficzny szczur obdarzony węchem absolutnym. Postanawia spełnić swoje kulinarne marzenie, ale nie obejdzie się bez kłopotów!

Czego nie wiecie o filmie?

#1 W studio trzymano prawdziwe szczury, aby dobrze prześledzić ich ruchy i zachowanie. W końcu głównym bohaterem filmu jest właśnie ten gryzoń!

#2 Aby dowiedzieć się, jak animować scenę, w której szef kuchni jest mokry, w rzeczywistości ubrano pewnego jegomościa w garnitur szefa kuchni i umieszczono go w basenie, aby zobaczyć, które części garnituru przylegają do jego ciała. Nie ma jak poświęcenie dla sztuki!

#3 Kiedy Remy po raz pierwszy wychodzi z kanałów, szczeka na niego pies. Widać tylko sylwetkę zwierzaka, ale tak naprawdę jest to pies Dug z wciąż produkowanego filmu wówczas innego filmu Pixar – Odlot (2009).

Dug, Odlot

#4 We Francji film był najchętniej oglądanym filmem animowanym do tej pory! Być może to przez fakt, że właśnie w tym kraju dzieje się jego akcja.

#5 Remy ma 1,15 miliona włosów, podczas gdy Colette ma ich na głowie 115 000 włosów. Przeciętny człowiek ma około 110 000 włosów.

Colette, Remy

#6 Danie ratatouille przygotowane przez Remy’ego jest alternatywną jego odmianą o nazwie confit byaldi. Zostało zaadaptowane przez konsultanta filmowego, szefa kuchni Thomasa Kellera. Ta odmiana znacznie różni się od konwencjonalnej ratatouille pod względem przygotowania i metody. Główną różnicą jest to, że używane warzywa są cienko krojone i pieczone zamiast gotowane w garnku.

To nie wszystko. Zespół animatorów pracował u boku Kellera w jego restauracji French Laundry, aby nauczyć się sztuki gotowania. Keller występuje również w filmie jako jedna z epizodycznych postaci.

Keller, jego odmiana ratatouille (Wikipedia), Remy (Pixar)

#7 Film jest ulubionym tytułem amerykańskiego szefa kuchni i osobowości telewizyjnej, Anthony’ego Bourdaina. Powiedział on, że jest pod wrażeniem sposobu, w jaki twórcy przedstawili jedzenie i reakcje na nie.

#8 Weteran Disney’a – animator Victor Haboush, który pracował nad Śpiącą królewną (1959), Zakochanym kundlem (1955) i 101 dalmatyńczyków (1961), nazwał ten film „najlepszym filmem animowanym od czasu Pinokia (1940)”.

#9 Zmiany, które Brad Bird (reżyser obrazu; także Iniemamocnych, Stalowego Giganta) wprowadził do oryginalnej historii współtwórcy obrazu, Jana Pinkavy, polegały na tym, że zabił Gusteau, dał większe role Skinnerowi i Colette, a także przeprojektował szczury, aby bardziej przypominały same siebie.

Gusetau, Pixar

#10 Disney i Pixar planowali sprowadzić francuskie wino marki Ratatouille do sklepów Costco. Niestety – California Wine Institute złożył skargę, że postacie z kreskówek zachęcają nieletnich do picia .

#11 Ratatuj to pierwszy film, który ukazał się po przejęciu Pixara przez Disneya. Tytuł miał swoją premierę w 2007 roku. Disney wypuścił wówczas Rodzinkę Robinsonów (2007), nad którą pracował John Lasseter (były szef Disney Pixar), który wcześniej sprawował funkcję wice CEO wyłącznie Pixara. Zakup Pixara kosztował Disneya ponad 7 miliardów dolarów.

#12 W jednej z wcześniejszych scen (w okolicach dziewiątej minuty) ekscentryczna rudowłosa kobieta celuje strzelbą do dwóch gryzoni, Remy i jego brata Emile. Przypomina to scenę z Bernarda i Bianki (1977), w której rudowłosa nikczemność Madame Meduza również przy pomocy strzelby próbuje pozbyć się białych myszek.

#13 Film zdobył 5 nominacji do Oscara. To najwięcej ze wszystkich dzieł Pixara, które ukazały się do tamtego czasu. Statuetkę wygrał w kategorii najlepszy film animowany.

#14 Disney nie chciał wystawiać obrazu do walki w kategorii najlepszy film, bo bał się, że wówczas obraz zostanie zlekceważony w kategorii animacja.

#15 Mieszkanie Linguiniego ulokowane jest w Montmarte w Paryżu.

Linguini, Pixar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial