W głowie się nie mieści (2015) to opowieść o życiu Riley, którym sterują następujące emocje: Radość, Gniew, Smutek, Strach i Odraza. To także opowieść o każdym z nas.
Obraz wyreżyserował Pete Docter (Potwory i spółka, Odlot), a w polskiej wersji głosy bohaterom podłożyli m.in. Małgorzata Socha (Radość), Kinga Preis (Smutek), Cezary Pazura (Strach), Szymon Kuśmider (Gniew) i Maja Ostaszewska (Odraza). W rolę Riley wcieliła się Alicja Kozieja.
Jedna z najbardziej edukacyjnych animacji Pixara skrywa sporo tajemnic. Odkryjcie je razem z nami!
#1 Według reżysera każda emocja opiera się na konkretnym kształcie: Radość oparta jest na gwieździe, Smutek jest łzą, Gniew jest ognistą cegłą, Strach jest surowym nerwem, a Odraza to brokuły. Docter podkreślił jednak, że sam bardzo lubi to warzywko, jest natomiast świadomy, że wiele osób (w szczególności dzieci) nie może na nie patrzeć.


#2 Twórcy rozważali aż 27 różnych emocji, ale zdecydowali się na pięć (Radość, Smutek, Odraza, Strach i Gniew), aby uczynić tworzenie filmu mniej skomplikowanym. Niektóre z głównych emocji, które zostały ostatecznie odrzucone, to Zdziwienie, Duma i Zaufanie.
#3 We wspomnieniach Riley dopatrzeć się możemy scen z Odlotu (2009)!
#4 Pizzeria w filmie – Yeast in Eden wzorowana jest na podobnym lokalu, który znajduje się niedaleko studia Pixar. Codziennie podawany jest tam tylko jeden rodzaj pizzy, jako topping do wybrania są często brokuły.

#5 Przy pracy nad filmem skonsultowano się z psychologami i innymi ekspertami, aby ustalić, w jaki sposób ma działać umysł Riley, by był w zgodzie z nauką. Udało się. Dla przykładu uważa się, że wspomnienia powstałe w ciągu dnia (w pamięci krótkotrwałej) zamieniane są w wspomnienia długoterminowe podczas snu, co w filmie dzieje się w umyśle Riley. Brawa za profesjonalne podejście twórców do sprawy!
#7 Pixar zaprosił Paula Ekmana, amerykańskiego psychologa, który jest pionierem w badaniu emocji i ich związku z wyrazem twarzy, aby podzielił się wiedzą o ich naturze, Doskonałe posunięcie!

#8 Kiedy Pete Docter po raz pierwszy przedstawił pomysł na ten film szefowi Pixara, Johnowi Lasseterowi, powiedział: „Wyobraź sobie zabawę, jaką będziemy czerpać z castingu. Możemy zdobyć ludzi takich jak Lewis Black* jako Gniew!”. Ostatecznie twórcy obsadzili właśnie Lewisa Blacka w roli tej emocji.
*Lewis Black to amerykański komik, którego monologi sceniczne często przekszcztałcają się w przemowy pełnie obelg.

#9 Inspiracją dla Doctera do stworzenia filmu była jego córka, którą obserwował podczas borykania się z trudami dorastania. Zwracał uwagę na targające nią emocje i jej sposoby radzenia sobie z nimi.
#10 Film otrzymał 8-minutową owację na stojąco podczas festiwalu w Cannes w 2015 roku, podczas którego był wyświetlany.

#11 To pierwszy film Pixara, który nie posiada antagonisty.
#12 Jednym z obszarów umysłu Riley, który został wycięty z filmu, był dział o nazwie „Faces & Names”. To departament odpowiedzialny za łączenie nazwisk osób, które Riley spotkała na swojej drodze, z ich twarzami. Przywódcy obu departamentów nie lubią się jednak nawzajem, co tłumaczy fakt, że ludzie czasami kojarzą czyjąś twarz, ale imię już niekoniecznie.
Bardzo ciekawy pomysł, tym bardziej, że w naszym mózgu rzeczywiście istnieje osobny obszar, który odpowiedzialny jest za zapamiętywanie twarzy. Nazywa się fusiform face area (FFA). Jedni mają lepiej rozwiniętą tę część mózgu, a tym samym lepiej pamietają cudze lica, inni gorzej.
#13 W japońskiej wersji filmu Odraza zamiast brokuła ma formę zielonej papryki, za którą nie przepadają dzieci z tego kraju.
#14 W 2015 roku ukazała się gra mobilna Inside Out: Thought Bubbles. Znajdziemy w niej lokacje z filmu oraz 485 poziomów.
#15 W film zaangażowanych było 45 animatorów. To zaledwie połowa ekipy, która pracowała nad poprzednimi projektami studia. Oczywiście, jeśli chodzi o liczbę jej członków, nie konkretne nazwiska.
#16 Przez premierę filmu Jurassic World (2015), Inside Out został pierwszym filmem Pixara, który zadebiutował na drugim miejscu w kasie w Ameryce Północnej podczas weekendu otwarcia. Poprzednie zawsze wskakiwały na szczyt zestawienia. Był to jednak drugi co do zysków weekend otwierający Pixara po Toy Story 3 (2010), więc nie jest źle.
#17 Radość (Joy) rodzi się z czystego światła – bez rodziców, bez wychowania, po prostu pojawia się, tak jak wszystkie inne Emocje.

#18 Kolory kwiatu Bing Bonga reprezentują kolory emocji: żółty bliski jest Radości, zielony Wstrętowi, czerwony Gniewowi, niebieski Smutkowi, a fioletowy Strachowi. Zauważyliście to?

#19 W filmie występuje 5 podstawowych krain: Rodziny, Pasji ( w wypadku Riley jest to hokej), Głupawki, Przyjaźni i Szczerości.


#20 Nasz stan emocjonalny może znacząco wpłynąć na nasze wspomnienia. Faktu tego dowiodły m.in. badania prowadzone przez Lindę J. Levine z University of California-Irvine. Wynika z nich, że wspomniena mogą zmienić swój kształt pod wpływem naszych emocji. Gdy rządzi nami smutek – będą one bardziej smutne, gdy radość – radosne. Gdy dominującą w naszym samopoczuciu emocją w danej chwili jest z kolei strach, migawki z przeszłości będą podkreślać te momenty, w których kiedyś się czegoś baliśmy. Dokładnie to zostało pokazane w filmie. Smutek maluje na niebieski kolor kulki ze wspomnieniami, który niegdyś były żółte, czyli wesołe. Genialny pomysł!