Wiedza tajemna

„W głowie się nie mieści”, czyli przystępna lekcja psychologii. 20 ciekawostek o dziele Pixar

W głowie się nie mieści (2015) to opowieść o życiu Riley, którym sterują następujące emocje: Radość, Gniew, Smutek, Strach i Odraza. To także opowieść o każdym z nas.

Obraz wyreżyserował Pete Docter (Potwory i spółka, Odlot), a w polskiej wersji głosy bohaterom podłożyli m.in. Małgorzata Socha (Radość), Kinga Preis (Smutek), Cezary Pazura (Strach), Szymon Kuśmider (Gniew) i Maja Ostaszewska (Odraza). W rolę Riley wcieliła się Alicja Kozieja.

Jedna z najbardziej edukacyjnych animacji Pixara skrywa sporo tajemnic. Odkryjcie je razem z nami!

#1 Według reżysera każda emocja opiera się na konkretnym kształcie: Radość oparta jest na gwieździe, Smutek jest łzą, Gniew jest ognistą cegłą, Strach jest surowym nerwem, a Odraza to brokuły. Docter podkreślił jednak, że sam bardzo lubi to warzywko, jest natomiast świadomy, że wiele osób (w szczególności dzieci) nie może na nie patrzeć.

Strach, Radość, Smutek (Pixar)
Odraza (Pixar)

#2 Twórcy rozważali aż 27 różnych emocji, ale zdecydowali się na pięć (Radość, Smutek, Odraza, Strach i Gniew), aby uczynić tworzenie filmu mniej skomplikowanym. Niektóre z głównych emocji, które zostały ostatecznie odrzucone, to Zdziwienie, Duma i Zaufanie.

#3 We wspomnieniach Riley dopatrzeć się możemy scen z Odlotu (2009)!

#4 Pizzeria w filmie – Yeast in Eden wzorowana jest na podobnym lokalu, który znajduje się niedaleko studia Pixar. Codziennie podawany jest tam tylko jeden rodzaj pizzy, jako topping do wybrania są często brokuły.

W głowie się nie mieści (Pixar)

#5 Przy pracy nad filmem skonsultowano się z psychologami i innymi ekspertami, aby ustalić, w jaki sposób ma działać umysł Riley, by był w zgodzie z nauką. Udało się. Dla przykładu uważa się, że wspomnienia powstałe w ciągu dnia (w pamięci krótkotrwałej) zamieniane są w wspomnienia długoterminowe podczas snu, co w filmie dzieje się w umyśle Riley. Brawa za profesjonalne podejście twórców do sprawy!

#7 Pixar zaprosił Paula Ekmana, amerykańskiego psychologa, który jest pionierem w badaniu emocji i ich związku z wyrazem twarzy, aby podzielił się wiedzą o ich naturze, Doskonałe posunięcie!

Paul Ekman, pionier w dziedzinie badań nad ekspresją mimiczną pod wpływem emocji. Uważa on, że 5 emocji obecnych w filmie – najbardziej odmalowuje się na naszej twarzy – Gniew, Strach, Odraza, Smutek, Radość. Niektórzy eksperci dodają tego jeszcze pogardę i zaskocznie.

#8 Kiedy Pete Docter po raz pierwszy przedstawił pomysł na ten film szefowi Pixara, Johnowi Lasseterowi, powiedział: „Wyobraź sobie zabawę, jaką będziemy czerpać z castingu. Możemy zdobyć ludzi takich jak Lewis Black* jako Gniew!”. Ostatecznie twórcy obsadzili właśnie Lewisa Blacka w roli tej emocji.

*Lewis Black to amerykański komik, którego monologi sceniczne często przekszcztałcają się w przemowy pełnie obelg.

Lewis Black, Gniew (Pixar)

#9 Inspiracją dla Doctera do stworzenia filmu była jego córka, którą obserwował podczas borykania się z trudami dorastania. Zwracał uwagę na targające nią emocje i jej sposoby radzenia sobie z nimi.

#10 Film otrzymał 8-minutową owację na stojąco podczas festiwalu w Cannes w 2015 roku, podczas którego był wyświetlany.

#11 To pierwszy film Pixara, który nie posiada antagonisty.

#12 Jednym z obszarów umysłu Riley, który został wycięty z filmu, był dział o nazwie „Faces & Names”. To departament odpowiedzialny za łączenie nazwisk osób, które Riley spotkała na swojej drodze, z ich twarzami. Przywódcy obu departamentów nie lubią się jednak nawzajem, co tłumaczy fakt, że ludzie czasami kojarzą czyjąś twarz, ale imię już niekoniecznie.

Bardzo ciekawy pomysł, tym bardziej, że w naszym mózgu rzeczywiście istnieje osobny obszar, który odpowiedzialny jest za zapamiętywanie twarzy. Nazywa się fusiform face area (FFA). Jedni mają lepiej rozwiniętą tę część mózgu, a tym samym lepiej pamietają cudze lica, inni gorzej.

#13 W japońskiej wersji filmu Odraza zamiast brokuła ma formę zielonej papryki, za którą nie przepadają dzieci z tego kraju.

#14 W 2015 roku ukazała się gra mobilna Inside Out: Thought Bubbles. Znajdziemy w niej lokacje z filmu oraz 485 poziomów.

#15 W film zaangażowanych było 45 animatorów. To zaledwie połowa ekipy, która pracowała nad poprzednimi projektami studia. Oczywiście, jeśli chodzi o liczbę jej członków, nie konkretne nazwiska.

#16 Przez premierę filmu Jurassic World (2015), Inside Out został pierwszym filmem Pixara, który zadebiutował na drugim miejscu w kasie w Ameryce Północnej podczas weekendu otwarcia. Poprzednie zawsze wskakiwały na szczyt zestawienia. Był to jednak drugi co do zysków weekend otwierający Pixara po Toy Story 3 (2010), więc nie jest źle.

#17 Radość (Joy) rodzi się z czystego światła – bez rodziców, bez wychowania, po prostu pojawia się, tak jak wszystkie inne Emocje.

#18 Kolory kwiatu Bing Bonga reprezentują kolory emocji: żółty bliski jest Radości, zielony Wstrętowi, czerwony Gniewowi, niebieski Smutkowi, a fioletowy Strachowi. Zauważyliście to?

Zwróćcie uwagę na kwiat na marynarce postaci!

#19 W filmie występuje 5 podstawowych krain: Rodziny, Pasji ( w wypadku Riley jest to hokej), Głupawki, Przyjaźni i Szczerości.

Wyspa Rodziny
Wyspa Pasji

#20 Nasz stan emocjonalny może znacząco wpłynąć na nasze wspomnienia. Faktu tego dowiodły m.in. badania prowadzone przez Lindę J. Levine z University of California-Irvine. Wynika z nich, że wspomniena mogą zmienić swój kształt pod wpływem naszych emocji. Gdy rządzi nami smutek – będą one bardziej smutne, gdy radość – radosne. Gdy dominującą w naszym samopoczuciu emocją w danej chwili jest z kolei strach, migawki z przeszłości będą podkreślać te momenty, w których kiedyś się czegoś baliśmy. Dokładnie to zostało pokazane w filmie. Smutek maluje na niebieski kolor kulki ze wspomnieniami, który niegdyś były żółte, czyli wesołe. Genialny pomysł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial