Wiedza tajemna

„Droga do El Dorado”. 15 faktów o przygodzie pełnej złota. Co się miało stać z seksowną Chel?

Aaaaaaa, moje Eldoraaado, wyśnione marzenie, które dzisiaj spełnia sięęęęę!

Droga do El Dorado to powstała w 2000 roku trzecia pełnometrażowa animacja od DreamWorks, które dwa lata wcześniej stworzyło Mrówkę Z i Księcia Egiptu. Film jest debiutem reżyserskim Dona Paula, który wcześniej pracował nad efektami wizualnymi takich filmów, jak Lis i Pies (1981), Czarny kocioł (1985), Kto wrobił Królika Rogera? (1988) i Pocahontas (1995) Disneya oraz Amerykańska opowieść (1986) i Pradawny ląd (1988) Dona Blutha, oraz Erica „Bibo” Bergerona, który pracował jako animator nad m.in. Asteriksem w Brytanii (1986), Goofym na wakacjach (1995) i Stalowym gigancie (1999).

Scenariusz napisał duet Ted Elliott i Terry Rossio, który znany jest z takich filmów, jak animowane Aladyn (1992) i Shrek (2001) oraz aktorskie Maska Zorro (1998) i seria Piraci z Karaibów (cztery pierwsze części z lat 2003, 2006, 2007, 2011).

Droga do El Dorado to pełna przygód i humoru (kierowanego również stricte do dorosłych!) opowieść o dwóch drobnych oszustach, w których ręce wpada mapa prowadząca do legendarnego Złotego Miasta, które pełne jest niepojętych bogactw.

#1. Historia została zainspirowana powieścią Rudyarda Kiplinga The Man Who Would Be King (1888), w której dwóch Brytyjczyków próbuje tak oszukać mieszkańców odizolowanego miasta w Kafiristanie, aby zostać jego władcami.

Droga do El Dorado

#2. Pancernik, który podąża za Miguelem i Tulio nazywa się tak, jak jeden z reżyserów – Bibo.

Droga do El Dorado

#3. Zauważyliście, że w świętej księdze Tzekel-Kana jest obrazek z człowiekiem łowiącym z Księżyca, czyli logo DreamWorks?

#4. Wygląd Złotego Miasta i jego mieszkańców to mieszanka przedhiszpańskich kultur Ameryki Środkowej. Twórcy nie zdecydowali się na konkretną kulturę specjalnie – chcieli uniknąć powiązań El Dorado z określonym miejscem geograficznym. Podejście twórców do tematów spotkało się jednak z krytyką. Filmowi zarzucano, że nie rozróżnia Ameryki Południowej i Meksyku ani starożytnych amerykańskich cywilizacji Azteków, Majów i Inków.

#5. W filmie hiszpański generał poszukujący Złotego Miasta to Hernán Cortés, jednak to Gonzalo Pizarro prowadził hiszpańską wyprawę do El Dorado w 1541 roku. Za to też się oberwało twórcom.

Droga do El Dorado

#6. Ze wszystkich postaci występujących w filmie, tylko Tzekel-Kan ma narysowane pojedyncze zęby – reszta bohaterów ma po prostu białą linię. Taki wygląd uzębienia miał sprawić, że padalec będzie wyglądał bardziej jak prawdziwy człowiek, a przez to będzie straszniejszy.

Droga do El Dorado

#7. Gdy Tulio, Miguel i Altivo są zagubieniu na morzu, duży rekin wyłania się z wody w stylu znanym wszystkim z okładki pewnej kultowej książki i plakatu filmowego. Chodzi oczywiście o Szczęki, których filmowej adaptacji podjął się w 1975 roku Steven Spielberg, czyli jeden z założycieli DreamWorks.

#8. Budżet filmu wynosił około 95 milionów dolarów, jednak udało mu się zarobić tylko 76 milionów. To pierwsza animacja DreamWorks, która nie przyniosła zysków.

#9. Chel prawdopodobnie była niewolnicą, ponieważ nosi skąpe ubranie i nie wygląda na to, żeby posiadała jakieś złoto (aż do spotkania Miguela i Tulio). Poza tym, w usuniętym prologu do filmu, Tzekel-Kan chciał złożyć Chel w ofierze, co spowodowało, że dziewczyna uciekła z El Dorado.

Droga do El Dorado

#10. Chel przez wielu uważana jest za najseksowniejszą bohaterkę w historii animacji, obok Jessici Rabbit (Kto wrobił Królika Rogera?)

#11. W oryginalnej wersji językowej piosenki napisane przez kompozytorów Hansa Zimmera i Johna Powella śpiewa Elton John.

#12. Zobaczcie prace koncepcyjne nad bohaterami:

#13. Kiedy w namiętnych pocałunkach Chel i Tulio przeszkadzają nieproszeni goście, para momentalnie podrywa się z ziemi. Widzimy wtedy, że Chel jest dość daleko od głowy swojego wybranka, co wskazuje na to, że nie całowała go w usta. Cóż, jego mina też na to wskazuje…

#14. Droga do El Dorado to odpowiedź DreamWorks na Nowe szaty króla (2000) Disneya. Ten drugi miał lepsze recenzje i lepiej mu poszło w box offisie – zarobił 163 miliony dolarów przy budżecie wynoszącym 100 milionów. To nie pierwszy, ani nie ostatni raz, kiedy DreamWorks podpatruje, co majstruje Disney. W 1998 roku postała Mrówka Z, która nie miała szans z Dawno temu w trawie (Pixar), następnie na Potwory i spółkę (2001, Pixar) DreamWorks wypuścił oscarowego Shreka (2001), który był wyjątkiem od reguły, a po Gdzie jest Nemo? (2003, Pixar) ukazały się Rybki z ferajny (2004), które w niczym nie dorównują swojemu rybnemu koledze po fachu.

#15. Planowano, aby na wzór filmowej franczyzy Shrek, nakręcić serię z kolejnymi przygodami Miguela, Tulio, Chel, Altivo i uroczego pancernika, jednak przez porażkę finansową na planowaniu się skończyło.

Droga do El Dorado

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial