Shorty

Student składa hołd swojemu zmarłemu psu w kilkuminutowej animacji „Driftless”

Bo nikt tak nie kocha, jak pies.

Ukochany pies Jonah Primiano, studenta animacji w California Institute of the Arts, zmarł zaledwie kilka miesięcy przez rozpoczęciem szkoły przez swojego opiekuna. Kiedy nadszedł czas na stworzenie własnego animowanego projektu, Jonah postanowił oddać hołd czworonożnemu przyjacielowi, Abe.

Jonah wyznał, że mimo kilku miesięcy, które upłynęły od śmierci jego psa, temat nadal był dla niego ciężki i bolesny – „trudno mi było sobie wyobrazić, że mógłbym zrobić film o czymkolwiek innym. Od pewnego czasu byłem również ciekawy, jak animacja może przedstawiać pamięć, więc czułem, że jest to idealna okazja do wykorzystania mojego osobistego doświadczenia i szerszej eksploracji artystycznej.”

Tak powstało Driftless – piękny, poetycki short, który eksploruje możliwości techniki rotoskopii, jednocześnie pokazując nam przebłyski z czasu, który Jonah spędził ze swoim futrzastym przyjacielem.

Jak sam Jonah przyznaje, film jest dosyć prosty pod względem materiałów – wykorzystuje tylko papier i grafit. Animacja została wykonana całkowicie rotoskopowo, a za materiał źródłowy posłużyły mu stare domowe filmy. Od koncepcji do finalnej wersji stworzenie filmu zajęło około ośmiu miesięcy, ale jak Jonah podkreśla, większość animacji i produkcji wykonał podczas trzech ostatnich miesięcy. Prace nad Driftless trwały od jesieni 2018 roku do wiosny 2019.

Poza pracą szkolną, Jonah prowadzi serwis Mostly Moving (mostlymoving.com), na którym udostępnia wywiady przeprowadzane z animatorami oraz ich krótkie eseje.

Jonah Primiano

Jeśli również kochacie psy, to z pewnością spodobają się Wam nasze ciekawostki o filmach Zakochany kundel (1955), 101 Dalmatyńczyków (1961), Lis i Pies (1981) i Wszystkie psy idą do nieba (1989)!

Spokojnie, mamy też coś dla miłośników mruczusiów! 🙂 Zajrzyjcie do Aryskotratów (1970), Olivera i spółki (1988) oraz przeglądu słynnych animowanych kotów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial