Wiedza tajemna

„Dawno temu w trawie”. 15 faktów o owadziej produkcji studia Pixar

Dawno temu w trawie to powstała w 1998 roku druga animacja od Studia Pixar. Reżyserią całkowicie komputerowego obrazu zajęli się John Lasseter i Andrew Stanton.

Czego nie wiecie o tej pełnej insektów produkcji?

#1. Film był ogromnym przedsięwzięciem dla Pixara i wymagał siedmiokrotnie większego serwera niż ten, którego użyto przy Toy Story (1995). To nie wszystko! W porównaniu z historią Chudego, liczba ujęć w Dawno temu w trawie była większa aż o 60, a do stworzenia filmu zatrudniono dodatkowych 23 animatorów. Co więcej, animowano 1055 stóp więcej. Tak, stópek tych wszystkich robaczków 🙂

Flik, Dawno temu w trawie

#2. Inspiracją do stworzenia Dawno temu w trawie była jedna z bajek Ezopa, Mrówka i konik polny znana również jako Cykada i mrówka. Pixar oczywiście rozszerzył historię, ale jeśli nie znacie oryginału, to lećcie się z nim zapoznać!

#3. Opracowanie postaci inspirowanych wspaniałymi kolorami i skomplikowanymi kształtami prawdziwych insektów nie tylko pozwoliło na kreatywne wyżycie się twórców, ale także pomogło rozwinąć się technologii animacji komputerowej.

#4. Futerkowa kryza ćmy składa się z 15,000 pojedynczych włosów, co jest zawrotną ilością, jak na tamte czasy.

Gypsy, Dawno temu w trawie

#5. Znana z Toy Story furgonetka Pizza Planet widoczna jest około 25 minuty filmu. Co ciekawe, van pojawia się w każdej animacji Pixara, poza Iniemamocnymi (2004). Tak, w Meridzie Walecznej (2012) również – w formie drewnianej zabawki!

Dawno temu w trawie

#6. Rozważano inny tytuł. Zanim zdecydowano się na „Dawno temu w trawie”, brano pod uwagę również „Bug Story”. Twórcy obawiali się jednak, że jeśli ich drugi film również będzie nazywał się „_____ Story”, to widzowie będą oczekiwać, że wszystkie kolejne produkcje będą dzieliły to słowo.

#7. Specjalnie na potrzeby teasera stworzono animację, której nie zobaczymy w finalnym filmie. Takie zagranie stało się znakiem rozpoznawczym Pixara.

#8. Skrzydełka muszych bohaterów uderzają 129,6 raza na sekundę.

#9. Aby stworzyć mrówcze siedlisko, zespół artystyczny namalował ponad 300 ilustracji koncepcyjnych. Poniżej kilka przykładów pastelowych rysunków, które zostały stworzone do każdej (!) sceny.

Prace koncepcyjne do Dawno temu w trawie

#10. Przywódca koników polnych, Hopper, zawdzięcza swoje gesty Steve’owi Jobsowi, czyli CEO Pixara i Apple.

U góry Hopper z Dawno temu w trawie, u dołu Steve Jobs

#11. Twórcy przy projektowaniu postaci Dima nie opierali się na istniejącej odmianie rohatyńca nosorożca. Co ciekawe, w 2016 roku odkryto nosorożcowatego owada, który ma taki róg, jak Dim! Takie sytuacje, w których „fikcyjne” stworzenie okazuje się mieć swój realny odpowiednik, nazwano „Efektem Dima” („The Dim Effect”).

#12. Miesiąc przed zagoszczeniem na ekranach kin Dawno temu w trawie, swoją premierę miał bardzo podobny film od studia DreamWorks. Chodzi oczywiście o Mrówkę Z (1998), która była pierwszym filmem studia stworzonego m.in. przez byłego pracownika Disneya, Jeffreya Katzenberga.

Kadry z filmów: u góry Mrówka Z, u dołu Dawno temu w trawie

#13. Obsadzenie roli Hoppera było problematyczne. John Lasseter chciał, by zagrał go Robert De Niro, jednak aktor wielokrotnie mówił, że nie jest tym zainteresowany (nie był zresztą jedyny). Wszystko się zmieniło, gdy na 68. ceremonii rozdania Oscarów Lasseter spotkał Kevina Spacey i zapytał go, czy może nie miałby ochoty zagrać podłego robala. Spacey był zachwycony i bez zawahania dołączył do projektu. Przypomnijmy, że parę lat temu aktor został oskarżony o napaści seksualne, a Lasseter przyznał, że dopuścił się nadużyć seksualnych w miejscu pracy. Więcej o tej drugiej sprawie przeczytacie tutaj.

Po lewej Hopper z Dawno temu w trawie, po prawej Kevin Spacey w Negocjatorze (1998)

#14. Na puszcze leży ten sam kubek z Toy Story, w którym ukrywał się Chudy, gdy wraz z Buzzem zakradali się do Pizza Planet.

Dawno temu w trawie

#15. Też mieliście problem z rozróżnieniem, który robal to Tok, a który to Rol? Nie jesteście jedyni! Disney wyjaśnił, że Tok to ten z dwiema brwiami, a Rol z brwią a’la Frida Kahlo. W polskiej wersji językowej głosu obu postaciom użyczył Jarosław Boberek.

Dawno temu w trawie

#16. Gypsy potrafi latać, jednak w rzeczywistości tylko męskie ćmy latają, a kobiece, mimo posiadania skrzydeł, nie. Poza tym, prawdziwe brudnice nieparki, czyli po angielsku gypsy moth, nie mają tak kolorowego ubarwienia, jak animowana bohaterka.

Gypsy, Dawno temu w trawie
Brudnica nieparka

#17. Molt został stworzony, żeby dodać humoru i rozluźnić atmosferę po cięższych scenach z czarnym charakterem, czyli Hopperem. Gdy twórcy zdali sobie sprawę, że przecież Hopper nie tolerowałby w swoim gangu nikogo, kto byłby tak irytujący i głupkowaty, jak Molt, uczynili koniki braćmi.

Molt, Dawno temu w trawie

#18. Nazwy na pudełkach, które składają się na Miasto, to imiona dzieci scenopisarzy. Widzimy m.in. JuJu’s Litter, Hannah’s Bananas i PJ Pop. Jak się przyjrzycie, to na jednym z pudełek dojrzycie plakat z musicalu Król Lew.

Dawno temu w trawie

#19. Dwa komary nęcone przez światło („Frank, don’t go towards the light!” „I can’t help it – it’s so beautiful!”) mówią głosami współreżyserów, czyli Johna Lassetera i Andrew Stantona.

#20. Na jednym z pudełek widocznych w filmie widnieje kod „A113-1195”. Pierwsza jego połowa to nawiązanie do numeru pokoju animacji w California Arts University, gdzie nauki pobierało wielu pixarowych artystów. „A113” często pojawia się w filmach studia, m.in. Gdzie jest Nemo? (2003), Ratatuj (2007) i W głowie się nie mieści (2015).

Flik, Dawno temu w trawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial