Wiedza tajemna

„Książę Egiptu”. 20 faktów o jednym z najciekawszych filmów DreamWorks

Książę Egiptu (1998) w reżyserii Brendy Chapman (scenarzystka Króla Lwa, Meridy Walecznej), Steve’a Hicknera (Film o pszczołach) i Simona Wellsa (Wehikuł czasu) wielu z nas wspomina z niemałym wzruszeniem. A na pewno z olbrzymią nostalgią!

To niezwykła opowieść o dwóch braciach o imieniu Ramzes II (Ralph Fiennes) i Mojżesz (Val Kilmer), jeden urodzony z królewskiej krwi, a drugi sierota o tajemnej przeszłości. Dorastając w gronie najlepszych przyjaciół, łączy ich silna młodzieńcza więź i dobrodusznej rywalizacji. Z czasem zaczyna się to zmieniać. Wtedy, gdy w grę zaczyna wkraczać władz.

Czego nie wiecie o animacji inspirowanej postaciami Biblijnymi?

#1 Boga, aby uniknąć kontrowersji, grali wszyscy główni aktorzy. Aktorom kazano szeptać linie, aby nikt nie dominował w przedstawieniu, Nie do końca się to udało, bo ewidentnie najbardziej słychać Vala Kilmera. Aktor wcielił się w filmie także w postać Mojżesza.

Mojżesz, Książę Egiptu

#2 Muzykę do filmu stworzył Hanz Zimmer!

#3 Film został zbanowany w Malezji, na Malediwach i w Egipcie.

#4 Gdy Mojżesz wchodzi do jaskini w jednej ze scen, Bóg mówi mu, żeby zdjął sandały. Po wyjściu z niej główny bohater już ich nie zakłada i do końca filmu przemieszcza się boso. Radę Boga wziął sobie zatem do serca.

#5 4-minutowe Rozstąpienie Morza Czerwonego animowane było aż 4 lata!

#6 Kim w ogóle był Mojżesz? Mojżesz to główna postać księgi, którą większość z nas dostawała na komunię, czyli Biblii. Owa księga dała początek judaizmowi. Mojżesz miał przewodzić wędrówce Żydów do Ziemi Obiecanej, a także wejść w posiadanie dziesięciu przykazań od Boga. Mojżesz zarówno w judaizmie, chrześcijaństwie, jak i islamie uważany jest za proroka. Jest on ojcem izraelskiego prawodawstwa i pierwszym przywódcą tego narodu. Przejście przez Morze Czerwone było jednym z kluczowych wydarzeń, jeśli chodzi o wyjście Izraelitów z Egiptu.

#7 Izraelska piosenkarka Ofra Haza, która w filmie wcieliła się w Yocheved nagrała poruszającą River Lullaby, śpiewając do trzymanej w ręku lalki, aby wzmocnić ładunek emocjonalny zawarty w utworze. Co więcej, wokalistka zrobiła tak duże wrażenie na animatorach, że dostosowali wygląd postaci do jej aparycji. Haza nagrała partie śpiewane w aż 18 językach (także po hebrajsku)! To się nazywa talent.

Po lewej – Ofra Haza, w środku i po prawej – hebrajska kobieta Yocheved, która wypuszcza Mojżesza w koszyku do rzeki, żeby uniknąć jego stracenia. Egipskie władze ogłosiły bowiem, że noworodki hebrajskie trzeba zabijać, aby ludność hebrajska nie prześcignęła egipskiej.

#10 W FILMIE ojcem Yocheved jest Lewi, starszy brat Józefa, który sprzedał go do niewoli.

#11 Ramzes zostaje przygarnięty przez Tuyę, matkę Ramzesa II i żonę Setiego. Odtąd zaczyna on wieść królewskie życie. W rzeczywistości Ramzes II to jeden z najważniejszych i najdłużej panujących faraonów. Urodził się w 1304 roku p.n.e. Rządził przez ponad 67 lat! Miał 45 synów.

Królowa Tuya, DremWorks

W Exodusie zapisane jest, że osobą która przygarnia Mojżesza jest natomiast córka faraona. To nie koniec zmian. Wg zapisów ze świętej księgi Mojżesz zamordował właściciela niewolników, a nie zabił go przypadkowo. To Aaron przemienił wodę w krew, a laskę w węże, nie Mojżesz. Od początku wspierał on Mojżesza, nie miał co do niego wątpliwości.

#12 Największym hitem filmu bez wątpienia jest piosenka wykonana przez Whitney Houston i Mariah Carey – When You Believe. Do dzisiaj jeden z najlepszych motywatorów do wali o marzenia! Cudo!

O ile inne utwory rzeczywiście skomponował Zimmer, melodię do tej piosenki zawdzięczamy chińskiemu ludowemu utworowi – Dancing Song of the Yao Tribe. Widzicie podobieństwo?

#13 Tylko pięciu/pięć aktorów i aktorek wykonuje zarówno śpiewające, jak i mówione partie. Są to Ralph Fiennes (Voldemort z Harry’ego Pottera, tutaj – Rameses II), Michelle Pfeiffer (Człowiek z blizną, tu – Tzipporah), Martin Short (Trzej Amigos, The Willoughby, tutj – Huy), Steve Martin (Różowa pantera, tu – Hotep) i Ofra Haza (Yocheved) .

Hotep i Huy – filmowi antagoniści. Co ciekawe, Short i Martin nagrywali swoje kwestie wspólnie.

#14 Tzipporah, czyli w polskiej wersji Sefora, to żona Mojżesza. W filmie jest trójtagonistką, czyli trzecią co do ważności postacią w filmie.

Sefora, DreamWorks

#15 Posłuchajcie piosenki Uwolnić nas w wykonaniu Studia Accantus. W polskiej wersji w filmie zaśpiewały ją Ofra Haza i Joanna Krejzler. Jeśli jeszcze o Accantus nie słyszeliście, to czas to zmienić. Jest moc!

Jesteście wierni filmowym aranżacjom piosenek z Księcia Egiptu- przypomnijcie sobie Nie z patałachami grasz w wykonaniu Krzysztofa Tyńca i Zbigniewa Konopki. Jedna z najbardziej zapomnianych piosenek.

#16 Była gruba ryba Disneya, Jeffrey Katzenberg dawno chciał zrobić animowaną adaptację filmu Dziesięcioro przekazań (1956), jednak szef firmy, Michael Eisner nie był tym zainteresowanym. Na szczęście Steven Spielberg i DreamWorks – już tak. W ten oto sposób możemy cieszyć jednym z najdojrzalszych obrazów tej wytwórni.

Dziesięcioro przykazań, reżyseria Cecil. B. DeMille

#17 Brenda Chapman została pierwszą w historii kobietą, która pracowała jak współreżyserka przy filmie animowanym dużego studia! Producent, ww. Katzenberg, znał ją dobrze, gdyż razem zatrudnieni byli w Disneyu. Poza tym jej praca nad scenariuszami do m.in. Pięknej i Bestii oraz Króla Lwa została doceniona przez krytyków, ale i widzów na całym świecie.

Chapman jest także autorką scenariusza do Meridy Walecznej (2012)! Prawda, że podobna do głównej bohaterki?

#18 „You can do miracles when you believe” – ten wers z When You Believe został zamieniony na „There can be miracles when you believe”. Chciano uniknąć podejrzeń o implikację, że człowiek ma boską moc.

#19 To był najdroższy animowany film nie-Disneya, który ukazał się w tamtym czasie. Został pobity dopiero przez Final Fantasy: Wojna dusz (2001). Ten ostatni oparty został na znanej serii gier.

Final Fantasy: Wojna dusz

#20 Po napisach końcowych znajdziemy trzy fragmenty Biblii wychwalające Mojżesza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial