Wiedza tajemna

„Sindbad: Legenda siedmiu mórz”. 15 faktów o ostatniej animacji 2D od DreamWorks

Sindbad: Legenda siedmiu mórz (2003) w reżyserii Patricka Gilmore’a i Tima Johnsona (Skok przez płot, Dom) to jeden z najbardziej niedocenionych filmów animowanych.

Czego możecie nie wiedzieć o tej perełce?

#1 Spike, pies Sindbada, był bardziej popularny podczas próbnego seansu niż sam Sindbad, więc twórcy dodali siedem nowych scen z tym czworonogiem. A Wy polubiliście go?

Spike, Sindbad

#2 We wszystkich oryginalnych legendach i we wszystkich poprzednich adaptacjach filmowych Sindbad jest muzułmaninem i pochodzi z Bagdadu z czasów Złotej Ery tego miasta (762–1258 n.e.). W tej wersji Sindbad wydaje się być wyznawcą greckiej religii politeistycznej. Jego przyjaciel, Proteus, to grecki książę Sycylii, co umieszcza tę historię między 733 p.n.e. a 212 p.n.e. Na zdjęciu poniżej Sindbad i Proteus.

DreamWorks

#3 Sindbad miał mieć 6 sequeli! Pierwszy film opowiadać miał o pierwszej podróży głównego bohatera, kolejne o następnych. Niestety, z powodu rozczarowania finansowego, jakie przyniosła studiu Droga do Eldorado (2000) wycofano się z tych planów. Mamy zatem jeden film, a w nim zawartych kilka podróży żeglarza. Nie da się opisać, jak bardzo rozczarowana jestem. Shrek (2001) nie zrekompensuje bólu w moim sercu!

#4 Początkowo w protagonistę wcielić miał się Russel Crowe. Był jednak zbyt zajęty, a rolę przejął Brad Pitt. W polskiej wersji głosu Sindbadowi użycza Michał Żebrowski.

#5 Wg Wired to pierwsza animowana produkcja stworzona w całości na Linuxie.

#6 W filmie pojawia się niesamowicie interesująca antagonistka, Eris. Jej postać opiera się na legendarnej greckiej bogini Niezgody o tym imieniu. W najpopularniejszych opowieściach mści się ona na bogach za brak okazywania jej należytego szacunku. W zależności od wersji historii jest córką Nocy lub Zeusa i Hery. Ma dwa oblicza – Niezgodę destrukcyjną (to ta, która odpowiada za konflikty i wojny) oraz Niezgodę twórczą (to ta, która pobudza do współzawodnictwa i zwiększania kreatywności). Szalenie ciekawa postać! Jedna z moich ulubionych od DreamWorks.

#7 W momencie, gdy Sindbad podbijał morza dla DreamWorks, Sony myślało o stworzeniu filmu live-action z tą postacią. Główną rolę w filmie zagrać miał Keanu Reeves (Matrix). Niestety nic z tego nie wyszło.

#10 Diabolina opiera się na Eris? Baśń Śpiąca królewna (wliczając wersje zebrane przez Giambattistę Basile, Charlesa Perraulta i braci Grimm) opowiada o złej wróżce, która rozgniewana po wykluczeniu jej z pewnego zgromadzenia postanawia się zemścić. Wielu folklorystów sugerowało, że opowieść jest przeróbką historii o Jabłku Eris z mitologii greckiej i że owa nieproszona wróżka (disnejowska Diabolina) jest oparta na Eris.

W Jabłku Eris bogini tworzy Złote Jabłko (rzekomo uprzednio przeznaczone na weselny prezent, którego nie było jej dane dać), które teraz ma stać się własnością najpiękniejszej bogini. Chętnych nie brakuje. Do jabłka prawa roszczą sobie m.in próżne Hera i Afrodyta. Zamęt zostaje zasiany, a plan Eris zrealizowany. Zemstę Diaboliny za brak zaproszenia na chrzciny Aurory – większość z Was pewnie dobrze pamięta.

Czarownica, Disney
Sindbad, DreamWorks

#11 Do roli Eris rozważana była Angelina Jolie, która wcieliła się w Diabolinę w disnejowskiej Czarownicy (2014) i Czarownicy 2 (2019)! Finalnie rola powędrowała do Michelle Pfeiffer. Ta z kolei również pojawia się w Czarownicy 2 jako Queen Ingris. Powiedzcie mi, że to przypadek.

W polskiej wersji głosu Eris użycza Agnieszka Kunikowska.

#12 Muzykę do filmu w całości skomponował Harry Gregson-Williams. Wcześniej współpracował z Johnem Powellem przy Mrówce Z (1998), Uciekających kurczakach (2000) i Shreku (2001). To pierwszy raz, gdy Williamsowi powierzono samodzielne zadanie.

Moim zdaniem spisał się bardzo dobrze, a jego muzyka z filmu jest bardzo niedoceniona! Mimo że była nominowana do prestiżowej nagrody w branży animacyjnej – mianowicie statuetki Annie, to jednak wielu o niej zapomniało. A Wy? Posłuchajcie i oceńcie:

#13 W 2005 roku odkryto planetę karłowatą, którą nazwano na cześć bogini Niezgody – Eris.

#14 Film przyniósł 125 milionów dolarów straty, co częściowo przyczyniło się do zmian w firmie. Między innymi zmieniła ona nazwę na DreamWorks Animation SKG. Uprzednio tak nazywał się tylko jeden z jej działów.

#15 W filmie domem bogini Eris jest Tartar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial