Wiedza tajemna

„Film o pszczołach”. 20 zaskakujących faktów o pasiastych bohaterach

Pszczoła Barry nie do końca wie, co dalej robić ze swoim życiem. Szkoła skończona i co teraz? Bohater zaprzyjaźnia się z kwiaciarką Vanessą. Z tej znajomości wyniknie dużo nieprzewidzianych wydarzeń!

Najlepiej zorganizowana społeczność na świecie doczekała się własnego filmu w technice komputerowej. Najwyższy czas. Obraz wyreżyserował Steve Hickner (współtwórca Księcia Egiptu, 1998).

Czego nie wiecie o filmie, który rozpoczyna się przytoczeniem tezy naukowców, wedle której pszczoły w ogóle nie powinny latać? Sprawdźcie!

#1 Film wyszedł w 2007 roku. Wzrost popularności zaliczył natomiast w 2016 roku, kiedy to motyw pszczoły stał się wyjątkowo popularny (dzięki Beyonce a.k.a. Queen Bee, a może raczej poprzez fakt, że zaczęto wówczas dyskutować o spadku populacji tych owadów). Na YouTube wrzucane były w owym czasie rozmaite przeróbki filmu. Te, które cieszyły się największym powodzeniem, to takie, w których akcja filmu przyspieszała, gdy ktoś wypowiedział słowo „bee”.

#2 Pomysłodawcą filmu jest odtwórca głównej roli, czyli Barry’ego, w amerykańskiej wersji produkcji – Jerry Seinfeld (Kroniki Seinfelda). Zaprezentował swój pomysł Stevenowi Spielbergowi podczas wspólnego lunchu, a twórcy Parku Jurajskiego (1993) tak się on spodobał, że postanowił działać. Przypomnijmy, że Spielberg to jeden z założycieli DreamWorks. Mało tego, Barry zawdzięcza swoje nazwisko tytułowi serialu, w którym zudebutował Seinfeld, czyli Benson (1979).

Barry, Film o pszczołach

#3 Podobnie jak Barry, Seinfeld również jest fanem sneakersów. W swojej kolekcji aktor ma ich już ponad 500!

#4 W filmie pojawia się Vincent ze Skoku przez płot (2006)! Nie jest jednak szary, a brązowy. Wypatrujcie go w okolicach 49 minuty.

Film o pszczołach

#5 Scena, w której Barry przebywa w basenie przypomina otwarcie Absolwenta (1967). Obie postaci (zarówno główny bohater Absolwenta grany przez Dustina Hoffmana, jak i Barry) rozmawiają ze swoimi rodzicami, nie wiedzą, co zrobić ze swoim życiem i mają coś do ukrycia. Jeśli nie widzieliście Absolwenta, zmieńcie ten stan rzeczy!

#6 Animatorzy spędzili tysiące godzin na obserwacji pszczół, żeby dobrze odwzorować ich wygląd i zachowanie na ekranie!

#7 Swoje camea zaliczają w filmie Kubuś Puchatek i Prosiaczek!

Film o pszczołach

#8 Charakter ojca głównego bohatera, Martina Bensona (Barry Levinson), inspirowany jest postacią, która pojawić się miała w trzecim sezonie Kronik Seinfelda. Ciekawe, że te dwie produkcje się zazębiły. Kroniki Seinfelda to jeden z najbardziej znanych serialów w Stanach Zjednoczonych. Doczekał się 9 sezonów. Charaktery, jakie się w nim pojawiają różnią znacznie się od tych z na przykład Przyjaciół. Są mniej optymistyczni, a zdecydowanie bardziej nihilistyczni i egoistyczni.

Po lewej oddany pracy w Honex Industries Martin Benson, po prawej jego żona Janet Benson (Kathy Bates)

#9 To drugi film DreamWorks o owadach po Mrówce Z (1998).

#10 Postać Buzzwella (Dyrektora Bzyklewskiego) wzorowana była na Pointy-Haired Boss z komiksu Dilbert. Co ciekawe, głosu użyczył jej Larry Miller, który wcielił się w Pointy-Haired Boss w serialu animowanym na bazie wspomnianych komiksowych pasków – Dilbert (1999).

Dyrektor Bzyklewski, DreamWorks
Pointy Haired-Boss na środku każdego segmentu, Dilbert

#11 W filmie toczona jest beka z byłego prezesa Disney Pixar – Johna Lassetera (Toy Story, Toy Story 2, Auta), który nazwany jest w nim grubasem. A przynajmniej postać, która do złudzenia go przypomina. Lasseter to miłośnik hawajskich koszul, podobnie jak jegomość z filmu na zdjęciu poniżej. Przypomnijmy, że rynkowy rywal DreamWorks to także osoba oskarżona w późniejszym czasie o nadużycia seksualne.

John Lasseter

#12 W rolę Vanessy wcieliła się Renee Zellweger (Judy, Dziennik Bridget Jones). Jest do niej uderzająco podobna! To drugi raz Renee w DreamWorks, wcześniej dubbingowała Angie z Rybek z ferajny (2004).

Renee Zellweger, Film o pszczołach

#13 Podczas 80. rozdania Oscarów główny bohater filmu – Barry wręczył nagrodę dla najlepszego filmu animowanego tytułowi Piotruś i Wilk (2006), który wyprodukowany został przez łódzkie studio Se-ma-for. Wow!

#14 Pszczoły przedstawione w filmie różnią się znacznie od tych w rzeczywistości (zarówno wyglądem, jak i zachowaniem). W naszym świecie, męskie osobniki nie przyczyniają się w żaden sposób do produkcji miodu, który wytwarzany jest wyłącznie przez samice. Samce z kolei, czyli trutnie, przez większość czasu przebywania w ulu nie pełnią żadnej funkcji oprócz zapładniania królowej. Nie mają też pokrytych kolcami żądeł, które służą samicom do rozmnażania i obrony w przypadku zagrożenia. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że po użądleniu pszczoły tracą żądło i po pewnym czasie giną. Podobne błędne założenia występują w przypadku komarów, wśród których tylko samice piją krew – nie w celach żywieniowych, ale żeby zapewnić cenne proteiny swoim jajom. Insekty posiadają też sześć odnóży, nie cztery (jak w filmie) oraz mają złożone oczy, nie pojedyncze.

#15 W jednej ze scen Layton T. „Monty” Montgomery (John Goodman, w polskiej wersji Miłogost Reczek) trzyma scenariusz do filmu. „Monty” to prawnik specjalizujący się w bronieniu interesów firm spożywczych. Gdy pszczoły buntują się przeciwko wykradaniu przez nie miodu, firmy kierują swoją uwagę właśnie w stronę Laytona, jako swojego obrońcy.

Niektórzy porównują postać do Chucka Longa z filmu Evan Wszechmogący, w którego również wcielił się Goodman. Bohaterowie są podobni. Goodman w ogóle ma szczęście do ról łotrów.

Layton T. Montgomery
Chuck Long – postać z filmu Evan Wszechmogący – Evil Doer

#16 Ze wszystkich antagonistów DreamWorks to właście Layton miał najmniej czasu ekranowego, bo był obecny w zaledwie trzech scenach w sądzie. No cóż, rzeczywiście nie za wiele.

#17 Muzyka, którą usłyszycie około 34 minuty filmu została zaczerpnięta z Wyspy piratów (1955). Chodzi o scenę walki między Barrym a Hectorem.

#18 W filmie występuje Chris Rock, którego Comedy Central określiło mianem piątego najlepszego komika występującego na żywo wszech czasów. Wystąpił on w Madagaskarze (2005), tutaj wcielił się w komara o imieniu Moosebloode. Pamiętacie go?

DreamWorks, Chris Rock

#19 Najlepszym przyjacielem Barry’ego jest w filmie Adam Flayman (Matthew Broderick, w polskiej wersji Tomasz Bednarek).

Kojarzycie tę przenikliwą i błyskotliwą pszczółkę?

Adam i Barry, DreamWork

#20 W filmie pojawia się Sting w roli… zgadliście, Stinga!

Sting to po angielsku „żądło”, umieszczenie piosenkarza w produkcji jest zatem zrozumiałym posunięciem! 😉 Podłożył on swojej postaci głos.

Film o pszczołach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial