Wiedza tajemna

„Auta”. 20 turbo szybkich faktów o najbardziej zmotoryzowanej animacji świata

Auta (2006) to siódma pełnometrażowa animacja od studia Pixar, której reżyserią zajęli się John Lasseter (Toy Story, 1995, Dawno temu w trawie, 1998) oraz scenarzysta, animator i aktor głosowy Joe Ranft (Toy Story, Pradawny ląd, 1988, Dawno temu w trawie, Gdzie jest Nemo?, 2003, Iniemamocni, 2004).

Rzućmy okiem na 20 faktów kryjących się pod maską Aut:

#1. Auta to ostatni film studia Pixar, zanim kupił je Disney. Jest to zarazem pierwszy film, w którym spotkamy się z nowym brandingiem, czyli Disney•Pixar.

#2. Pierwotnie film nosił tytuł The Yellow Car, czyli Żółty samochód, a jego fabuła skupiona była wokół elektrycznego auta żyjącego w „gazowym” świecie. Zamiast tego mamy Cars, czyli Auta, które śledzą losy zadufanej w sobie wyścigówki, Zygzaka McQueena.

Auta

#3. Zanim powstały Auta, Disney miał już na swoim koncie film o samochodach. Zobaczcie krótkometrażowy film Susie, niebieski samochodzik z 1952 roku:

#4. Komputery użyte do stworzenia Aut były cztery razy szybsze od tych użytych przy Iniemamocnych i 1000 razy szybsze niż te, które pracowały przy pierwszym filmie Pixara, czyli Toy Story. Pomimo wzrostu mocy procesora, przetworzenie jednej klatki filmu zajmowało komputerom ponad 17 godzin. Przy średnio 24 klatkach na sekundę w 116-minutowym filmie, przetworzenie całych Aut zajęło około 5,5 miliona godzin. Na szczęście Pixar miał wiele komputerów pracujących jednocześnie – inaczej ukończenie filmu zajęłoby 229 166 dni, czyli 627 lat!

#5. W ramach badań nad projektem, John Lasseter wziął udział w lekcjach wyścigowych odbywających się na kalifornijskim torze Infineon Raceway.

Auta

#6. Na tablicy rejestracyjnej Luigiego widnieje 445–108, czyli współżędne geograficzne dla fabryki Ferrari we włoskiej Modenie.

Luigi, Auta

#7. Model T o imieniu Lizzie pojawia się w filmie jako hołd dla oryginalnego Forda „Tin Lizzie”, czyli pierwszego samochodu masowo produkowanego na ruchomej linii montażowej.

Lizzie, Auta, praca koncepcyjna

#8. Oczywiście twórcy nie zapomnieli o swoim klasycznych easter eggach! W Autach zobaczymy samochód Pizza Planet z Toy Story oraz numer pokoju animacji w California Arts University, gdzie nauki pobierało wielu pixarowych artystów. Samochód Pizza Planet pojawia się w każdym filmie Pixara (poza Iniemamocnymi), a „A113” zobaczymy m.in. w Gdzie jest Nemo? (2003)Ratatuj (2007), Meridzie Walecznej (2012) i W głowie się nie mieści (2015).

Auta
Auta

#9. Podczas preprodukcji filmowcy udali się na przejazd słynną trasą Route 66, gdzie przyjrzeli się dosłownie wszystkiemu – od zabitych przez kierowców zwierzęta, przez chmury, po legendarne przydrożne przybytki do odwiedzenia (ang. roadside icons).

Auta

#10. Podczas fazy rozwoju wizualnego Aut animatorzy narysowali ponad 43 000 szkiców samochodów.

Auta, praca koncepcyjna

#11. Zauważyliście, że widniejące na niebie ślady samolotowe, to tak naprawdę ślady opon?

Auta

#12. Auta są pierwszym filmem Pixara, w którym zastosowano śledzenie promieni (ang. ray tracing). Technologia ta pozwoliła na realistycznie odbijanie się otoczenia na samochodowej karoserii. Jeśli jesteście ciekawi mechaniki ray tracingu, zajrzyjcie do artykułu napisanego przez mózgi Pixara.

Auta

#13. John Lasseter i współreżyser Joe Ranft obejrzeli dokument Divided Highways, który przedstawia, jaki wpływ na małe miejscowości mają wielkie międzystanowe autostrady. Po seansie stwierdzili, że to ciekawe miejsce do osadzenia w nim filmu, którego głównymi bohaterami są antropomorfizowane samochody.

Auta

#14. Lasseter odwiedził trzy fabryki samochodów znajdujące się w Detroit, żeby zobaczyć, jak działa produkcja automobili.

#15. Podczas jednego wyścigu widzimy samochód Apple z numerem 84. Jest to nawiązanie do roku 1984, kiedy na rynku pojawił się pierwszy kompuer Macintosh. Dodajmy, że twórcą Maca był Steve Jobs, który był też CEO Pixara.

Auta

#16. Twórcy oparli jedną z lokacji o słynne U-Drop Inn w teksańskim Shamrock.

Auta
Image credits: Morten Larsen

#17. Postać wójta, Doca Hudsona (znanego również jako Hudson Hornet), została oparta na kierowcy wyścigowym, dwukrotnym mistrzu głównej serii NASCAR, Herbie Thomasie. Co więcej, Thomas przez dłuższy czas jeździł Hudson Hornetem, w którym wygrał również kilka innych wyścigów.

Auta
U gory: Hudson Hornet Herbiego Thomasa, u dołu Doc Hudson w Autach 3 (2017)

#18. Zygzak McQueen, Złomek i Marek Marucha są oryginalnymi projektami pixarowych artystów, jednak większość aut została oparta o prawdziwe samochody. Są to m.in.: wspomniany Doc, czyli Hudson Hornet z 1951 roku, specjalizujący się w lakierach Roman – Chevy Impala z 1959 roku , sprzedawca opon Luigi – Fiat 500 z 1959 roku, hipisowski Ogórek – Volkswagen Microbus z 1960 roku, weteran piechoty USA i sprzedawca militarnych różności, czyli Kamasz – Willys Jeep z 1942 roku, czy pomocny kierowca Marian – Mack Superliner. Sally, będąca Porsche 911 Carrera z 2002 roku, jest jedynym autem, którego wygląd został zainspirowany współczesnym samochodem.

Auta

#19. Auta to ostatni film w karierze legendarnego aktora Paula Newmana, który zmarł w 2008 roku. Był to również ostatni projekt, przy którym pracował Joe Ranft – zginął śmiercią tragiczną w wypadku samochodowym, kiedy jego debiut reżyserki był w postprodukcji. Zarówno Auta, jak i Gnijąca panna młoda (2005) Tima Burtona, której Ranft był producentem wykonawczym, zostały mu dedykowane.

Poniżej Joe i kilka z jego ról:

Joe Ranft z postaciami, które zagrał, Pixar

#20. Auta zdobyły Złoty Glob za najlepszy film animowany (wygrały z Happy Feet: Tupot małych stóp, 2006 i Strasznym Domem, 2006) oraz nominowane były do dwóch Oscarów – za najlepszy pełnometrażowy film animowany (przegrały z Happy Feet) oraz za najlepszą piosenkę, której możemy posłuchać poniżej:

Bonusowe info: powstały dwa sequele – Auta 2 (2011) i Auta 3 (2019).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial