Wiedza tajemna

„Dom”. 20 kosmicznych ciekawostek o międzygalaktycznej przygodzie

Dom to powstały w 2015 roku pełnometrażowy obraz w reżyserii Tima Johnsona (Mrówka Z, 1998, Sindbad: Legenda siedmiu mórz, 2003Skok przez płot, 2006). Zwariowana animowana komedia o uciekającym przed swoimi pobratymcami, ale wiecznie optymistycznym kosmicie, Ochu, który zaprzyjaźnia się z nastoletnią Ziemianką, Tip. Para bohaterów będzie musiała zrobić wszystko, by uchronić planetę przed inwazją obcych.

Czego nie wiedzieliście o tej kosmicznej produkcji?

#1. Film oparty jest na książce Adama Rexa The True Meaning of Smekday z 2007 roku.

#2. Tipecja „Tip” Tucci, której w oryginalnej wersji językowej głosu użyczyła Rihanna, jest pierwszą czarnoskórą ludzką protagonistką w historii animacji od DreamWorks. Natomiast postać grana przez Willa Smitha w Rybkach z ferajny (2004) jest pierwszym nie-ludzkim czarnoskórym bohaterem od DreamWorks.

Rihanna, Tip


#3. Kolor skóry kosmitów zmienia się wraz z odczuwanymi przez nich emocjami. W skład palety wchodzą czerwony (złość), niebieski (smutek), żółty (strach), pomarańczowy (radość), zielony (nieszczerość) i różowy (zakochanie). Twórcy zainspirowali się niezwykłym kamuflażem mątwy.

#4. Jeśli przyjrzymy się scenie rozgrywającej się w sklepie, ujrzymy serowe przysmaki z Pingwinów z Madagaskaru (2014).

Pingwiny z Madagaskaru

#5. Tip, czyli bohaterka grana przez Rihannę, pochodzi z Barbadosu – tak samo, jak słynna piosenkarka.

#6. W filmie występuje trójkolorowy kot. Wcześniej zwierzaka o takim umaszczeniu mogliśmy zobaczyć w Wielkiej Szóstce (2014), która na ekranach kin ukazała się pięć miesięcy przed Domem.

Dom, Wielka Szóstka

#7. Zauważyliście, że obraz, który Och i Tip zabierają ze sobą do samochodu, to Gwiaździsta noc Vincenta van Gogha?

#8. Kiedy ludzie trafiają do nowej, człowieczej ziemi, widoczna jest rodzina z W głowie się nie mieści (2015) od studia Pixar.

W głowie się nie mieści

#9. Oryginalnie Och miał nazywać się tak, jak w książce, czyli J.Lo., jednak twórcy postanowili zmienić imię kosmity. Może dlatego, że J.Lo. to przydomek Jennifer Lopez, która również zagrała w Domu (a wcześniej w dreamworksowej Mrówce Z)?

#10. Wśród unoszących się w powietrzu obiektów znajduje się m.in. wiatrak – jego podobieństwo do budowli z teledysku do utworu Feel Good, Inc. zespołu Gorillaz jest uderzające. Twórcy nie potwierdzili ani nie zaprzeczyli, że jest to przypadek.

Feel Good, Inc.

#11. Kiedy film był promowany, Jim Parsons (Och) śpiewał piosenki Rihanny, żeby ją wkurzyć.

#12. „Uszy” kosmitów są ich nosami. Wiemy to nie tylko przez to, że ruszają się wraz z nabieraniem i wypuszczaniem powietrza – kiedy Tip grozi Och, że przywali mu w nos, kosmita zasłania dłońmi swoje „uszka”. Poza tym, jednego z nich Och używa do obwąchania czipa z rozbitego drona.

Dom

#13. Dom pełen jest odniesień do klasyków kinematografii:
Powrót do przyszłości (1985) – tablica rejestracyjna samochodu Tip odpada, a następnie kręci się na jednym ze swoich rogów zupełnie tak, jak tablica podróżującego w czasie DeLoreana:

Powrót do przyszłości


Powrót do przyszłości II (1985) – samochód Tip został przerobiony tak, że jako paliwa potrzebuje nie tylko benzyny:

Dom


Park Jurajski (1993) – Tip i Och uciekają przed kosmitami – obiekty w lusterkach są bliżej niż się wydaje:

Park Jurajski


Życie Pi (2012) – Tip i Och sami na oceanie.

Dom

W filmie znajdziemy też nawiązania do takich filmów jak Karate Kid (1984), Star Trek (1984), Titanic (1997), Bliskie spotkania trzeciego stopnia (1977), Piąty element (1997) czy Czarnoksiężnik z Oz (1939).

#14. Jest to drugi film DreamWorks (po Pingwinach z Madagaskaru), który dostał kategorię PG (parental guidance) sugerującą, żeby dzieci oglądały film pod czujnym okiem rodzica. Decyzja była spowodowana dosyć niegrzecznym humorem… Zgadzacie się?

#15. Oprócz udzielenia głosu głównej bohaterce, Rihanna nagrała wiele piosenek do soundtracku. Poniżej jedna z nich:

#16. Samochód Tip po przeróbkach Och zdaje się wyrażać emocje – radość, strach, smutek i przerażenie. Nie jest jednak jasne, czy auto rzeczywiście jest świadome.

Dom

#17. Oryginalna data premiery została zaplanowana na 26 listopada 2014 roku, jednak została przesunięta na 27 marca 2015. DreamWorks zamieniło daty premier Domu i Pingwinów z Madagaskaru, ponieważ spodziewano się, że wywodzące się z popularnej serii Pingwiny będą cieszyły się większym powodzeniem podczas konkurencyjnego okresu Świąt Dziękczynienia niż zupełnie nowa produkcja.

#18. Dom to czwarty film DreamWorks, który został oparty o książkę dla dzieci. Wcześniejszymi tytułami są Shrek (2001), Jak wytresować smoka (2010) i Strażnicy marzeń (2012).

#19. Boov jedzą różne dziwne rzeczy, w tym olej i metal. Podczas finalnej sceny imprezowej, jeden z kosmitów raczy się drinkiem ze śrubokrętem. Nie jest to przypadkowe – „screwdriver” czyli po polsku śrubokręt, to nazwa popularnego koktajlu alkoholowego przyrządzanego z wódki i soku pomarańczowego.

#20. Film doczekał się serialowej kontynuacji – Dom: Przygody Ocha i Tip. Serial dostępny jest na Netfliksie!

Dom: Przygody Ocha i Tip

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial