Wiedza tajemna

„Mrówka Z” od DreamWorks. 15 faktów o rywalu „Dawno temu w trawie” Pixara

Mrówka Z to powstały w 1998 roku komputerowo animowany film w reżyserii Tima Johnsona (Sindbad: Legenda siedmiu mórz, 2003, Skok przez płot, 2006, Dom, 2015) i Erica Darnella (Madagaskar, 2005, 2008, 2012, Pingwiny z Madagaskaru, 2014).

Mrówka Z

Jakie tajemnice skrywa mrowisko?

#1. Mrówka Z to pierwszy animowany film w historii DreamWorks. Dwa miesiące później swoją premierę miał Książę Egiptu (18 grudnia 1998). Podkreślmy, że przed Mrówką Z, studio wydało takie filmy live-action, jak Szeregowiec Ryan (1998), Paulie – gadający ptak (1998), Amistad (1997) czy Polowanie na mysz (1997).

#2. Jest to trzeci w historii kinematografii film animowany komputerowo – pierwszym był Toy Story (1995) studia Pixar, a drugim brazylijski Cassiopéia (1996).

#3. Fabuła jest luźno inspirowana Nowym wspaniałym światem Aldousa Huxleya.

#4. W tym samym roku powstał inny komputerowo animowany film o mrówkach – chodzi oczywiście o Dawno temu w trawie (1998) od studia Pixar. W obu historiach zwykła mrówka-robotnica, która odznacza się niekonwencjonalnym myśleniem, rozpoczyna łańcuch zdarzeń mający wpływ na całą kolonię. I finalnie ma romans z mrówczą księżniczką.

Po lewej Dawno temu w trawie, po prawej Mrówka Z

#5. Stworzenie filmu kosztowało 105 milionów dolarów, a zarobił tylko 172 miliony, na co mógł mieć wpływ rywal, czyli wspomniane Dawno temu w trawie. Mimo tego, że teoretycznie DreamWorks miał przewagę dzięki o miesiąc wcześniejszej premierze, jego filmowi nie poszczęściło się tak, jak Dawno temu, które kosztowało 120 milionów, a zarobiło ponad 363 miliony.

$6. Film miał prawdziwie gwiazdorską obsadę. W oryginalnej wersji językowej usłyszymy takich aktorów, jak Sylvester Stallone, Woody Allen, Sharon Stone, Jennifer Lopez, Gene Hackman, Christopher Walken, Danny Glover i Anne Bancroft.

DreamWorks

#7. Mrówka Z była renderowana 275 000 godzin tygodniowo. Gdyby film renderować na tylko jednym procesorze, zajęłoby to 54 lata, 222 dni, 15 minut, 36 sekund. 

Mrówka Z

#8. Christopher Walken zagrał kwestie Pułkownika Krajaka tak świetnie, że twórcy rozszerzyli jego rolę. Co ciekawe, prawa ręka Generała Żuwaczki jest jedyną mrówką, która ma skrzydła.

Pułkownik Krajak

#9. To prawda, że mrówki i termity ze sobą walczą, jednak w rzeczywistości to mrówki by zwyciężyły – ich liczebność jest większa niż termiciego gniazda.

Mrówka Z

#10. Jest to pierwszy występ Woody’ego Allena w filmie animowanym. Aktorowi i reżyserowi nie podobało się to doświadczenie, jednak Mrówka Z okazał się najbardziej udanym filmem, w jaki Woody kiedykolwiek był zaangażowany.

#11. Chociaż w filmie są ludzie, to nigdy nie widzimy żadnych twarzy. Może być to spowodowane tym, że DreamWorks nie chciał spotkać się z taką samą krytyką, jaką otrzymał Pixar po premierze Toy Story (1995). Komputerowa animacja ludzkich twarzy nie była jeszcze udoskonalona, zatem efekt był dosyć groteskowy.

Sid z Toy Story

#12. Imiona niektórych postaci inspirowane były nazwami różnych gatunków mrówek. Barbatus – Pogonomyrmex barbatus, Azteczka – Azteca andreae, Tkaczak od mrówek-tkaczek z rodzaju Oecophylla, a Generał Żuwaczka od rodzaju Odontomachus monticola.

#13. Pełne imię (a raczej numer) Z to Z-4195.

#14. Woody Allen czuł się niekomfortowo oglądając Z, ponieważ bohater bardzo przypominał mu jego samego. Dlatego Allen nigdy nie ogląda żadnych swoich filmów, w których sam zagrał.

#15. Jest to pierwszy film animowany komputerowo, który dostał kategorię PG (parental guidance) sugerującą, żeby dzieci oglądały film pod czujnym okiem rodzica. Mrówka Z jest zarazem jedynym filmem CGI wydanym w XX wieku, który dostał tę kategorię. Za co? Za przekleństwa, których w nim nie brakuje.

Mrówka Z

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial