Wiedza tajemna

„Krudowie”. 20 faktów o rozpalonej ognistą mocą rodzinie jaskiniowców

„Tatuś, ja nie mam mózgu!”

Powstali w 2013 roku Krudowie to pełnometrażowa komedia animowana opowiadająca o sympatycznej rodzinie jaskiniowców, która będzie musiała zmierzyć się ze zmianami, jakie szykuje dla niej świat. Trzęsienia ziemi, pierwsze zabawy z ogniem, wędrówki przez najeżone niebezpiecznymi stworami krainy… Cóż, będzie wesoło!

20 ciekawostek o tej (nie)prehistorycznej produkcji:

#1. W marcu 2007 roku Chris Sanders, który wyreżyserował Lilo i Stich (2002) oraz animował i/lub współtworzył historie do takich filmów, jak Piękna i Bestia (1991), Król Lew (1994), Pocahontas (1995), Dzwonnik z Notre Dame (1996), Herkules (1997), Mulan (1998), Tarzan (1999), i Mój brat niedźwiedź (2003), dołączył do DreamWorks, gdzie pracował nad animowaniem Kung Fu Pandy (2008) oraz rozpoczął prace reżyserskie nad Krudami. We wrześniu 2008 roku ogłoszono, że Sanders zajął się reżyserowaniem Jak wytresować smoka (2010), co oczywiście spowodowało, że prace nad jaskiniowcami stanęły, a premierę ich filmu przesunięto o rok. W 2009 roku ogłoszono ostateczny tytuł oraz nowego współreżysera, Kirka DeMicco. I tak oto 22 marca 2013 świat zobaczył Krudów, uf!

#2. Krudowie nie mają pojęcia o tym, jak wygląda świat, ponieważ Grug nie pozwala im wyjść z jaskini. Sytuacja ta przypomina jaskinię platońską będącą metaforą ograniczeń umysłowych, którymi ludzie są obarczeni. Nie dziwi zatem, że…

#3. … roboczy tytuł, który ujawniono w 2005 roku, brzmiał Crood Awakening, czyli Przebudzenie Krudów.

Krudowie

#4. Prace nad filmem trwały 8 lat (!). Sporo, jednak rekord Guinnessa w kategorii najdłuższej trwająca produkcja filmu animowanego ustanowiła najpiękniejsza, najbardziej skomplikowana ręczna animacja świata, czyli The Thief and the Cobbler – prace nad nią trwały 31 lat!

#5. Nicolas Cage odrzucił tytułową rolę w Shreku (2001), ponieważ nie chciał, by kojarzono go z brzydkim ogrem. Po czasie przyznał, że był to największy błąd, jaki popełnił w swojej karierze… Kiedy aktorowi zaproponowano rolę Gruga, ani chwili się nie wahał.

Nicolas Cage i Grug (Filmweb, DreamWorks)

#6. Grug często liczy członków swojej rodziny. Większość z nas może myśleć, że neandertalczycy nie potrafili liczyć, jednak byli pierwszym ludzkim gatunkiem, który wykorzystywał matematykę jako narzędzie przetrwania. Jaskiniowcy liczyli wszystkich członków rodziny, dzięki czemu wiedzieli, ile osób są w stanie wyżywić.

#7. Wycieczka pre-produkcyjna do Parku Narodowego Zion w stanie Utah zainspirowała twórców przy tworzeniu wyglądu świata w pierwszej części filmu.

Park Narodowy Zion

#8. Krudowie to drugi film DreamWorks, w którym nie ma głównego antagonisty. Pierwszym był Mustang z Dzikiej Doliny (2002).

#9. Prawie wszystkie zwierzęta przedstawione w filmie są wytworami wyobraźni animatorów. Nikogo chyba nie zdziwi, że „chimery” nie mogłyby istnieć w prawdziwym świecie – prawa fizyki i biologii nie pozwoliłyby naturze na taką fantazję.

#10. „Fajerwerkom” towarzyszy fragment uwertury Rok 1812 Piotra Czajkowskiego.

#11. To trzeci film wytwórni DreamWorks z żeńską protagonistką. Wcześniejszymi były Uciekające kurczaki (2000) i Potwory kontra Obcy (2009).

DreamWorks

#12. Początkowo planowano, aby film został wykonany w technice animacji poklatkowej (prawdopodobnie z użyciem kukiełek, czyli tak jak w Uciekających kurczakach czy Gnijącej pannie młodej, 2005). Ciekawe, jaki byłby efekt!

#13. Clark Duke (filmowy Tank) nazwał zwierzaka Tanka imieniem Douglas. Agent Clarka ma na imię Douglas… 🙂

Douglas, Krudowie

#14. Z biegiem lat klimat filmu się zmieniał. Początkowo miała to być luźna, kumpelska komedia z Grugiem i Gajem w rolach głównych, jednak pomysł ewoluował w rodzinną opowieść, w której występuje większa liczba kluczowych postaci.

#15. Chyba każdy pamięta Chunky’ego i jego papuzie umaszczenie. Okazuje się, że swoje oryginalne ubarwienie zwierzak zawdzięcza Leightonowi Hickmanowi. Artysta z działu sztuki znudził się szarościami przeznaczonymi dla stworzeń występujących w scenach pustynnych, zatem pomalował tygrysa szablozębnego jasnymi, papuzimi kolorami. Twórcom tak sposobała się oryginalna koncepcja Hickmana, że trafiła do filmu!

Krudowie

#16. Obsada w angielskiej wersji językowej jest iście komiksowa. Nicolas Cage zagrał wcześniej Johnny’ego Blaze’a/Ghost Ridera (Ghost Rider, 2007, Ghost Rider 2, 2011), Ryan Reynolds wcielił się w tytułową postać filmu Green Lantern (2011) oraz Wade’a Wilsona/Deadpoola (X-Men Geneza: Wolverine, 2009, filmy z serii Deadpool), Emma Stone zagrała Gwen Stacy w obu częściach Niesamowitego Spider-Mana (2012, 2014), a Clark Duke to Marty/Battle Guy z Kick-Ass (2010) i Kick-Ass 2 (2013).

DreamWorks

#17. Występ w Krudach był animowanym debiutem dla Ryana Reynoldsa (Gaj), Catherine Keener (Ugga) i Clarka Duke’a (Tank).

#18. Artyści wyżyli się kreatywnie podczas prac koncepcyjnych. Koniecznie zobaczcie projekty zwierząt!

Można nawet kupić książkę The Art of The Croods, której wnętrze prezentuje się następująco:

#19. Krudowie bardzo pomogli DreamWorks. Przed premierą filmu studio miało kłopoty spowodowane mieszanym odbiorem i mizernym wynikiem finansowym Strażników marzeń (2012). Wytwórnia pierwszy raz od czasu Sindbada: Legendy siedmiu mórz (2003) straciła pieniądze na filmie animowanym. Miesiąc przed zagoszczeniem Krudów na ekranach kin, DreamWorks ogłosiło zwolnienie 350 pracowników w ramach restrukturyzacji obejmującej całą firmę. Gdyby kosztującym 135–175 milionów dolarów Krudom się nie poszczęściło, wytwórnia zwolniłaby jeszcze więcej osób i stanęłaby w obliczu potencjalnego bankructwa. Na całe szczęście jaskiniowcy zebrali pozytywne recenzje oraz cieszyli się uznaniem publiczności – przełożyło się to na prawie 600 milionów dolarów w boxoffisie. Tym samym Krudowie są w pierwszej 10. najlepiej zarabiających filmów animowanych od DreamWorks (wyżej są trzy sequele Shreka, obie części Kung Fu Pandy, dwa sequele Madagaskaru i druga część Jak wytresować smoka).

#20. Szykuje się sequel – Krudowie 2: Nowa era. Dalsze przygody sympatycznej rodzinki będziemy mogli zobaczyć już pod koniec bieżącego roku! Zobaczcie trailer:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial