Wiedza tajemna

„Mr. Peabody i Sherman”. Inteligentna rozrywka. Animowane postaci historyczne i inne ciekawostki

Mr. Peabody i Sherman (2014) dostarczy wiele rozrywki miłośnikom historii, a mówiąc bardziej ogólnie – wielbicielom poszerzania wiedzy.

Pan Peabody jest tytanem biznesu, wynalazcą, naukowcem, smakoszem, laureatem nagrody Nobla, dwukrotnym medalistą olimpijskim i geniuszem. Jest również psem. Wykorzystując swój najbardziej pomysłowy wynalazek, maszynę WABAC, pan Peabody i adoptowany przez niego chłopiec Sherman cofają się w czasie, aby doświadczyć zmieniających świat wydarzeń i wchodzić w interakcje z jednymi z największych postaci wszech czasów. Ale kiedy Sherman łamie zasady podróży w czasie, dwaj bohaterowie biorą udział w wyścigu o naprawę historii i ocalenie przyszłości, podczas gdy pan Peabody staje przed największym wyzwaniem – byciem rodzicem.

Czego nie wiecie o filmie?

#1 Reżyser Rob Minkoff wybrał Ty Burrella (Współczesna rodzina) do roli pana Peabody, ponieważ „jego głos oddawał wszystkie aspekty postaci – nie tylko intelekt i uprzejmą osobowość, ale przede wszystkim wewnętrzne ciepło”.

DreamWorks, Ty Burrell

#2 To czwarty film oparty na serii Rocky and Bullwinkle. Poprzednie trzy to Borys i Natasza (1992), Dudley Doskonały (1999) i Rocky i łoś Superktoś (2000). To także pierwszy w pełni animowany film wśród tych tytułów.

#3 Obsesja filmowej Marii Antoniny dotycząca „ciasta” jest efektem plotek na temat prawdziwej królowej. Mówiono, że kiedy chłopi skarżyli się na brak chleba, powiedziała ona „niech jedzą brioche”. To słowo oznacza drogi chleb/słodkie bułeczki/brioszki, jednak później zostało błędnie przetłumaczone jako „ciasto”. Nie ma dowodów na to, że Maria wypowiedziała takie słowa, ponadto sto lat wcześniej zostały one przypisane innej francuskiej królowej. Wniosek? Anegdotkę należy traktować raczej jak przypowieść o wysoko postawionej osobie, która jest mocno oderwana od rzeczywistości. Dlaczego? Bowiem chłopom, o czym sami głośno mówili, brakowało pieczywa!

Aha, areszt domowy członków dworu rzeczywiście był spowodowany buntem chłopskim podczas wczesnej rewolucji francuskiej.

DreamWorks

#4 Short z udziałem Rocky’ego i Łosia Superktosia miał być prezentowany wraz z filmem, ale tak się nie stało. Krótka animacja ujrzała światło dzienne później, potrzebowała bowiem przeróbek, aby mogła startować w wyścigu po Oscara w kategorii najlepszego animowanego filmu krótkometrażowego 2014 roku. Zamiast niego przed seansem Pana Peabody’ego i Shermana wyświetlano shorta Almost Home (2014).

#5 Rob Minkoff jest wielkim fanem Peabody’s Improbable History w Rocky i Bullwinkle, od lat marzył o adaptacji filmu.

#6 Początkowo panna Grunion miała być nienawidzącą psów miłośniczką kotów, która posiada grupę złowrogo wyglądających futrzaków. Ten aspekt Grunion został usunięty w gotowym filmie, ale na ścianie jest portret w jednej z jej wczesnych scen, który nawiązuje do tego.

DreamWorks

#7 Podróżując przez wieki (na początku filmu), widzimy egipską księżniczkę wyciągającą małego Mojżesza z kosza. To ukłon w stronę innego filmu animowanego DreamWorks, Książę Egiptu (1998).

#8 Chociaż Penny Peterson jest jedną z wiodących postaci w filmie, o zgrozo nie pojawia się w serialu Mr. Peabody i Sherman Show (2015) na jego podstawie! Wrrr.

DreamWorks

Postać jest podobna do Astrid z Jak wytresować smoka (DreamWorks, 2010) oraz Cindy Vortex z Jimmy Neutron: Boy Genius (Nickelodeon, 2001).

Astrid, Jak wytresować smoka
Cindy, Jimmy Neutron

#9 Kiedy Peabody próbuje zaimponować rodzicom Penny swoimi talentami, gra riff otwierający z Purple Haze Jimiego Hendrixa. Co więcej, robi to tak, jak zrobiłby Hendrix – gra bowiem lewą ręką, a artysta był leworęczny!

Zobaczcie, jak Peabody radzi sobie w innych klimatach:

#10 Opowieść o koniu trojańskim różni się w filmie od wersji homeryckiej. Nie będziemy jednak zdradzać szczegółów, żeby nie psuć Wam zabawy w wyłapywanie wprowadzonych zmian.

#11 W roli Leonarda Da Vinci możemy usłyszeć aktora Stanleya Tucci (Terminal, Piękna i Bestia). W filmie pojawia się dużo więcej historycznych postaci, pod tym względem jest on naprawdę urozmaicony!

Leonardo Da Vinci, DreamWorks
Robespierre, DreamWorks

#12 Leslie Mann, która podkłada głos pod Penny występowała wcześniej w innym filmie opartym na kreskówce Jaya Warda – George prosto z drzewa.

#13 To drugi film DreamWorks po Wallace i Gromit – Klątwa królika (2005) zrealizowany na podstawie innego medium niż komiks czy książka.

#14 W filmie występuje Patrick Warburton, znany z roli narratora w serialu Netfliksa Lemony Snicket – Seria Niefortunnych Zdarzeń. To jego drugi angaż w produkcji DreamWorks. Wczesniej wystąpił w Filmie o pszczołach (2007).

Patrcik Warburton, Netflix
W filmie aktor wcielił się w rolę Agamemnona – uczestnika wojny trojańskiej

#15 Obraz Jaya Warda, oryginalnego twórcy Rocky’ego i jego przyjaciół (1959), można dostrzec, gdy Sherman jest w szkole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial