Wiedza tajemna

„Potwory kontra Obcy”. Hołd dla potworów w popkulturze. 15 ciekawostek o filmie

Film, który zupełnie niezasłużenie nie znalazł się w panteonie najlepszych filmów DreamWorks. To prawdziwy ukłon w stronę popkultury, który oprócz tego, że bawi – to też intryguje.

Czego nie wiecie o obrazie z 2009 roku w reżyserii Conrada Vernona (Rodzina Adamsów) i Roba Lettermana? Przekonajcie się sami.

#1 Stwory występujące w produkcji przypominają potwory z dawnych strasznych filmów. Kolejno – Gigantika (Reese Witherspoon) inspirowana była tytułem Atak kobiety o 50 stopach wzrostu (1958), B.O.B. (Seth Rogen) to odniesienie do Bloba – zabójcy z kosmosu (1958), The Missing Link (Will Arnett) to nawiązanie do Potwora z Czarnej Laguny (1954), dr Dr. Cockroach (Hugh Laurie) jest inspirowany obrazem Mucha (1958, 1986), a Insectosaurus – Mothry z Mosury (1961).

DreamWorks, Atak kobiety o 50 stopach wzrostu
DreamWorks, Blob – zabójca z kosmosu
DreamWorks, Mucha (1986)

#2 Potwory kontra Obcy to pierwszy komputerowo animowany film wyprodukowany bezpośrednio w stereoskopowym formacie 3-D. Wcześniej obrazy były przekształcane na 3-D po zakończeniu etapu ich tworzenia.

DreamWorks

#3 W scenie, w której główny antagonista filmu, Gallaxhar, rozmawia z Ziemią w Tokio w Japonii, w lewym górnym rogu można zobaczyć scenę z Madagaskaru (2005), gdzie Marty rozmawia z Alexem.

#4 W scenie podczas napisów końcowych Prezydent Hathaway pyta publiczność, czy ktoś zechce zamrozić jego głowę. Stephen Colbert, który podkładał głos tej postaci, szczegółowo opisuje, jak odmrozić głowę w apokaliptycznej przyszłości w swojej książce I Am America and So Can You.

#5 Planowano sequel produkcji, jednak po przejęciu DreamWorks przez Comcast w 2016 roku – sprawa nieco się skomplikowała. Jednakże wciąż jest nadzieje, chwilowo wstrzymano przecież prace nad drugą częścią Krudów (2013), a jak dobrze wiemy, ich sequel ujrzy jednak światło dzienne.

#6 B.O.B ma w sobie 12 tysięcy baniek! Pamiętacie jego miłość, żelatynę?

DreamWorks

#7 To ostatni film DreamWorks z balonami w logo na początku!

#8 Naszywka generała W.R. Mongera przedstawia głowę innego potwora DreamWorks – Shreka!

DreamWorks

#9 Piosenka, która prezydent Hathaway gra na keyboardzie to Axel F Harolda Faltermeyera znana z Gliniarza z Beverly Hills (1984) i Gliniarza z Beverly Hills 2 (1987). Rozpoznaliście ją?

#10 Ten film i Megamocny (2010) mają wiele podobieństw. Po pierwsze, są parodiami innych ikon popkultury: ten tytuł został zainspirowany potworami z lat 50. i 60. XX wieku, podczas gdy Megamocny czerpał z superbohaterów i złoczyńców, takich jak Superman, Batman i Lex Luthor. Po drugie – Susan czuje się dumna z bycia potworem, podczas gdy Megamind akceptuje swoją rolę bohatera. Po trzecie, oba tytuły mają w obsadzie kosmitów: Potwory kontra Obcy – Gallaxhara, a Megamind tytułową postać. Po czwarte, każdy z filmów zarobilł ponad 300 milionów dolarów w światowym box offisie. Nie jest źle.

#11 Produkcje DreamWorks były nominowane do Saturna w kategorii najlepszy film animowany aż dziesięciokrotnie do czasu ukazania się filmu! Złą passę przełamał tytuł Potwory kontra obcy, który zdobył nagrodę.

#12 Generał W.R. Monger wspomniał, że Insektozaur ma wysokość trzystu pięćdziesięciu stóp (106,7 metra), co czyni go o dwadzieścia stóp wyższym od Godzilli z Godzilla: Final Wars (2004), który ma trzysta trzydzieści stóp (sto metrów). Kawał koleżki.

Insektozaur, DreamWorks

#13 Wielokolorowe podkładki, na których dr Dr. Cockroach/Karaluch (Hugh Laurie) tańczy wykorzystują te same efekty dźwiękowe co gra Simon. Taniec zsynchronizowany z podświetlanymi polami to nawiązanie do znanej zręcznościowej gry Dance Dance Revolution (1998).

#14 W filmie epizodyczną rolę odgrywa Renee Zellweger. To jej trzeci występ w DreamWorks. Wcześniej aktorka pojawiła się Rybkach z ferajny (2004) w roli Angie i Filmie o pszczołach w roli Vanessy. W filmie na uwagę zasługują jeszcze Reese Witherspoon w roli Gigantiki oraz niezawodny Hugh Laurie (Dr House), który doskonale odnalazł się w roli Doktora Karalucha. Warto wspomnieć o Sethie Rogenie w roli B.O.B. – a!

#15 To drugi film DreamWorks z żeńską protagonistką. Pierwszy to Uciekające Kuczaki (2000).

I jak? Wiedzieliście to wszystko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial