Wiedza tajemna

„Uciekające kurczaki”. 15 ciekawych rzeczy, o których nie mieliście pojęcia

„I told you they were organised.” – Pani Tweedy.

Uciekające kurczaki od wytwórni DreamWorks  i Aardman Animations to powstała w 2000 roku animacja poklatkowa w reżyserii Nicka Parka i Petera Lorda (Wallace i Gromit: Klątwa królika, 2005) opowiadająca o kurczakach próbujących uciec przed złymi farmerami.

Pomimo tego, że film ma już 20 lat, są rzeczy, których prawdopodobnie o nim nie wiecie:

#1. W oryginalnej wersji językowej Rocky mówi głosem Mela Gibsona. W polskim dubbingu usłyszymy Roberta Czeczota, który zagrał Chudego we wszystkich częściach Toy Story (1995, 1999, 2010, 2019), Bajera w Oliverze i spółce (1988) czy Deana w Stalowym gigancie (1999).

#2. Jest powód, dla którego nie widzimy pocałunków Ginger i Rockiego. Jasnym jest, że para darzy się uczuciem, jednak za każdym razem, gdy kurczaki chcą połączyć swoje dziubki, coś im przeszkadza. Choć mogłoby się wydawać, że to po prostu zagranie humorystyczne, twórcy specjalnie nie pokazali całującej się pary. Animatorzy uznali, że całowanie się ptaków byłoby nieładne wizualnie, a wręcz odpychające – dlatego nawet na końcu filmu pocałunek Ginger i Rockiego jest niewidoczny.

Uciekające kurczaki

#3. W pierwszych szkicach scenariuszowych Ginger miała brata. Kurczak o imieniu Nobby wyleciał na kolejnych etapach prac, ponieważ twórcy uznali, że film będzie mniej przesłodzony, gdy Ginger będzie jedynaczką. Nie tylko Nobby nie pojawił się w finalnym obrazie – twórcy pożegnali się również z Sage, Onion i Paxo, z których ta ostatnia miała być producentką najlepszych jaj w całym kurniku.

Uciekające kurczaki

#4. Nick Park w swojej karierze wygrał w sumie cztery Oscary, z czego trzy za animowane filmy krótkometrażowe. Kiedy Uciekające kurczaki nie zostały nominowane do żadnej z oscarowych kategorii, ludzie byli w szoku. Film był typowany przez fanów do wygrania głównej nagrody 73. rozdania nagród Akademii Filmowej, jednak statuetka za najlepszy obraz pełnometrażowy powędrowała finalnie do Gladiatora (2000). Oburzenie brakiem nominacji dla Uciekających kurczaków przyczyniło się do powstania w kolejnym roku nowej kategorii. I tak pierwszym Oscarem za najlepszy długometrażowy film animowany został uhonorowany Shrek (2001) również od DreamWorks.

Uciekające kurczaki

#5. Dzieci Mela Gibsona odegrały ważną rolę – to one przekonały słynnego gwiazdora, żeby dołączył do kurczakowego projektu. Czemu im tak na tym zależało? Latorośle były pod wielkim wrażeniem shortów z Wallacem i Gromitem!

#6. Nick Park oparł postać Wallace’a z Wallace i Gromit: Zemsta królika na swoim ojcu, ale w przypadku Kurczaków również czerpał ze swojego życia. Okazuje się, że w młodości Nick miał kurczaki – doświadczenie to pomogło mu przy tworzeniu Ginger i Rockiego. Co ciekawe, zwierzaki Nicka właśnie tak miały na imię!

Ponadto, nastoletni Park pracował w fabryce, w której zabijano kurczaki. Dni, które reżyser spędził w rzeźni, miały wpływ na będącą w Uciekających kurczakach maszynę do ciasta. Między innymi, widzimy, jak Ginger wisi głową w dół, kiedy jej nogi są trzymane przez morderczą machinę. Scena jest tak okropna, że chyba każdemu wybije z głowy jedzenie zwierząt!

Nick Park na planie filmu Jaskiniowiec (2018)

#7. Ciała bohaterów zostały wykonane z silikonu pokrytego lateksem, a głowy i dłonie (skrzydła) były z plasteliny. Wszystkie kurczaki mają kołnierzyki, biżuterię, czy inne akcesoria przysłaniające szyję, aby ukryć łączenie między częściami ciała.

#8. Robótka Babs jest prawdziwa – została wykonana przy pomocy wykałaczek!

Uciekające kurczaki

#9. Pamiętacie, że przygotowujące się do ucieczki kurczaki trenowały, aby być w jak najlepszej formie? Z pewnością zauważyliście, że niektóre ruchy, które wykonują podczas ćwiczeń, wyglądają jakby były inspirowane sztukami walki. To nie przypadek! Jeden z animatorów Kurczaków jest instruktorem taekwondo – to dzięki niemu ptaszyska mają tak interesujący trening!

Uciekające kurczaki

#10. We wczesnych draftach scenariusza, imię Mac miało być skrótem od McNugget…

#11. Jedyną osobą, która nie nagrywała swoich kwestii w angielskim Bristolu, był Mel Gibson. Aktor, jako jedyny z całej obsady, wykonał swoją pracę będąc w Stanach Zjednoczonych. Przypomnijmy, że Mel kilka lat wcześniej użyczył swojego głosu Johnowi Smithowi w filmie Pocahontas (1995) – nie tylko mówił, ale również śpiewał!

Uciekające kurczaki

#12. Julia Sawalha i Mel Gibson świetnie się spisali w rolach Ginger i Rockiego, jednak zanim podpisano umowy, twórcy rozważali inną obsadę. Rozpatrywani byli m.in. Eddie Murphy i Ethan Hawke do roli Rockiego, oraz Drew Barrymore, Winona Ryder i Linda Cardellini do postaci Ginger.

Uciekające kurczaki

#13. Każdy, kto jest obeznany z działaniem animacji poklatkowej, wie, że stworzenie filmu pełnometrażowego w tej technice zajmuje mnóstwo czasu. Na przykład, zdarza się, że całodzienna praca przynosi tylko kilka sekund użytecznego materiału… Jeśli chodzi o animowanie ptaszysk do Uciekających kurczaków, animatorzy musieli przechodzić przez ciężki i pracochłonny proces, aby tchnąć w nie życie.

Ponieważ plastelina nie jest najmocniejszym materiałem do tworzenia postaci, animatorzy zrobili sporo kurczaków. W jednym tygodniu można było wyprodukować zaledwie 3-4 kurczaki, a aby animować sekundę filmu, kukiełkę trzeba było przenieść i sfotografować 24 razy. Można oszaleć!

Uciekające kurczaki

14. Aby stworzyć wiarygodną, a co za tym idzie, również przerażającą maszynę do mordowania zwierząt, aż 50 artystów zakasało rękawy. Koła zębate zostały spryskane srebrnym lakierem, aby wyglądały na metalowe (wykonane były z poliuretanu), a następnie wyszorowane, aby zdjąć z nich trochę połysku. Co więcej, wykonane ze sklejki wnętrze zostało pokryte specjalną pastą, aby nadać mu wieku i oznak użytkowania. Maszyna miała nawet tabliczkę, aby wyglądała na jeszcze bardziej autentyczną.

#15. Szykuje się sequel kurzej historii: Uciekające kurczaki 2! Dwa lata temu ogłoszono, że „dwójką” zająć się ma Aardman Animations, a prace nad nowymi Kurczakami ruszą, kiedy studio zakończy produkcję filmu Baranek Shaun Film. Farmageddon (2019). Fabuła dotyczyć ma kurczaków, które po ucieczce z farmy państwa Tweedy, cieszą się wolnością na spokojnej wyspie. W październiku 2019 studio ogłosiło, że prace nad Uciekającymi kurczakami 2 ruszyły – na razie nic więcej nie wiadomo. Będziecie czekać? My tak!

Uciekające kurczaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial