FAN(ART)

Bohaterki Disneya o innej etniczności. Czy nadal wyglądają pięknie?

A gdyby tak Mulan była Indianką, a Megara Egipcjanką..?

Spośród 12 oficjalnych Księżniczek Disneya niemalże połowa nie ma białego koloru skóry – są to Dżasmina, Pocahontas, Mulan, Tiana i Moana/Vaiana. Oczywiście, są jeszcze bohaterki niezaliczane do oficjalnego grona Księżniczek bez względu na to, czy rzeczywiście noszą królewski tytuł czy nie – tu można wymienić cygankę Esmeraldę, Greczynkę Megarę, Atlantydziankę (?) Kidę i Hawajkę Lilo. Jeśli jednak mało Wam różnorodności i chcielibyście zobaczyć ukochanych bohaterów i bohaterki w szerszym wachlarzu kolorystycznym, to pewien człowiek stworzył coś specjalnie dla Was. 

TT Bret to niespełna 30-letni amerykański artysta kochający Disneya i DreamWorks, którego twórczość można określić jako obrazoburczą. Jednym z jego projektów jest seria słynnych animowanych bohaterek Disneya, które pochodzą z innych grup etnicznych niż oryginalnie.

TT Bret

Ilustrator powiedział, że tworząc serię nie miał na myśli żadnego przesłania politycznego tylko „po prostu kocha pracować nad designem postaci”.

Grafiki stanowią ciekawy eksperyment – jak wyglądałaby Aurora, gdyby nie pochodziła z Francji, lecz z Jamajki? Jak mogłaby wyglądać Kopciuszek, gdyby jej historia przydarzyła się w Japonii?

Jak zauważa TT, „bajki ciągle są pozbawiane ich kontekstu kulturowego. Większość baśni, które teraz znamy, została wyjęta z ich pierwotnego kontekstu kulturowego i zmieniona. Aladyn był pierwotnie osadzony w Chinach. Żabi Książę był łaciński, a był stale zmieniany i to w niejednym kraju.” 

„Ludzie to ludzie, kobiety to kobiety, każda rasa jest piękna i każda kultura różnorodna, a moim celem było po prostu odkrycie odrobiny tej różnorodności poprzez design postaci.” Artysta konsultował się ze swoimi przyjaciółmi przy podejmowaniu decyzji, którą alternatywną rasę przypisać do danej postaci. Przyznał, że starał się opierać o ich dobre rady, spostrzeżenia i krytykę.

„Jeśli chodzi o stworzenie postaci, która ma umożliwić ludziom natychmiastowe przypisanie jej do określonej kultury, to kluczem jest użycie łatwo rozpoznawalnych symboli” – wyznał TT.  Artysta podkreślił, że mimo tego, wykorzystane przez niego odzież, biżuteria i makijaż nie są po prostu stereotypowe, lecz zgodne z przedstawionymi etnicznościami. Twórca zrobił reaserach i w swoich pracach wykorzystał rzeczywiste stroje z danych kultur „chociaż są bardziej tradycyjne, to należą i są ich częścią.”

Spójrzcie na Księżniczki i inne bohaterki disnejowskich animacji i koniecznie dajcie znać, jak się Wam podobają w takich wersjach!

Anna

TT Bret

Pocahontas

TT Bret

Ariel

TT Bret

Mulan

TT Bret

Eilonwy

TT Bret

Roszpunka

TT Bret

Dżasmina

TT Bret

Śnieżka

TT Bret

Bella

TT Bret

Tiana

TT Bret

Aurora

Merida

TT Bret

Elsa

TT Bret

Megara

TT Bret

Esmeralda

TT Bret

Jane

TT Bret

Kida

TT Bret

Kopciuszek

TT Bret

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial