Wiedza tajemna

„Coco”. 20 faktów o niesamowitej przygodzie w Krainie Zmarłych. Co znaczy słowo „coco”?

Podróż w zaświaty pomaga zgłębić rodzinne tajemnice.

Coco to powstała w 2017 roku pełnometrażowa animacja od Disney/Pixar opowiadająca o 12-letnim chłopcu, który przypadkiem trafia do Krainy Zmarłych. Film wyreżyserował Lee Unkrich (Gdzie jest Nemo?, Toy Story 2, Toy Story 3) we współpracy z Adrianem Moliną, będącym współscenarzystą Coco.

20 ciekawostek o Coco, które wyprawią Was na tamten świat:

Coco

#1. Ponieważ akcja filmu kręci się wokół Dnia Zmarłych, wiele osób zarzucało, że twórcy skopiowali historię z innej animacji – Księgi życia (2014). Bez dwóch zdań można przyznać, że Dia de los Muertos to kluczowe wydarzenia dla obu tytułów, a motyw gitary BARDZO rzuca się w oczy, jednak Coco było w produkcji już od 2011 roku, zatem wszelkie zbieżności z Księgą życia są przypadkowe. Cóż… Znając życie, to któryś z artystów pracujących przy Księdze musiał coś chlapnąć, a wieść dotarła do Pixara, bo podobieństwa są uderzające. Jeśli moje domysły są słuszne, to sytuacja przypomina tę, która spotkała The Thief and the Cobbler, z którego Disney ukradł pomysły do Aladyna.

Księga życia, Coco

#2. Po portugalsku coco to kokos, ale cocô to już kupa. Żeby uniknąć niefortunnego powiązania, tytuł filmu został zmieniony na Viva in Brasil, a Coco dostała nowe imię – Ines.

#3. W pierwotnej wersji scenariusza Miguel miał na imię Marco! Co ciekawe, film był w produkcji tak długo, że musiano zastąpić aktora grającego głównego bohatera, ponieważ jego głos nie był już dziecięcy. Aktor, który udzielił swojego głosu Miguelowi w finalnym filmie to Anthony Gonzales. Nie planowano, aby jego postać śpiewała jakiekolwiek piosenki (w scenariuszu tylko gra na gitarze), jednak talent chłopca zachęcił twórców do dodania partii wokalnych. Poniżej jedna z piosenek w wykonaniu Gonzalesa:

#4. W filmie występuje postać oparta o jedną z najsłynniejszych meksykańskich artystek wszech czasów, Fridę Kahlo. W Coco zobaczymy również cameo jej męża, artysty Diego Rivery.

Frida Kahlo
Diego Rivera

#5. Gael García Bernal (Złe wychowanie, 2004, Babel, 2006, Jak we śnie, 2006) użyczył swojego głosu Hectorowi. Aktor wykonał dubbing w dwóch wersjach językowych – angielskiej i hiszpańskiej.

Gael García Bernal, Hector / Pixar

#6. Miguel jest pierwszym protagonistą w historii filmów studia Pixar, który nie jest człowiekiem rasy kaukaskiej.

#7. Zauważyliście, że zmarli używają przestarzałych sprzętów elektronicznych, jak walkie-talkie czy komputery Macintosh? Co ciekawe, dawny CEO Pixara to przecież Steve Jobs, który stworzył „Maki”!

#8. Animatorzy wyznali, że najtrudniejszym zadaniem było stworzenie animacji szyi Abuelity, czyli babci Miguela. Abuelita jest widoczna w poniższej scenie – to ona każe chłopcu przeprosić Mamę Coco.

#9. W filmie zobaczymy dwa obrazy inspirowane prawdziwymi płótnami Fridy Kahlo, czyli dziełami Still Life (Round) i Self Portrait with Monkeys.

Coco

#10. Twórcy inspirowali się prawdziwymi meksykańskimi lokacjami. Między innymi są to:

San Andrés Mixquic

San Andrés Mixquic, Coco

Arocutín

Arocutín, Coco

Tzintzuntzan

Tzintzuntzan, Coco

Teotihuacán

Teotihuacán, Coco

Santa Fe de la Laguna

Santa Fe de la Laguna, Coco

#11. W filmie znajdziemy standardowego dla studia Pixar easter egga, czyli samochód Pizza Planet z Toy Story (1995).

Coco

#12. Jest to trzeci film od studia Pixar, który zdobył Oscara za najlepszą piosenkę, czyli Remember Me (wcześniej statuetkę w tej kategorii dostały Potwory i spółka, 2001, oraz Toy Story 3, 2010). Piosenkę w wersji hiszpańskiej mogliście usłyszeć powyżej, a tutaj wersja angielska:

#13. Miguelowi towarzyszy psiak o imieniu Dante, który jest nagim psem meksykańskim (Xoloitzcuintli). Co ciekawe, Frida Kahlo kochała tę rasę i miała kilka takich psów!

Coco

#14. Cmentarz Saint Cecilia został tak nazwany na cześć chrześcijańskiej świętej będącej patronką muzyków.

#15. Zauważyliście, że w jednej ze scen widoczny jest plakat z filmu Iniemamocni 2 (2018)?

Coco

#16. Obecne w Krainie Zmarłych kolorowe domy ułożone jeden nad drugim zostały zainspirowane budownictwem popularnym w meksykańskim mieście Guanajuato.

Coco, Guanajuato

#17. Pixar słynie z niesamowitej dokładności wszelkich detali – nie dziwi zatem fakt, że zawsze podczas grania na gitarze palce bohaterów układają się w 100% poprawnie.

#18. Coco zarobił 150 milionów dolarów w 5 dni. Po 19 dniach film miał większe zyski niż Auta 3 po pięciu miesiącach goszczenia na ekranach kin. Animacja kosztowała 175 milionów, a finalnie zarobiła prawie 810 milionów. Coco jest na liście 15 najbardziej dochodowych animacji ostatniego dziesięciolecia.

#19. To dziewiąty film studia Pixar, który został uhonorowany Oscarem za najlepszy pełnometrażowy film animowany. Wcześniej złote statuetki powędrowały do Gdzie jest Nemo? (2003), Iniemamocni (2004), Ratatuj (2007), WALL-E (2008), Odlot (2009), Toy Story 3 (2010), Merida Waleczna (2012), W głowie się nie mieści (2015).

#20. W napisach końcowych pojawiła się plansza wypełniona portretami ponad stu zmarłych osób, które za życia wspierały i inspirowały twórców Coco. Na środku, tuż pod czarną przestrzenią z napisem, znajduje się portret Walta Disneya.

Pixar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial