Wiedza tajemna

Laika. Triumf animacji poklatkowej! Co wspólnego z twórcami „Koraliny i tajemniczych drzwi” ma Nike?

Studio, które dało nam takie perełki jak Koralina i tajemnicze drzwi (2009), Pudłaki (2014) czy Kubo i dwie struny (2016) konsekwetnie podąża swoją ścieżką. Animacja poklatkowa nie umarła!

W 2009 roku DreamWorks wydaje Potwory kontra Obcy, Pixar – Odlot, a studio Laika debiutuje ze swoim pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym – Koralina i tajemnicze drzwi.

Nike dokłada swoją cegiełkę

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Will Vinton Studios, znane z filmów i reklam poklatkowych, porzebowało funduszy na filmy pełnometrażowe. Animator Will Vinton, który stał na jego czele, pozyskał inwestorów zewnętrznych, w tym założyciela firmy Nike – Phila Knighta, którego syn Travis Knight pracował w studio jako animator.

Phil Knight

W 1998 r. Knight dokonał pierwszej inwestycji. Natomiast w 2002 roku nabył on borykające się z problemami finansowymi studio w celu realizacji za jego pośrednictwem pełnometrażowych produkcji.

W następnym roku Henry Selick, reżyser filmu The Nightmare Before Christmas, dołączył do studia jako dyrektor nadzorujący. W lipcu 2005 r. Will Vinton Studios zastąpiono studiem Laika (nazwa po psie wysłanym w kosmos przez Związek Radziecki w 1957 roku). Otworzone zostały dwa działy : Laika Entertainment dla filmów fabularnych i Laika / house do prac komercyjnych, takich jak reklamy i teledyski. Zapowiedziano także pierwsze projekty – film poklatkowy Koralina i tajemnicze drzwi (2009) oraz film animowany w CGI Jack & Ben’s Animated Adventure.

W 2005 roku studio wypuściło shorta Moongirl. To jedyna do tej pory krótkometrażówka produkcji studia. Obraz wyreżyserował Henry Selick (Koralina i tajemnicze drzwi, Jakubek i brzoskwinia olbrzymka).

Wspomniany przeze mnie wcześniej Jack & Ben’s Animated Adventure został anulowany, a studio po premierze Koraliny w 2009 roku wyznaczyło sobie ścisły kierunek. Ekipa postanowiła skupić się na animacji poklatkowej, czyli takiej, którą reprezentuje Koralina (notabene nominowana m.in. do Oscara, Złotego Globu i BAFTY). Doskonałe posunięcie, bo brakuje tego typu produkcji w zalewie w całości animowanych komputerowo tytułów. Wszystko z nimi w porządku, ale różnorodność ożywia branżę.

Warto dodać, że Koralina powstała na podstawie powieści Neila Gaimana o tym samym tytule. Główną bohaterką produkcji jest 11-letnie dziewczynka, która znajduje w swoim domu drzwi prowadzące do innego świata. Świetne ciekawostki o tym mrocznym filmie znajdziecie tutaj.

Drugim filmem spod znaku Laiki jest ParaNorman (2012). Norman, jak wskazuje na to tytuł, ma zdolności paranormalne. Konkretnie – rozmawia ze zmarłymi. Otoczenie uważa go za co najmniej dziwnego, a duchy ostrzegają przed zbliżającą się hordą zombiaków. To jeszcze nie wszystko. Miasteczko Blithe Hollows w Massachusetts (tam rozgrywa się akcja filmu) zagrożone jest dodatkowo przez duch straconej przed 300 laty – czarownicy. Co ciekawe, to właśnie procesami czarownic z XVIII wieku inspirowany jest tytuł. Haniebnymi i w większości niesprawiedliwymi.

ParaNorman

Film zdobył uznanie krytyków. Na samym Rotten Tomatoes ma 88% pozytywnych recenzji. Mi również się podobał!

Kolejne propozycje studia to:

Pudłaki (2014)

Film powstał na podstawie książki wydanej w 2005 roku – Here Be Monsters! autorstwa brytyjskiego autora i ilustratora – Alana Snowa.

Swoją premierę miał na festiwali w Wenecji w 2014 roku. Rok później otrzymał nominację do Oscara.

Obraz opowiada o osieroconym chłopcu, którego wychowały pudełkowe trolle. Musi on powstrzymać złowieszczego niszczyciela szkodników.


Kuba i dwie struny (2016)

Kubo ma jeden cel – odnaleźć legendarną zbroję.

W 2017 roku obraz nominowany był do Oscara. W tym samym roku został także laureatem BAFTY.

Kraj, w którym dzieje się akcja filmu przypomina feudalną Japonię.

W oryginalnej wersji językowej głosy bohaterom podłożyli m.in. Charlize Theron i Rooney Mara.

Obraz jest lalkową animacją poklatkową.


Praziomek (2019)

Sir Lionel Frost przemierza Amerykę, aby odnaleźć naszego przodka – Yeti.

Film w 2020 roku nominowany był do Oscara, przegrał z Toy Story 4. Trzeba przyznać, że ostatnia część przygód Chudego nie była wyjątkowo porywająca (przynajmniej z mojej perspektywy), więc szkoda.

Laika

Obecnie studio poszerzyło swoje szeregi o nowych pracowników. Słychać głosy, że ma ambicję, aby wydawać jeden film rocznie. Oby ilość szła w parze z jakością. Gorąco im kibicuje!

Na koniec warto upewnić się, czy dobrze rozumiemy pojęcie animacji poklatkowej oraz to, dlaczego jej popularność spadła w latach 90. XX wieku. Animacja ta sięga bowiem swoimi korzeniami XIX wieku i jest najbardziej pracochłonną techniką produkcji filmów animowanych do dzisiaj. Polega na wyświetlaniu ciągu zdjęć, których obiekty są każdorazowo w jakiś sposób przesuwane. Wyparta przez animację komputerową wraz z premierą filmu Toy Story (1995) od Pixar, ponownie świeci jednak triumfy. Po części dzięki Timowi Burtonowi (Gnijąca panna młoda, Miasteczko Halloween) i Wesowi Andersonowi (Fantastyczny pan lis, Wyspa psów), a po części dzięki studiu Laika. Przemawia zarówno do młodszych, jak starszych. Buduje niesamowity klimat, cechuje się wspaniałą grą cieni. Mam wrażenie, że będzie już z nami zawsze. Całe szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial