Wiedza tajemna

„Turbo”. 10 faktów o animacji z Ryanem Reynoldsem w roli głównej. Turbo szybko je przeczytacie

Ślimak ulega wypadkowi, ale paradoksalnie może mu on pomóc, bowiem w jego wyniku mięczak nabiera super prędkości. A ta niewątpliwe mu się przyda, bo główny bohater marzy o wygraniu słynnego wyścigu Indianapolis 500.

Wyobrażacie to sobie? Ślimak zwycięzcą konkursu szybkości? Absurdalny pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Film z 2013 roku w reżyserii Davida Sorena to takie trochę Auta (2006, Pixar) tylko z jednośladami zamiast dwuśladów w rolach głównych! 😉

#1 To drugi film DreamWorks, w którym występuje Ryan Reynolds. Pierwszym był obraz Krudowie również z 2013 roku.

#2 W produkcji pojawia się także raper Snoop Dogg w roli Smoove Move, czyli Ślizga. Zgadliście, postać podobnie jak Dogg jest niezwykle wyluzowana. Aha, zamiast numerka nosi na szyi kosteczki.

DreamWorks

#3 Turbo jest bardzo podobny do Tito, ponieważ oboje marzą o niemożliwym, frustrując tym swoich starszych braci.

Turbo i Tito, DreamWorks

#4 Początkowo Burn miała być obiektem uczuć Turbo, nie Cheta.

Chet i Turbo

Warto dodać, że Burn (Maya Rudoplh) to jedyna samica ślimaka, która bierze udział w wyścigach. Jest temperamentna, sarkastyczna, odważna i uwielbia wyzwania. Już ją lubię!

Burn i Chet, DreamWorks

#5 W polskiej wersji językowej głosów postaciom użyczyli m.in. Antoni Pawlicki (Turbo), Jarosław Boberek (Czet), Grzegorz Małecki (Tito Lopez), Andrzej Blumenfeld (Bicz), Krzysztof Banaszyk (Guy Czempion) oraz Krzysztof Szczerbiński (Ślizg).

#6 W rolę Whiplasha (Bicza) wciela się Samuel L. Jackson (Pulp Fiction, Django). Bicz to lider ścigających się ślimaków, przywódca F.A.S.T. Co ciekawe, ma słabość do lawendowego balsamu.

Turbo to piąty animowany film Jacksona, który wcześniej pojawił się w następujących tytułach: Iniemamocni (2004), Gwiezdne wojny: Wojny klonów (2008), Astro Boy (2009) i Zambezia (2013). Lubię tego aktora!

Whiplash, DreamWorks

#7 Pewnie wielu z Was zastanawia się, skąd pomysł na film. Otóż, jest to autorski koncept debiutującego w roli reżysera Davida Sorena. Wcześniej Soren pracował jako dodatkowy scenarzysta (story artist) przy Shreku (2001) oraz Skoku przez płot (2006). DreamWorks dało mu zatem kredyt zaufania. Sorken podkładał także głos epizodycznym postaciom z Rybek z ferajny (2004) oraz Pingwinów z Madagaskaru (2014).

#8 Posłuchajcie piosenki Snoopa z filmu!

#9 Na podstawie filmu powstał netfliksowy serial – Turbo FAST (2013). Doczekał się trzech sezonów.

DreamWorks

#9 Za najszybszego ślimaka na świecie uważa się gatunek Bullia digitalis. Używa on swojej stopy jako żagla do chwytania fal, które przenoszą go na brzeg. Będąc na piaszczystej plaży, czołga się w kierunku ofiary z prędkością ponad 2,5 cm /s.

Pamiętajmy, że prędkość ślimaka zależy od powierzchni, na jakiej się porusza. Bullia digitalis spotykany jest na wybrzeżach Atlantyku.

Bullia digitalis

#10 W filmie pojawia się zdjęcie małpek z Madagaskaru (2005).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial