Wiedza tajemna

20 rzeczy, które chcecie wiedzieć o „Jak wytresować smoka”. Epicki rozmach

Też chcę się kumplować ze smokiem!

Jak wytresować smoka (2010) to pełnometrażowa animacja od studia DreamWorks, którą wyreżyserowali Dean DeBlois (Lilo i Stitch, 2002, dwie kolejne części Jak wytresować smoka, 2014, 2019) i Chris Sanders (Lilo i Stich, Krudowie, 2013). Film nominowany był do dwóch Oscarów – za najlepszy film animowany (statuetką uhonorowane zostało Toy Story 3, 2010, Pixar) oraz za najlepszą muzykę (nagrodzono The Social Network, 2010).

Film śledzi losy Czkawki (Jay Baruchel, Mateusz Damięcki), młodego i chuderlawego Wikinga, który zamiast mordować smoki tak, jak jego rodacy, zaprzyjaźnia się z najgroźniejszym z nich.

Przyjrzyjmy się 20 smoczym faktom:

DreamWorks

#1. Film został oparty o książkę Cressidy Cowell Jak wytresować sobie smoka (2003). Powieść zapoczątkowała całą serię, która składa się obecnie z 14 części.

How To Train Your Dragon, Hodder

#2. Szczerbatek to pierwsza postać, jaką widzimy na ekranie. Jego sylwetka leci przez gwiaździste tło podczas intro DreamWorks.

#3. Wygląd, osobowość i zachowania Szczerbatka (Nocnej Furii) zostały zainspirowane kotami, psami i końmi. Ruchy smoka zostały oparte o czarną panterę.

DreamWorks

#4. W książce Jak wytresować smoka Czkawka nie ma rozterek miłosnych, a Astrid w ogóle nie występuje. Co więcej, Szczerbatek jest małym smokiem wielkości iguany, podobnym do Straszliwca Straszliwego.

DreamWorks

#5. Dzięki popularności filmu zwiększyła się liczba adopcji czarnych kotów ze schronisk dla bezdomnych zwierząt. Podobno wiele ze szczęśliwych futrzaków dostało na imię Toothless, czyli Szczerbatek.

#6. Szczerbatek przypomina trochę Stitcha z filmu Lilo i Stich. Nie może to dziwić – w końcu Sanders i DeBlois wyreżyserowali oba filmy!

DreamWorks, Disney

#7. W filmie widzimy mnóstwo futra i bród. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak czaso- i pracochłonne jest animowanie brody. Stworzenie zarostu samego Stoika zajęło animatorom kilka miesięcy!

DreamWorks

#8. Dźwięki wydawane przez Straszliwca Straszliwego to tak naprawdę głos pieska rasy chihuahua. Projektant dźwięku z firmy Skywalker Sound skontaktował się z opiekunami śmiesznego czworonoga po obejrzeniu w internecie filmiku z jego udziałem. Psiak Paco dostał 100 dolarów za swoje kwestie!

#9. Podczas produkcji animatorzy musieli uczęszczać do „szkoły lotów”. Jest to autentyczny program, w którym artyści poznawali tajniki fizyki lotów i ruchy różnych skrzydlatych stworzeń. Nie było lipy – po ukończeniu kursu każdy z animatorów otrzymał nawet dyplom!

DreamWorks

#10. Pewnego razu jeden z animatorów Szczerbatka przyczepił kulkę taśmy klejącej do ogona własnego kota, żeby wykorzystać jego ruchy do jednej ze scen. Oba zwierzaki walczące z niepożądanymi obiektami możecie zobaczyć poniżej:

DreamWorks

#11. W jednym z ujęć widzimy Glorię z Madagaskaru (2005). To, że to właśnie hipopotamica leci w szponach jednego ze smoków, potwierdzili sami twórcy.

DreamWorks

#12. Wspomniałam już, że niesamowita ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Johna Powella została nominowana do Oscara, ale to nie koniec muzycznych ciekawostek! Utwór Romantic Flight mogliśmy usłyszeć podczas 86. rozdania nagród Akademii Filmowej w 2014 roku, gdy na scenę wchodzili Jamie Foxx i Jassica Biel, aby wręczyć Oscary za najlepszą muzykę filmową. Przypomnijmy sobie tę przepiękną melodię:

#13. Pamiętacie scenę, w której Czkawka próbuje dotknąć Szczerbatka? Jeśli tak, to na pewno ujęło Was zawahanie smoka, zanim przyłożył swój pysk do dłoni chłopca. Okazuje się, że ta sekunda niepewności była błędem animacyjnym! Usterka pasowała tak idealnie, że twórcy postanowili wykorzystać ją w filmie.

#14. Tak naprawdę Smoczy Podręcznik jest napisany po angielsku, a do zapisu użyto run.

DreamWorks

#15. Film był chwalony za genialne użycie 3D podczas sekwencji z lataniem. Często mówiono, że są one na równi z Avatarem (2009), który na ekranach kin zagościł kilka miesięcy wcześniej.

DreamWorks

#16. Aby Jak wytresować smoka miało bardziej epicki, filmowy charakter, o pomoc zwrócono się do wówczas ośmiokrotnie nominowanego do Oscara Rogera Deakinsa. Legendarny operator aktualnie ma na koncie dwa Oscary – za Blade Runnera 2049 (2017) i 1917 (2019), oraz 13 nominacji za takie filmy, jak Skazani na Shawshank (1994), To nie jest kraj dla starych ludzi (2007), Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda (2007), Skyfall (2012) czy Sicario (2015).

#17. W oryginalnej serii książek smoki miały własny język. Na wczesnym etapie prac nad filmem zadecydowano, że wielkie gady powinny komunikować się tylko fizycznie, aby bardziej przypominały zwierzęta.

DreamWorks

#18. Za każdym razem, gdy smok zamierza buchnąć ogniem, widzimy, jak zbiera w paszczy substancję zapalną. Jedynym wyjątkiem jest Zębiróg Zamkogłowy, który używa jednej głowy do uwolnienia gazu, a drugiej do rozpalenia go.

DreamWorks

#19. Przez cały film Czkawka stanowczo mówi, że nie umie i nie zamierza mordować smoków, podczas gdy wszyscy inni Wikingowie szczycą się ilością tych stworzeń, które udało im się uśmiercić. Jak na ironię, Czkawka jest jedynym Wikingiem, którego widzimy zabijającego smoka.

#20. Twórcy rozważali zakończenie, w którym Czkwaka nie traci nogi, jednak jedna z grup testowych była tak poruszona sceną końcową, że nalegała, aby reżyserzy jej nie zmieniali. Jeden z młodszych widzów powiedział nawet „To było smutne, bo Czkawka coś stracił, ale zyskał znacznie więcej.”

DreamWorks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial