Wiedza tajemna

Aardman Animations. Genialne studio dostarczało efekty swojej pracy m.in. DreamWorks i Sony

Brytyjskie studio specjalizujące się w animacji poklatkowej z użyciem plasteliny powstało w 1976. Ma długą historię, a do swojego portfolio wpisać może m.in. serie z Wallacem i Gromitem oraz Barankiem Shaunem! Co jeszcze mu zawdzięczamy?

Założycielami studia z siedzibą w Bristolu są Peter Lord i David Sproxton. Poza nimi kluczową rolę w przedsiębiorstwie odgrywa Nick Park, animator, który dał świata Wallace i Gromita oraz Baranka Shauna. To właśnie współpraca z Parkiem pozwoliła studiu poszerzyć swoje wpływy. Jako ciekawostkę zapodam fakt, że Parka uhonorowano Orderem Imperium Brytyjskiego w 1997 roku.

W 1989 studio zgodziło się zainwestować w Podróże na księżyc, czyli krótkometrażowy film, który powstawał na potrzeby pracy magisterskiej Parka, ale ze względu na jego perfekcjonizm nigdy nie ujrzał światła dziennego. Główni bohaterowie shorta to właściciel zielonego pulowera oraz miłośnik herbaty i okazjonalnie bordo, Wallace oraz jego pies Gromit.

Gdy Lord i Sproxton zgodzili się na współpracę, a głos Wallace’owi dostarczył aktor charakterystyczny – Peter Sallis – Aardman nabrało wiatru w żagle, podobnie jak Park. Ich współpraca okazała się strzałem w dziesiątkę. Później doczekaliśmy się jeszcze wielu krótkometrażowek z sympatycznymi bohaterami, a nawet jednego filmu pełnometrażowego!

Przez długi czas firma znana była z produkowania openingów dla angielskich programów telewizyjnych oraz innych krótkich form. Wiele zmieniło się, gdy wraz z nadejściem nowego milenium rozpoczęto współpracę z DreamWorks przy Uciekających kurczakach (2000).

Godne uwagi franczyzy z wczesnego okresu studia to:

Morph (1977-obecnie)

Postać pojawiała się w brytyjskich programach telewizyjnych, takich jak Take Hart i Hartbeat. Jej cechy charakterystyczne to skóra z terakoty, zmiennokształtność i wielka ciekawość otaczającego świata. Najlepszym przyjacielem Morpha jest amoralny – Chas. Warto wymienić jeszcze Nailbrusha a.k.a. szczekający lakier do paznokci. Jestem kupiona.

Aha, imię głównego bohatera nie jest przypadkowe, bowiem „morph” oznacza po angielsku przekształcać.

Zwierzo-zwierzenia

W 1989 roku powstał mockdokument o tym tytule, aby w nowym tysiącleciu przekształcić się z serial telewizyjny. Premiera serii odbyła się w 2003 roku w Wielkiej Brytanii. Głównymi bohaterami produkcji są (zgadliście) zwięrzęta, których zadaniem jest odpowiadanie na rozmaite pytania. Czy bohaterowie ze zdjęcia nie przypominają Wam nieco protagonistów z Sezonu na misia (2006, Sony)? Przyznam – mi trochę tak!

Zwierzo-zwierzenia
Sezon na misia

…oraz Wallace i Gromit

Shorty, shorty, shorty. Należy wymienić tutaj wspominane już przeze mnie Podróże na księżyc, a także powstałe w latach późniejszych – Wściekłe gacie (1993), Golenie owiec (1995) oraz Wallace i Gromit: Wyśmienite wynalazki (2002). Są to jedne z najbardziej znanych tytułów serii.

Park wpadł na pomysł wynalazcy Wallace’a, którego nadrzędnym celem jest upraszczanie sobie życia za pomocą rozmaitych urządzeń (w praktyce wygląda to tak, że jego wynalazki są jakimś cudem turbo skomplikowane) oraz jego psa Gromita przy przygotowaniu pracy magisterskiej, której mieli być bohaterami.

W filmie Golenie owiec po raz pierwszy pojawia się inna postać wykreowana przez Parka, mianowicie kultowy Baranek Shaun!

Aardman Animations

Pełnometrażowa filmy studia:

Uciekające kurczaki (2000)

Farma przypominająca obóz koncentracyjny budzi prawdziwą grozę. Kurczaki zrobią wszystko, żeby się niej wydostać. Liderką grupy zostaje Ginger, którą śmiało nazwać można rekordzistką w liczbie podejmowanych prób ucieczki. Film w reżyserii Parka inspirowany jest wydarzeniami z jego życia, kiedy to musiał oglądać cierpienie kur przeznaczonych na rzeź.

Brak nominacji do Oscara w 2001 roku tytułu wstrząsnął branżą na tyle, że w 2002 roku ustanowiono nową kategorię – najlepszy film animowany.

Wallace i Gromit: Klątwa królika (2005)

I całe szczęście, bo dzięki powstaniu tej kategorii w 2006 roku triumfy mógł świecić Wallace i Gromit: Klątwa Królika, który wygrał w niej Oscara. Obraz wyreżyserowali Nick Park i Steve Box (Rex the Runt).

To pierwszy i jedyny do tej pory pełnometrażowy film animowany z tymi plastelinowymi bohaterami w rolach głównych.

Wpuszczony w kanał (2006)

Obraz dość mocno wspierany przez technikę komputerową opowiada o przygodach pewnego zblazowanego szczura. Miejsce akcji? Rynsztok.

Główny bohater wiedzie spokojne życie w roli zwierzaka domowego, ale do czasu… Tytuł wyreżyserowali David Bowers i Sam Fell. Głosu głównym bohaterom użyczają Hugh Jackman i Kate Winslet. Usłyszeć możemy także Iana McKellena i Jeana Reno.

Artur ratuje Gwiazdkę (2011)

Za reżyserskimi sterami stanęła Sarah Smith (The Killing Field). To jeden z lepszych filmów do obejrzenia w Wigilię – serio! Warto nadmienić, że jest on pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym powstałym ze współpracy Sony Animation i Aardman Animations. Wg mnie cudo! Ciepły, pomysłowy i stanowiący dowód nieposkromionej kreatywności twórców. Za jej przykład niech posłuży Galeria Mikołajów, którzy pojawiali się w domach dzieci na przestrzeni kilku wieków. Bardzo pomysłowe, a to dopiero początek!

Tytułowy bohater musi, no coż, ocalić święta Bożego Narodzenia.

W filmie pojawia się wyraźny polski akcent, ale nic więcej nie zdradzę.

Piraci! (2012)

Obraz na podstawie książki Gideona Defoe’a The Pirates! In an Adventure with Scientists. Za reżyserię odpowiada Peter Lord.

W przeciwieństwie do dwóch powyższych tytułów, tutaj twórcy na powrót zaczęli więcej kombinować z animacją poklatkową, mniej z komputerem.

Baranek Shaun. Film (2015)

Reżyseria: Richard Starzak, Mark Burton. Film na podstawie brytyjskiego serialu Baranek Shaun (2007) w reżyserii Parka. Tytuł ten est spin-offem hitowego Wallace i Gromita.

Pełnometrażowy film z Shaunem przypadł do gustu fanom serii, ale również krytykom.

Film dystrybuowany był przez Monolith.

Jaskiniowiec (2018)

Obraz wyreżyserował Park. Opowiada o dzielnym jaskiniowcu, który jednoczy plemię, gdy sytuacja tego wymaga. Film nominowany był do nagrody Annie w głównej kategorii w 2019 roku. Przegrał z Spiderman: Uniwersum (2018).

Baranek Shaun: Farmaggedon (2019)

Film dystrybuowany był przez Monolith.

Druga część produkcji z 2015 roku. Reżyserują Richard Starzak i Mark Burton.

Najnowsza propozycja od Aardman to sequel Uciekających kurczaków, którego data premiery nie została jeszcze ujawniona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial