Wiedza tajemna

Nawiedzony dom z nowego „Scooby-Doo!”. Jaki budynek posłużył za inspirację?

Czy w przeszło stuletnim domu naprawdę straszy?

Wszyscy czekamy na polską premierę Scooby-Doo! (2020), w którym dowiemy się, jak doszło do pierwszego spotkania Scoobiego i Kudłatego oraz połączenia ich sił z Fredem, Velmą i Daphne. Scoob! to pierwszy obraz o przygodach pazernego psiaka, który jest w pełni animowany komputerowo – bez obaw, twórcom udało się zachować oryginalny styl znany z ręcznych kreskówek!

Wygląd nowego filmu to w dużej mierze zasługa scenografa, Michaela Kurinsky’ego. W swojej karierze artysta tworzył tła do takich disnejowskich filmów, jak Dzwonnik z Notre Dame, Mulan czy Tarzan oraz jako artysta ds. rozwoju wizualnego i scenograf przy takich tytułach Sony Pictures Animation, jak Hotel Transylwania 2 (2015), Spider-Man Uniwersum (2018) czy Emotki. Film (2017). Kurinsky udoskonalił swoje wyczucie światła, koloru i scenografii zarówno przy projektach 2D, jak i 3D – był zatem idealnie przygotowany do realizacji Scooba!.

Film rozpoczyna się początkiem znajomości Scoobiego, Kudłatego i ich kochających zagadki przyjaciół, kiedy wszyscy byli jeszcze dziećmi. Grupka spotyka się w halloweenową noc i trafia do nawiedzonego Domu Rigby’ego. Lokacja ta jest najbardziej kultową spośród wszystkich scoobowych miejsc, zatem prolog był największym wyzwaniem dla Kurinsky’ego – musiał sprawić, by wszystko wyglądało zarówno świeżo i znajomo.

„Rigby House oddaje hołd oryginalnemu Scooby-Doo bardziej niż jakikolwiek inny film. (…) [Reżyser Tony Cervone] chciał, aby początkowo duch Rigby’ego wyglądał prawdziwie, a potem, we właściwym czasie, ujawnić, że wszystko było mistyfikacją. Powiedział także, aby nie zapomnieć, aby było dosyć ciemno i strasznie. Oryginał miał swoje mroczne i trzymające w napięciu momenty, podobnie jak nasz film.” – wyznał Kurinsky serwisowi Cartoon Brew.

Szkic zewnętrznej części Domu Rigby’ego wykonany przez Michaela Spoonera
Szkic wnętrza Domu Rigby’ego wykonany przez Michaela Spoonera

Twórcy przeglądali nawiedzone domy ze starych odcinków Scooby-Doo, ale reżyser chciał, aby w filmie było czuć ducha Kaliforni. W związku z tym, zespół zrobił research kalifornijskich domów, które były lub są uznawane za nawiedzone.

„Natknęliśmy się na Dom Stoffela, znany również jako Dom Czerwonego Krzyża w Anaheim, który był nawiedzany przez swojego dozorcę. Było w tym budynku coś, co przykuło uwagę Tony’ego, więc zacząłem projektować Dom Rigby’ego wykorzystując jego elementy.”

Dom Stoffela, źródło: Anaheim Public Library 

Kurinsky wyznał, że zaprojektowany dom wyglądał zbyt „normalnie” i nie różnił się zbytnio od innych budynków z sąsiedztwa. Scenograf zdecydował się wówczas na dodanie niezwykle wysokiego szczytu w centralnej części budowli, który przypomina kilka domów znanych z oryginalnego Scooby-Doo. Pierwszy szkic został przekazany do opracowania projektantowi Michaelowi Spoonerowi. Artysta dokonał zmian zewnętrznej warstwy budynku oraz zaprojektował wnętrze.

Wnętrze namalowane przez Michaela Spoonera i A. Halla.

Model Domu Rigby’ego
Scooby-Doo!
Scooby-Doo!

The Woelke-Stoffel House, czyli wspomniany Dom Stoffela, to dwupiętrowy dom w stylu Królowej Anny, który został wybudowany w 1894 roku. Bydynek nazwany na cześć swoich właścicieli, Johna Gottlieba Woelke i Petera Stoffela, znajduje się w Anaheim w południowej Kalifornii. Przez dziesięciolecia mieszkało w nim kilka rodzin, a od 2006 roku należy do miasta, które włączyło go w poczet obiektów godnych zwiedzania podczas zagłębiania się w historyczne dziedzictwo Anaheim.

Mimo plotek, że obiekt jest nawiedzony, nie udało się udowodnić obecności ducha. Co więcej, Cynthia Ward, jedna z najlepszych historyczek Anaheim i wieloletnia wolontariuszka w Domu Stoffela, zapewnia, że nikt tam nie straszy. Szkoda?

źródło: Anaheim Historical Society

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial