Wiedza tajemna

15 ciekawostek zza kulis powstawania kultowej „Epoki lodowcowej”. Wiewiór istniał naprawdę!

Za kamerą hitowego obrazu z 2002 roku stanął Chris Wedge (były animator Disneya i założyciel Blue Sky Studio). Wspierał go Brazylijczyk – Carlos Saldanha. Ich współpraca wyszła wyśmienicie! To pierwszy i zarazem bardzo udany film od Blue Sky.

Świat zwierzaków z odległej epoki skrywa kilka sekretów!

#1 Wszystkie rysunki postaci podczas napisów końcowych zostały wykonane przez dzieci animatorów. To samo dotyczy obrazu, który Sid rysuje na ścianie jaskini. Rysunek Sida wykonał 3-letni Will Shefelman, syn artysty Dana Shefelmana. Artysta odpowiedzialny za scenę miał trudności z rysowaniem jak 3-latek, więc skonsultował się z ekspertem. 😉

#2 John Leguizamo (Miłość w czasach zarazy, 2007) wypróbował aż 30 różnych głosów dla Sida! Po obejrzeniu dokumentu o leniwcach dowiedział się, że przechowują one żywność w ustach; zaczął zatem zastanawiać się, jak by on sam brzmiał z jedzeniem w buzi. Po próbie mówienia w ten sposób zdecydował, że to idealny głos dla Sida. W polskiej wersji postać dubbinguje Cezary Pazura. Obaj są super!

#3 Ptaki Dodo przeżyły wszystkie gatunki głównych bohaterów! Zwierzęta te zostały wymazane z mapy świata dopiero około XVII wieku, podczas gdy mamuty włochate (Manny), leniwce naziemne (Sid) i tygrysy szablozębne (Diego) wyginęły ok. 10 tys. lat temu. Nawet neandertalczycy, tacy jak Roshan i jego ojciec nie przeżyli Dodo.

#5 Ludzie w filmie są neandertalczykami, nie Homo Sapiens. Nie usłyszymy w nim ich głosu.

#6 Epoka lodowcowa jest jedynym filmem z serii, w którym pojawiają się ludzkie postaci, i jedynym filmem Blue Sky Studios, w którym mogliśmy je oglądać przez prawie dekadę. Sytuację zmieniło dopiero Rio z 2011 roku.

#7 Chociaż Scrat został zaprojektowany jako fikcyjne zwierzę, w 2009 roku naukowcy z Argentyny odkryli szczątki małego, wymarłego ssaka przypominającego ryjówkę z długimi kłami. Zwierzę to otrzymało naukową nazwę Cronopio Dentiacutus w hołdzie dla Scrata.

Scrat
Cronopio Dentiacutus

Imię Scrat to kombinacja słów squirrel (wiewiórka) i rat (szczur). W polskiej wersji językowej charakter określany jest mianem Wiewióra. Początkowo postać miała mówić, jednak szybko zorientowano się w ten sposób zostanie odebrany jej komizm. Co racja, to racja!

Scrat został umieszczony w filmie, aby widzowie nie musieli czekać do 37 minuty produkcji, żeby zobaczyć lód i śnieg. Okazał się jednak tak popularny wśród publiczności, że został stałym elementem serii. I bardzo dobrze!

#8 Pierwsze rysunki widoczne w jaskini (przed wejściem do gigantycznego obszaru z rysunkami mamuta) są replikami najwcześniejszych znanych rysunków jaskiniowych (znalezionych w Lascaux na południu Francji). Są one datowane na około 15 000 – 17 000 lat.

DreamWorks

#9 Początkowo Sid miał być leniwcem i hultajem zarazem. Powstały nawet dwie sekwencje z taką wersją postaci (w tym sugestywna scena z dwiema samicami leniwca w jego otoczeniu). Ponadto Sid miał spotykać się z przedstawicielką swojego gatunku imieniem Sylvia, którą po czasie wzgardził i porzucił.

Chyba wolimy go w ostatecznej wersji!

Sid

#10 Tytuł to przez długi czas jedyny obraz Blue Sky, który był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Złą passę przełamał Fernando z 2017 roku, jednak nie udało mu się wygrać statuetki.

#11 Podobno powodem, dla którego Don Bluth (Pradawny ląd, Wszystkie psy idą do nieba) odmówił zrobienia tego filmu, jest fakt, że zarząd 20th Century Fox stwierdził, że projekt ma być w całości zrobiony za pomocą animacji komputerowej (CG) ze względu na niepowodzenia finansowych tytułów w technice 2D. Wystarczy wspomnieć rysunkową Drogę do El Dorado (2000) DreamWorks, która nie przyniosła wytwórni oczekiwanych korzyści finansowych, a wręcz okazała się klapą.

Bluth w nosie miał te argumenty. Odmówił z powodu swojej nienawiści do pełnej animacji CG i ze złością odszedł od projektu. Szanuję gościa za to!

Twórca filmu Wszystkie psy idą do nieba nieźle się wkurzył!

#12 Wiele zwierząt, które pojawiły się w kolejnych częściach filmu, było zaprojektowanych do jedynki, ale się nie zmieściły.

#13 Przed premierą filmu planowano pokazać logo 20th Century Fox wykonane z lodu, jednak ostatecznie wycofano się z tego pomysłu.

#14 To ósmy w całości animowany komputerowo film Hollywoodu.

#15 „Nosorożce” w filmie to tak naprawdę titanotheres (lub brontotheres), czyli z ssaki z okresu oligoceńskiego, które nie mają związku z nowoczesnymi nosorożcami. Wyginęły kilka milionów lat przed epoką lodowcową w filmie. Nosorożce z Epoki Lodowcowej wyglądają bardziej jak nowoczesne nosorożce. Pamiętacie ich?

Epoka Lodowcowa
Tinatotheres, Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial