Wiedza tajemna

15 rzeczy, których nie wiecie o filmie „Wpuszczony w kanał”. DreamWorks tematycznie zaszalał

Główny bohater filmu, czyli szczur Roddy, wiedzie żywot zwierzaka domowego w eleganckim mieszkaniu Kensington w Anglii. Wszystko zmienia się, gdy w wyniku pewnego zawiłego splotu zdarzeń, wpada do kanalizacji. Jak się tam odnajdzie?

Czego możecie nie wiedzieć o filmie z 2006 roku w reżyserii Davida Bowersa i Sama Fella? Trzeci obraz Aardman Animations i DreamWorks skrywa wiele sekretów. Odsłońmy je krok po kroku.

#1 To pierwszy film Aardman Studios w całości zrealizowany komputerowo. Aardman dotychczas specjalizowało się w animacji poklatkowej z wykorzystaniem plasteliny (Uciekające kurczaki, Wallace i Gromit: Klątwa królika), jednak w wypadku tego tytułu wspomogło się specjalistycznymi programami. Powód? Ciężko byłoby ręcznie ograć sceny z wodą, których w filmie nie brakuje. Woda i plastelina? No właśnie.

#2 Na początku tego filmu, gdy Roddy (Hugh Jackman) przechodzi przez swoją garderobę, strój, z którego rezygnuje dla kombinezonu w stylu Elvisa Presleya, jest repliką oryginalnego zestawu Wolverine’a z komiksów. Wolverine to rola, dzięki której Jackman stał się sławny.

Flushed Away

W swojej garderobie Roddy ma także słynny pulower Wallace’a.

Flushed Away

#3 W pokoju Tabithy pełno jest pluszaków z innych produkcji DreamWorks. Znajdziemy wśród nich m.in. Alexa z Madagaskaru (2005) oraz Gromita z Wallace i Gromit: Klątwa królika (2005). W scenie ukrytych jest ponadto aż 12 królików z tego ostatniego tytułu. Zobaczcie sami.

Po lewej stronie na biurku widzimy Alexa!
Na lewo – Gromit.

#4 W jednej ze scen możemy dostrzec olbrzymią kolekcje DVD z filami DreamWorks. Trochę przypomina mi to scenę ze Zwierzogrodu (2016), gdzie zobaczyć mogliśmy także okładki zapowiadanych przez Disneya filmów.

#5 W pierwszym zwiastunie kinowym Roddy nie był jedynym zwierzakiem małej ludzkiej dziewczynki. Była też klatka z dwoma małymi żółtymi myszoskoczkami, które wyglądały na służących Roddy’ego. Jednak ostatecznie te dwie postaci zostały usunięte, prawdopodobnie w celu przyspieszenia historii i sprawienia, że ​​Roddy wydaje się bohaterem, który jest bardziej „samotny” niż „zepsuty”.

#6 W scenie w lodówce pojawia się nawiązanie do filmu Gwiezdne wojny – Imperium kontratakuje (1980). Jeden z zamrożonych szczurów parodiuje słynną pozę Hana Solo w karbonicie.

Flushed Away

#7 W filmie wykorzystano oprogramowanie opracowane dla królików unoszących się wokół Bun-Vac 6000 w Wallace i Gromit: Klątwa Królika. Oprogramowanie odtwarza niedoskonałości obecne w claymation (na przykład pominięcie klatki czy odciski kciuka na plastelinowej postaci).

Bun Vac 6000 – słynna maszyna Wallace’a

#8 Toad przypomina nieco postać z Wielkiego mysiego detektywa Disneya (1986) – Profesora Ratigana. Poza tym warto nadmienić, że głosu użycza mu sir Ian McKellen (Władca Pierścieni, Mr. Holmes). Co więcej, Roddy’ego dubbinguje Hugh Jackman. Jest to aluzja do serii filmów X-Men, w której to Jackman i McKellen grali Magneto i Wolverine’a, czyli swoich wrogów.

Le Frog

Aha, arcy-wróg Roddy’ego nosi na małym palcu pierścień masonów.

Flushed Away

#9 W filmie zobaczyć możemy książkę Franza Kafki Przemiana (z fr. La Métamorphose, 1915), której bohaterka przemienia się w niekreślonego owada. We francuskim tłumaczeniu określany jest on mianem karalucha. I to właśnie filmowy karaluch trzyma w swoich rękach to dzieło.

#10 Żaba przebrana za mima nazywa się Marcel. Jest to nawiązanie i hołd dla słynnego francuskiego artysty Mima Marcela Marceau. Żaba jest przebrana za słynną postać Marceau o imieniu Bip.

Marcel Marceau był francuskim aktorem i mimem, który powszechnie uznawany jest za najwybitniejszego przedstawiciela pantomimy. Bywa nazywany „poetą gestu”. Zmarł w 2007 roku pozostawiając po sobie olbrzymie dziedzictwo.

#11 Według Petera Lorda, współzałożyciela firmy Aardman Animations, oryginalna koncepcja filmu dotyczyła piratów i trafiła do DreamWorks niedługo po wydaniu Uciekających kurczaków (2000). Aardmanowi powiedziano jednak, że nie ma rynku filmów z morskimi złodziejami (było to przed premierą Piratów z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003)). Powiedziano mu, aby zmodernizował pomysł, bo inaczej się nie sprzeda.

Zanim scenarzysta to zrobił, projekt został tymczasowo odłożony na półkę, aby zrobić miejsce dla produkcji Wallace i Gromit: Klątwa Królika (2005).

W końcu Aardman wydał The Pirates! Band of Misfits (polska nazwa – Piraci!) w 2012 roku dla wytwórni Sony, jednak film był umiarkowanym sukcesem kasowym w Wielkiej Brytanii. Za granicą też nie było szału i niestety najprawdopodniej nie doczekamy się sequela.

#12 Kiedy Roddy i Rita mają zostać „zamrożeni” w lodówce, widać, że panel sterowania, z którego korzysta Toad jest wczesną konsolą do gier Atari 2600. Gra podłączona do urządzenia nazywa się Froggie od starej gry na tę konsolę – Frogger.

Flushed Away.

#13 Rita i Roddy są jedyną parą ze świata Dreamworks, która nie dzieli pocałunku w swoim filmie. Tylko Roddy przyznaje się do swoich uczuć

#14 Z jednej ze scen możemy wywnioskować, że scenarzyści wiedzą, jaka była przeszłość Sida (Shane Richie). Matka Rity mówi w niej, że kiedyś spotkała pewnego szczura z rodzaju Roddy’ego (zwierzaka „z góry”), który należał do starszej damy. Może to sugerować że szczur został spuszczony w toalecie lub uciekł do kanałów po śmierci swojej właścicielki.

Nieco naciągana teoria, ale może coś w tym jest? W końcu Sid zaskakująco dobrze odnajduje się na powierzchni (przywykł na przykład do widoku telewizora) i potrafi posługiwać się takimi przedmiotami jak lalki. Jego historia byłaby ciekawym materialem na sequel, gdyby takowy doszedł do skutku.

Roddy i Sid
Rita i jej mama

#15 To pierwszy film Aardman Animation z oznakowaniem PG (Parental Guidance) nadanym przez Motion Picture Association of America.

Mam nadzieję, że udało mi się Was czymś zaskoczyć! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial