Wiedza tajemna

„Kot z butach”, czyli Rodriguez i Tarantino w shrekowym sosie, a raczej leche. 15 ciekawostek

Spin-off Shreka z 2011 roku wyreżyserował Chris Miller (twórca trzeciego filmu o zielonym ogrze). Jak mu się udało? Moim zdaniem całkiem przyzwoicie! Klimat filmu jest mniej absurdalny niż w serii ze Shrekiem w roli głównej, ale tylko odrobinę!

Czego nie wiecie o obrazie z temperamentnym kocurem?

#1 Prace nad filmem rozpoczęły się już po premierze Shreka 2! Obraz był w produkcji ponad 7 lat. Dla porównania kolejne części Shreka przygotowywano zaledwie 3 lata.

#2 Początkowo obraz nie miał charakterystycznego hiszpańskiego klimatu. Twórcy stwierdzili, że musi się jakoś wyróżniać, więc postanowili dodać do niego więcej kolorów w odcieniu pomarańczy, tak aby barwy przywodziły na myśl latynoskie skojarzenia. Trzeba przyznać, że się udało!

Kot w butach

#3 To piąty film, w którym spotkali się Antonio Banderas i Salma Hayek. Ten pierwszy zagrał główną rolę, a jego obiekt uczuć – Kitty – Hayek.

Kot w butach

#4 Banderas wziął udział w specjalnej akcji marketingowej filmu. Jego zadaniem było pozowanie z kotami. Jak wyszło?

DreamWorks

#5 Film miał początkowo trafić bezpośrednio na DVD.

#6 Debiut filmu w światowym box-offisie nie powalił. Miał on najgorsze otwarcie w historii DreamWorks (nie wliczając premiery Wpuszczonego w kanał z 2006 roku).

#7 Oczy kota to hołd dla dziecięcej ilustratorki lat 60. i 70. – Gig.

Seria Pitty Kitty autorstwa Gig.
DreamWorks

#8 W Cat Cantinie dostrzec można aż 30 różnych ras kotów!

DreamWorks

#9 Humpty Dumpty mówi: „Pierwsza zasada Bean Club, nie mów o Bean Club. Druga zasada Bean Club… nie mów o Bean Club”. To ukłon w stronę filmu Podziemny krąg (1999), w którym wypowiedziany zostaje słynny cytat: „Pierwszą zasadą Fight Club jest to, że nie mówisz o Fight Club. Drugą zasadą Fight Club jest to, że nie mówisz o Fight Club. Mało kto wie, że Podziemny krąg jest produkcji Blue Sky!

#10 Początkowa scena w barze nawiązuje do innego filmu, w którym brał udział Banderas – Desperado (1995) w reżyserii Roberta Rodrigueza. W filmie występuje także Quentin Tarantino.

#11 To druga animacja DreamWorks, która zdobyła Saturna. Pierwsza to Potwory kontra Obcy z 2009 roku.

#12 Postać Kota w butach wzorowana jest na Masce Zorro (1998).

Banderas w filmie Maska Zorro

#13 Humpty-Dumpty wzorowany jest na personifikowanym jajku z pochodzącego z XVIII brytyjskiego wiersza o następującej treści:

Humpty Dumpty sat on a wall,
Humpty Dumpty had a great fall.
Four-score Men and Four-score more,
Could not make Humpty Dumpty where he was before.

DreamWorks

#14 Film częściowo powstawał w Indiach, a jego producentem wykonawczym został Guillermo del Toro (Kształt wody).

Studio z Bengaluru, należące do Technicolor, które pracowało wcześniej głównie nad programami telewizyjnymi i dodatkowymi materiałami DVD, spędziło sześć miesięcy na animowaniu trzech głównych scen filmu. Outsourcing miał zalety finansowe – koszty pracy okazały się 40% niższe niż w USA, ale głównym powodem, dla którego zdecydowano się z niego skorzystać, był brak personelu w DreamWorks. Wynikał on z szybkiego tempa pracy (studio produkowało blisko trzy filmy animowane rocznie).

#15 Muzyka do filmu to mieszanka folkowych klimatów zabarwionych latynoska nutą. Inspirowana jest francuskimi kompozytorami Claudem Debussy i Mauricem Ravelem. Pamiętacie ją?

Autorem muzyki jest kompozytor Henry Jackman (Kingsman: Złoty krąg).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial