Wiedza tajemna

„Roboty”. Ciekawostki o kolejnym filmie twórców „Epoki lodowcowej”

Roboty to powstała w 2005 roku pełnometrażowa animacja od Blue Sky Studios dla 20th Century Fox. Reżyserami obrazu są Chris Wedge i Carlos Saldanha, którzy trzy lata wcześniej nakręcili Epokę lodowcową (2002).

Fabuła dotyczy młodego robota, Radka Dekla, który opuszcza swoje małe miasteczko i wyrusza do wielkiej metropolii, aby spełnić swoje marzenie o zostaniu konstruktorem. W angielskiej wersji językowej Radek mówi głosem Ewana McGregora (Moulin Rouge!, 2001, Duża ryba, 2003, Sierpień w hrabstwie Osage, 2013), a w polskiej Pawła Iwanickiego (Komornik, 2005, Jack Strong, 2014, Pitbull. Ostatni pies, 2018).

Kilka faktów o tej robotycznej produkcji:

Wygląd Rivet Town został oparty o miasteczko Watertown w stanie Nowy Jork, gdzie dorastał Chris Wedge.

Roboty

Twórcy filmu chcieli, aby muzyka brzmiała tak, jakby wykonała ją robotowa orkiestra symfoniczna. W tym celu zatrudnili Blue Man Group, czyli grupę artystów znanych z grania na instrumentach muzycznych wykonanych ze starych rur i innych znalezionych przedmiotów.

John Powell zrezygnował z pracy przy Sindbadzie: legendzie siedmiu mórz (2003), Shreku 2 (2004) i Rybkach z ferajny (2004), aby napisać muzykę do Robotów.

W komentarzu na DVD Chris Wedge relacjonował, że Robin Williams osiem razy zagrał scenę, w której Radek Dekiel i Gwoździu próbują przekonać Tima do wpuszczenia ich na salę. Wybitny aktor próbował różnych akcentów, w tym polskiego służącego. W polskiej wersji językowej Gwoździu mówi głosem Piotra Gąsowskiego.

Oryginalną koncepcją filmu była pełna gagów komedia w stylu lat 30. XX wieku z wieloma muzycznymi numerami.

W Australii zorganizowano konkurs dla dzieci, a te, które wygrały, dostały rolę w filmie. Szczęśliwych zwycięzców wybrano do zagrania zegarków, które jeden z robotów sprzedawał na dworcu kolejowym.

Na mapie z domami celebrytów, którą Fender próbuje sprzedać Rodneyowi, widzimy nazwiska takich gwiazd jak Jeremy Irons, Orson Wheels (Orson Welles), Axle Rose (Axl Rose), Britney Gears (Britney Spears), Farrah Faucet (Farrah Fawcett) i M.C. Hammer.

Roboty

Jest to pierwszy film, w których Stanley Tucci i Ewan McGregor użyczają swoich głosów postaciom animowanym. Drugim jest remake live-action Pięknej i Bestii (2017), w którym panowie zagrali Maestro Cadenzę (Tucci) i Płomyka (McGregor).

Nowe narzędzie do renderowania zostało stworzone specjalnie do losowego umieszczenia kropek na każdej kostce domino.

W jednej ze scen Spawalski śpiewa fragment Daisy Bell. Jest to pierwsza piosenka, jaką kiedykolwiek zaśpiewał komputer – w 1961 roku Mainframe IBM 704 zademonstrował tak swój system syntezy głosu. Co więcej, utwór ten śpiewał komputer HAL z filmu Stanleya Kubricka 2001: Odyseja kosmiczna (1968), gdy Dave go dezaktywuje.

Jest to pierwszy animowany występ Robina Williamsa od czasów Aladyna i król złodziei (1996). W kolejnych latach aktor zagrał w jeszcze trzech filmach animowanych – w I Ty możesz zostać bohaterem (2007) i obu częściach Happy Feet: Tupot małych stóp (2007, 2011).

W filmie nie zabraknie cameo pewnego słynnego bohatera. W poniższej scenie zobaczymy robotyczną wersję Sida, leniwca z Epoki Lodowcowej:

Jeśli lubicie animacje z robotami, to koniecznie przeczytajcie nieznane fakty o WALL-E i Stalowym gigancie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial