Newsy Shorty

„Kapaemahu” zwycięzcą festiwalu Animayo 2020. Hawajska legenda zawalczy o Oscara

Animayo Gran Canaria 2020 to pierwszy na świecie festiwal animacji, efektów wizualnych i gier wideo, który został stworzony na w 100% wirtualnej platformie. 15 edycja Animayo przeszła wszelkie oczekiwania i stała się kamieniem milowym w historii takich festiwali – udział w niej bierze 35 000 uczestników, a liczba rejestracji z krajów takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Dania, Rosja, Czechy, Indie, Kanada, Chile, Wenezuela, Meksyk, Kolumbia, Argentyna, Brazylia, Peru i Hiszpania przekroczyła liczbę 22 000.

Spośród 1600 prac, z których 67 wybrano do konkursu, nagrodę tegorocznego Grand Jury wygrało Kapaemahu (2020). Obraz ten został napisany, wyreżyserowany i wyprodukowany przez Hinaleimoanę Wong-Kalu, Deana Hamera i Joe’ego Wilsona, a kierownictwem animacji zajął się Daniel Sousa. Ponieważ Animayo jest obecnie jedynym hiszpańskim festiwalem kwalifikującym do nagród Akademii Filmowej, Kapaemahu dostał bezpośredni wstęp do preselekcji Oscarów w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Ponadto, zwycięski film otrzymał statuetkę oraz nagrodę w wysokości €3,000.

Kapaemahu

Kapaemahu, czyli kamienie życia w języku hawajskim, to niezwykła animacja ożywiająca starą, hawajską legendę widzianą oczami ciekawskiego dziecka. Film ujawnia uzdrawiającą moc kamieni, w których zaklęte są transpłciowe duchy.

Dawno temu cztery Māhū, czyli niezwykłe osoby o podwójnym duchu mężczyzny i kobiety, sprowadziły sztukę uzdrawiania z Tahiti na Hawaje. Ich przywódca nazywał się Kapaemahu. Ukochani przez ludzi za swoje łagodne usposobienie i cudowne uzdrowienia, Māhū nasycili swymi mocami cztery gigantyczne głazy. Kamienie wciąż stoją na plaży, która zwana jest obecnie Waikiki, lecz ich prawdziwa historia pozostawała ukryta – aż do tej pory.

Więcej o twórcach Kapaemahu przeczytacie na stronie filmu.

Pełną listę zwycięzców Animayo 2020 znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial