Wiedza tajemna

„Strażnicy marzeń”. 10 faktów o prawdziwie magicznej animacji od DreamWorks

Bo o marzenia trzeba walczyć!

Strażnicy marzeń to powstała w 2012 roku pełnometrażowa animacja od studia DreamWorks, w której słynni bohaterowie z baśni dla dzieci, Święty Mikołaj, Jack Mróz, Zając Wielkanocny, Zębowa Wróżka i Piaskowy Dziadek, łączą siły, by ocalić dziecięce sny i marzenia przed Królem Ciemności imieniem Mrok.

W tej iście magicznej i bajecznej produkcji wystąpiły takie gwiazdy jak Chris Pine (Star Trek, 2009, Wonder Woman, 2017), Jude Law (Bliżej, 2004, tytułowy Młody papież, 2016), Alec Baldwin (Glengarry Glen Ross, 1992, Blue Jasmine, 2013) i Hugh Jackman (Les Misérables: Nędznicy, 2012, tytułowy Logan: Wolverine, 2017).

Strażnicy marzeń został nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany, jednak statuetka powędrowała do Meridy Walecznej (2012) od studia Pixar.

10 ciekawostek o Strażnikach marzeń:

#1. Gdy Zębowa Wróżka znajduje mysz pod poduszką identyfikuje ją jako „jedna z nas, oddział europejski”. Odnosi się to do myszki zwanej Ratoncito Perez, postaci z książki dla dzieci stworzonej przez hiszpańskiego pisarza Luisa Colomę w 1894 roku. Ratoncito to taka Wróżka Zębuszka dla dzieci w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech i Ameryce Łacińskiej.

DreamWorks

#2. Na początku filmu Jack Mróz idzie przez amerykańską wioskę kolonialną. W tle słychać, jak wiejscy muzycy grają ludowową piosenkę zwaną Kempe’s Jig. Był to popularny w Anglii utwór taneczny z początku XVIII wieku, nazwany na cześć Williama Kempe, słynnego aktora komediowego, którego twórczość wpłynęła na współczesne aktorstwo komediowe, stand-up i improwizowane skecze.

#3. Zauważyliście, że Zając Wielkanocny otwierający króliczą norę i wskakujący do niej, to nawiązanie do Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla? Przypomnijmy, że na podstawie dwóch książek Carrola, Alicja w Krainie Czarów (1865) i Po drugiej stronie lustra (1871) powstał pełnometrażowy film zaliczany do Złotej Ery Disneya, Alicja w Krainie Czarów (1951).

#4. Ilekroć Nord (Alec Baldwin, Piotr Bąk) jest zaskoczony lub zaniepokojony, wykrzykuje nazwisko słynnych rosyjskich kompozytorów. Na przykład, drze się „Szostakowicz!” gdy wpada do króliczej nory, i „Rimski-Korsakow!” gdy widzi dużo jajek. Może być to hołd dla kreskówek Rocky & Bullwinkle czyli Rocky, Łoś Superktoś i przyjaciele (1959), gdzie sztandarowym wyrażeniem jednej z postaci było „Raskolnikov!”, czyli nazwisko głównego bohatera powieści Zbrodnia i kara (1866) Fiodora Dostojewskiego. Może być to również ukłon w stronę słynnej piosenki Iry Gershwin i Kurta Weilla z musicalu Lady In The Dark pod tytułem Czajkowski, której tekst składa się wyłącznie z nazwisk wielkich rosyjskich kompozytorów (w tym tych, które wykrzykuje Nord). Co więcej, na początku filmu słyszymy przecież, jak Nord nuci sobie Ognistego ptaka Igora Strawińskiego.

#5. Wiek Jacka Mroza był wśród fanów przedmiotem dyskusji. William Joyce potwierdził, że Jack ma 14 lat, i chciał, aby swego głosu użyczył mu Leonardo DiCaprio, ponieważ uważał, że aktor potrafiłby oddać wewnętrzne dziecko. W jednym z wywiadów reżyser Peter Ramsey powiedział, że uważa, że Jack ma siedemnaście lat. Chris Pine, aktor, który finalnie zagrał Jacka, miał 32 lata, kiedy nagrał swoje kwestie, co spotkało się z początkowym mieszanym przyjęciem ze strony internetowych komentatorów. W polskim dubbingu w roli Jacka usłyszymy Pawła Ciołkosza, który zagrał również Kristoffa w Krainie lodu (2013) i jej kontynuacjach (2017, 2019) oraz Tadashiego w Wielkiej Szóstce (2014).

#6. W jednej ze scen Jack nazywa Zająca Wielkanocnego kangurem. Później bohater przeprasza gryzonia, na co ten odpowiada, że to pewnie przez akcent. Jest to nawiązanie do grającego Zająca w oryginalnej wersji językowej Hugh Jackmana, który urodził się w Australii. Jest to trzecia animowana rola Jackmana – wcześniej zagrał Roddy’ego w filmie Wpuszczony w kanał (2006) i Memphisa w Happy Feet: Tupot małych stóp (2006).

DreamWorks

#7. Znajdujące się pod łóżkiem wejście do królestwa Mroka (Jude Law, Przemysław Stippa) to symbol pierwszego łóżka, pod którym się skrył.

DreamWorks

#8. W napisach końcowych widnieje dedykacja „Dla Mary Katherine Joyce. Nieustraszonej i prawdziwej Strażniczki.” Odnosi się to do córki Williama Joyce’a, która zmarła w wieku 18 lat z powodu guza mózgu. Film powstał na podstawie serii książek Joyce’a Guardians of Childhood (Strażnicy dzieciństwa), zainspirowanej historiami, które opowiedział swojej córce. Mary Katherine, główna bohaterka animacji Tajemnica Zielonego Królestwa (2013), oparta jest o postać zmarłej dziewczyny.

DreamWorks, Mary Katherine

#9. W Stanach film zarobił jedynie 103 miliony dolarów. Jest to najniższy box office DreamWorks od czasu Księcia Egiptu (1998). Mimo tego, że Strażnicy Marzeń zarobili na świecie ponad 300 milionów, to ze względu na duży budżet produkcji wytwórnia straciła aż 80 milionów. Przez porażkę finansową Strażników DreamWorks musiał zwolnić przeszło 300 pracowników.

#10. Jest to czwarta nieoryginalna komputerowa animacja od DreamWorks. Wcześniej pojawiły się Shrek (2001), który był inspirowany książką dla dzieci, Skok przez płot (2006) bazujący na komiksie, oraz Jak wytresować smoka (2010) oparte o powieść.

DreamWorks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial