Newsy

Znamy nominacje do prestiżowej nagrody Eisnera. Najlepsze komiksy 2019

Ujawnione zostały nominacje do Will Eisner Comic Industry Awards 2020. Pod uwagę brane były komiksy opublikowane w przedziale czasowym 1 stycznia-31 grudnia 2019 roku.

Nagrodą specjalną uhonorowani zostali w tym roku Nell Brinkley (1886-1944) oraz Simms Campbell (1906-1971). Ta pierwsza odpowiedzialna jest za kultową Brinkley Girl oraz nazywana przez wielu „Królową komiksów”. Jej rysunki pojawiały się w nowojorskich magazynach i dziennikach. Campbell był natomiast pierwszym Afroamerykaninem, którego ilustracje publikowane były w magazynach z wysokiej jakości lśniącym papierem („slick magazines„). Wymienić można tutaj takie tytuły jak Life, Playboy czy Esquire, dla którego artysta stworzył nawet oficjalną maskotkę – pana Esky. Zobaczcie ich niesamowite prace.

Brinkley Girl. To młoda kobieta często zakładająca koronkowe sukienki. Nosiła charakterystyczne loczki i często imała się prac mało charakterystycznych dla kobiet z początku XX wieku. Niektórzy traktują ją jako ikonę feminizmu.
Simms Campbell

Do 31 kategorii nominowanych zostało ponad 170 komiksów i powieści graficznych wydanych w USA w zeszłym roku. W stawce jest ponad 60 wydawców z całego świata.

Czym są nagrody Eisnera?

To nagrody przyznawane przez komisję złożoną z profesjonalistów branży komiksowej najlepszym ich twórcom. Po raz pierwszy wręczono je 1988 roku podczas międzynarodowego Comic-Conu w San Diego w Kalifornii.

Will Eisner uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców komiksowych w USA. Do jego najbardziej znanych dzieł należy Spirit (1940) – graficzna opowieść o detektywie, który uznawany jest za zmarłego, a tak naprawdę ukrywa się na cmentarzu i demaskuje rozmaite zbrodnie.

Kto wybiera nominowanych?

W tym roku jest to gremium złożone z recenzentki Marthy Cornog (Library Journal), dziennikarza i historyka Jamiego Coville’a (CollectorTimes.com, TheComicBooks.com), autora i wykładowcy Michaela Dooleya (Art Center College of Design, Print), pisarza Alexa Greciana (The Yard,  Seven Sons), autora podcastów Simona Jimeneza i handlowca branży komiksowej Laury O’Meary.

Nominowani:

Najwięcej nominacji otrzymały wydawnictwa IDW (13 plus jedna dzielona z innym wydawcą) i Image (11 plus 6 dzielonych z innym wydawcą).

Poza nimi najbardziej wyróżnieni zostali Fantagraphics (12 nominacji), Dark Horse (10 nominacji plus 4 dzielone), First Second (9 nominacji i 1 dzielona), Drawn & Quarterly (9), DC (7 nominacji plus 5 dzielonych), Europe Comics (7), Shortbox (5), Scholastic (4), Marvel (4 nominacje plus 4 dzielone) i BOOM! (3 nominacji plus 1 dzielona).

Diabolical Summer (IDW). Tytuł otrzymał nominację w kategoriach najlepszy komiks wydany na arenie międzynarodowej oraz najlepszy artysta cyfrowy.
Penny Nichols (IDW) nominowana w kategoriach najlepszy scenarzysta i najlepszy komiks dla nastolatków.
Invisible Kingdom, Dark Horse. Nominacje z kategorii najlepsza nowa seria, najlepszy projekt okładki, najlepszy scenarzysta i artysta cyfrowy.
Tytuł Harley Quinn Breaking Glass (DC) nominowany został do najlepszego komiksu dla nastolatków. Jego rysownik Steve Pugh również ma szansę nagrodę.
Harley Quinn Breaking Glass

Pełną listę nominacji znajdziecie TUTAJ.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: