Wiedza tajemna

„Odlot”. Ile balonów unosi dom i inne ciekawostki o wzruszającym dziele Pixara

„Zając, ty świnio.”

Odlot to powstała w 2009 roku pełnometrażowa animacja od studia Pixar, której reżyserią zajął się Pete Docter (Potwory i spółka, 2001, W głowie się nie mieści, 2015, czekające na premierę Co w duszy gra, 2020). Scenariusz napisali Docter i współreżyser Odlotu, Bob Peterson (Gdzie jest Nemo?, 2003, Dobry dinozaur, 2015).

70-letni Carl zamienia swój domek w obiekt latający, aby spełnić swoje marzenie i wypełnić obietnicę daną zmarłej żonie. W podróż do Ameryki Południowej przez przypadek zabiera ze sobą ośmioletniego skauta.

15 rzeczy, których nie wiedzieliście o tej cudownej animacji:

#1. 10,297 balonów unosi dom Carla w powietrze. Pixar obliczył, że w rzeczywistości liczba ta wynosiłaby 26,5 miliona!

Pixar

#2. Wszystkie postacie w filmie oparte są na okręgach i prostokątach (z wyjątkiem złoczyńców, którzy składają się z trójkątów). Co więcej, wszystkie przedmioty, które otaczają bohaterów (balony, ramki na zdjęcia, krzesła, psi kołnierz pooperacyjny, etc.) to także okręgi i prostokąty.

Pixar

#3. Imię Carla zostało wypowiedziane w filmie tylko dwa razy. Wszyscy zwracają się do niego per (Pan) Fredricksen.

Pixar

#4. Wygląd Carla został oparty o fizys Spencera Tracy, a jego zrzędliwe usposobienie na Walterze Matthau. Obaj panowie byli gwiazdami Hollywood.

Pixar, Spencer Tracy

#5. Sala rozpraw, pod którą zgłasza się Carl, nosi numer A113. Jest to nawiązanie do numeru pokoju animacji w CalArts (California Arts University), gdzie uczęszczało wielu animatorów Pixara. Numer pojawia się w każdym filmie studia, poza Potworami i spółką.

Pixar

#6. W Odlocie nie zabraknie też sztandarowego easter egga, jakim jest samochód Pizza Planet z Toy Story (1995). Auto pojawia się w filmie trzykrotnie!

Pixar

#7. Kapsel po napoju winogronowym, który Russel ma przypięty do swojego mundurka, jest tej samej marki, która pojawiła się w reklamie Buzza w Toy Story.

Pixar

#8. Drzewo, pod którym Carl i Ellie urządzają sobie piknik, pojawiło się już wcześniej – w Dawno temu w trawie (1998) i Toy Story 2 (1999)!

Pixar

#9. Przy tworzeniu carlowego miejsca docelowego, animatorzy inspirowali się górami tepui i najwyższym wodospadem świata, czyli wenezuelskim Angel Falls. Pixar nawet wysłał ich do Wenezueli, aby natchnęli się podczas chodzenia po górach i obserwowania dzikiej przyrody.

Pixar

#10. W oryginalnej wersji językowej reżyser Pete Docter użyczył swojego głosu Kevinowi, a współreżyser/współscenarzysta Bob Peterson zagrał Duga.

Pixar

#11. Wszystkich chyba ujęła kwestia Duga, w której mówi „Właśnie Ciebie poznałem i kocham Ciebie”. W oryginalnej wersji językowej zdanie brzmi „I have just met you, and I love you”, a zostało zainspirowane dzieciakiem, którego Bob Peterson był opiekunem kolonijnym w latach 80.

Extra info: Dug to połączenie golden retrievera i labradora.

Pixar

#12. Charles Muntz został oparty o Charlesa Mintza. Mintz, który miał kierownicze stanowisko w Universalu, ukradł Disneyowi prawa do postaci Królika Oswalda. Bohater został stworzony przez Uba Iwerksa i Walta Disneya do serii filmów dystrybuowanych przez Universal Studios w latach 20. i 30. XX wieku, a po kradziejstwie stał się pierwowzorem Myszki Miki.

Podobno wygląd Odlotowego złoczyńcy to połączenie Errola Flynna, Clarka Gable’a, Howarda Hughesa i Walta Disneya.

Charles Mintz i Charles Muntz/Pixar

Universal

#13. W sterowcu Munta spoczywa czaszka Swiatłomiła z Iniemamocnych (2004). W zeppelinie zobaczymy też talerze, sztućce i danie z przegrzebkami, które pojawiły się w Ratatuj (2007).

Pixar

#14. W scenie, w której Russell próbuje włamać się do sterowca, widzimy okno, przy którym kilka psów gra w pokera. Jest to nawiązanie do słynnej serii obrazów C.M. Coolidge’a Psy grające w pokera (Dogs Playing Poker).

C.M. Coolidge, Pixar

#15. Pełnowymiarowa replika domu Carla została zbudowana w Herriman w stanie Utah. Zadbano o odtworzenie wszystkich szczegółów, łącznie z tapetami i włącznikami światła, skrzynką na listy i krzesłami. Powierzchnia domu wynosi trochę powyżej 260 m2.

Pixar, Jeffrey D. Allred dla The New York Times

I na koniec:

Odlot nie tylko wygrał Oscara za najlepszy film animowany i za najlepszą muzykę oryginalną, ale jest też pierwszym filmem Pixara i drugim filmem Disneya, który był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film (nie animowany, tylko po prostu film!). Pierwszym była Piękna i Bestia (1991), która nominowana była za czasów, kiedy nie przyznawano jeszcze nagród za pełnometrażowe animacje (kategoria powstała w 2002 roku, a pierwszą statuetkę zgarnął Shrek, 2001).

Pixar

I jak, udało się Was czymś zaskoczyć? Dajcie znać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial