Wiedza tajemna

Shorty Pixara. Znasz je wszystkie? 32 niezwykłe tytuły poruszające wyobraźnię

Studio, które dzisiaj kojarzymy głównie z serii o Chudym i Buzzie Astralu czy przygodach Potworów i spółki może poszczycić się udanymi krótkometrażówkami, których produkcji nie porzuciło do dziś. Lista shortów Pixara przedstawia się następująco:

Andre i Wally (1984)

Animacja powstała za pośrednictwem dywizji LucasFilm, Graphics Group. To na fundamentach tej firmy powstał Pixar, zatem studio zalicza film do swojego portfolio. Jego reżyserem jest współtwórca giganta – John Lasseter (Toy Story, Dawno temu w trawie, Auta). Chłopak imieniem Andre napotyka w lesie upierdliwą pszczołę – Wally’ego.

Film jest hołdem dla obrazu My Dinner with Andre (1981), Grający w nim Wallace Shawn w późniejszym czasie podkładał głos dinozaurowi Rexowi w Toy Story (1995).

Luxo Jr. (1985)

Film miał swoją premierę podczas konferencji SIGGRAPH w 1985 roku, podczas której zdobył gromkie brawa. 11 lat później jako pierwsza komputerowa animacja otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy. Niebiesko żółta-piłka z obrazu stała się symbolem Pixar, podobnie jak lampa, która w obecnym logo firmy zastępuje literę I. Obraz wyreżyserował John Lasseter.

Pixar

Marzenia Reda (1987)

Reżyseruje Lasseter.

Monocykl Red marzy o znalezieniu się w innym, lepszym miejscu. Po obejrzeniu filmu Frank Thomas i Ollie Johnston (dwójka ze słynnych Dziewięciu Staruszków Disneya) byli pod jego dużym wrażeniem. Thomas, który wcześniej w jednym ze swoich esejów wyrażał swój głęboki sceptyzm w kierunku animacji komputerowej, po seansie Marzenia Reda powiedział do Lassetera – „John, udało Ci się”.

Z punktu widzenia technicznego film imponuje, ponieważ w jednej klatce mieści się kilka milionów wielokątów i dziesiątki tysięcy prymitywów, czyli zbiorów prostych figur geometrycznych. Przełom.

Tin Toy (1988)

Blaszana zabawka (chodząca jednoosobowa orkiestra) próbuje uciec przed dość „nawiedzonym” dzieckiem. Reżyseruje, zgadliście, Lasseter. Film powstał mimo, że studio borykało się z dużymi problemami finansowymi w tamtym okresie. Pomógł Steve Jobs, który dwa lata wcześniej je kupił.

Obraz to pierwsza historii animacja krótkometrażowa w technice komputerowej, która wygrała Oscara w swojej kategorii. Sukces filmu skłonił Disneya do walki o wcześniej zwolnionego przez firmę, Lassetera. Ten jednak w tamtym czasie postawił na Pixar.

Przez wielu Tin Toy nazywany jest prequelem serii Toy Story.

Szklana pułapka (1989)

Swoją premierę film miał lat pod koniec lat 80.na SIGGRAPHie. Póżniej wyświetlany przed seansem Gdzie jest Nemo?. „Knick-knack” to po angielsku pierdółka, ozdóbka. Obraz przedstawia historię bałwanka, który chce dołączyć do innych bibelotów podczas przyjęcia z letnim motywem w tle. Przeszkadza mu szklana ściana.

Reżyseruje ponownie Lasseter. Chciał on stworzyć film, który stylem nawiązywać będzie do świata kreskówek Chucka Jonesa (Tom i Jerry). Twórca inspirował się również Kto wrobił królika Rogera? (1988).

Gra Geriego (1997)

To pierwszy short Pixar wyreżyserowany przez kogoś innego niż Lasseter, mianowicie przez Jana Pinkavę. Ten ostatni stwierdził nawet, że główna postać w jakimś sensie go przypomina. Film zdobył Oscara w 1998 roku w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Co jest w nim ciekawego to to, że po raz pierwszy została wykorzystana tutaj technika wygładzania krawędzi (Subdivision surface). Dał on także możliwość analizy szybszej techniki renderowania postaci oraz ubrań.

Obraz przedstawia staruszka Geriego (Bob Paterson), który toczy partię szachów przeciwko samemu sobie.

Na chwilę jednak o tym zapomina.

Ptasie sprawki (2000)

Reżyseruje Ralph Egglestone (Computer Warriors). Obraz to laureat Oscara w swojej kategorii. Film miał swoją premierę podczas festiwalu Annecy we Francji w 2001 roku. Fabuła kręci się wokół małego, niebieskiego ptaka, który usadawia się na elektrycznym kablu. Z czasem dołączają do niego kolejne słodziaki. To jeden z najbardziej znanych shortów Pixara. Wyświetlany był przed Potworami i spółką (2001).

Nowy samochód Mike’a (2002)

Mike Wazowski znany z Potworów i spółki zabiera kumpla Sully’ego na przejażdżkę swoim nowym sześciokołowym wozem. Tytuł zgarnął nominację do Oscara. Obraz wyreżyserował twórca wspomnianych Potworów i spółki, Pete Docter (Odlot, Potwory i spółka).

Odbijany (2003)

Tańcząca owca traci swoją pewność siebie, gdy zostaje ogolona. Nie dziwota. Reżyseruje Bad Luckey.

Film wyświetlany był przed Iniemamocnymi (2004). Reżyser tych ostatnich, Brad Bird, chciał, aby pojawiła się w nim postać z filmu, Rick Dicker, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

To pierwszy wyświetlony w kinach obraz krótkometrażowy Pixar, w którym podłożone zostały słowa. W pozostałych produkcjach mieliśmy do czynienia z odgłosami i muzyką.

Niemowlę kontratakuje (2005)

Spin-off Iniemamocnych w rękach ich reżysera, Brada Birda. Nominowany do nagrody Hugo w 2006 roku.

Pomysł na film wziął się z faktu, że twórcy opowieści o rodzinie superbohaterów musieli wyciąć z niej sceny, których najzwyczajniej w świecie było im szkoda, bo stanowiły spójną historię.

Człowiek-Orkiestra (2006)

Film Andrew Jimeneza i Marka Andrewsa wyświetlany był w kinach przed Autami. Fabuła obrazu to w dużej części pojedynek ulicznych muzyków o względy dziewczyny. W dużej nie znaczy jednak w całości…

Nominowany był do Oscara w 2007 roku (kategoria najlepszy animowany film krótkometrażowy), ale przegrał z Księżycem i synem. Został natomiast uhonorowany na festiwalu w Bolonii we Włoszech.

Złomek i błędny ognik (2006)

Złomek non stop żartuje i straszy mieszkańców Chłodnicy Górskiej .Ci mają już dość tych wygłupów, postanawiają naopowiadać Złomkowi straszne historie o Błędnym Ogniku – lokalnej zjawie. Reżyseruje Lasseter i Don Scanlon (Uniwersytet potworny, Naprzód).

Nie przeszkadzać (Lifted, 2006)

Młody kosmita Stu przechodzi przez test umiejętności. Musi porwać farmera imieniem Ernie. Tytuł wyreżyserował Gary Rydstorm.

Przyznam, że tego filmu nie widziałam! Po seansie powiem tylko-WOW.

Twój przyjaciel szczur (2007)

Remy i Emily z Ratatuj w zabawny sposób prezentują widzom zalety swojego gatunku. To film wyjątkowy, bo Pixar po raz pierwszy w swojej historii skorzystał z tradycyjnej animacji.

Obraz różni się od pozostałych ze znanymi bohaterami studia, bo nie reżyseruje go ta sama osoba, co film pełnometrażowy. W tym wypadku za kamerą nie stanął Brad Bird odpowiedzialny za Ratatuj, a Jim Capobianco.

BURN-E (2008)

Wall-E widziany z perspektywy robota BURN-E. Akcja filmu dzieje się w 2805 roku. Reżyserują Andrew Stanton (WALL-E) i Angus MacLane.

Tak wiem, brzmi robotycznie. TAK MIAŁO BY-Ć.

Presto (2008)

Magik próbuje zrobić show z mało kooperatywnym królikiem, Alekiem. Film jest pod silnym wpływem klasycznych kreskówek. Duże wrażenie wywarły one bowiem na jego twórcy, Dougu Sweetlandzie. Sczególnie cenne pod kątem zapożyczeń okazały się tutaj kreskówki Looney Tunes w reżyserii Texa Avery’ego. Aleka można łatwo porównać do Królika Bugsa.

Inne inspiracje Sweetlanda przy pracy nad filmem to Tom i Jerry, Bracia Marks i Charlie Chaplin. Projekt postaci Presto został natomiast oparty na amerykańskim aktorze, trzykrotnie nominowanym do Oscara Williamie Powellu (W pogoni za cieniem).

Tokyo Mater (2008)

Kolejna krótkometrażówka ze świata Aut wyświetlana była przed Piorunem (2008) w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcami są Rob Gibbs i Victor Navone. W Polsce zapadła o niej kompletna cisza.

Zaburzenie częściowe (2009)

Przygody nieporadnej chmurki Gusa i bociana Pecka. Obraz wyświetlany był w kinach przed Odlotem (2009). Reżyseruje Peter Sohn.

Nadzwyczajna misja Asa (2009)

Perypetie psa znanego z Odlotu w reżyserii Ronniego del Carmena. Koncepcja na Asa narodziła się wcześniej niż ta na pulchnego młodzieńca Russela z Odlotu. Twórcy uznali, że pieskowi należy się więcej uwagi niż ilość, która poświęcona jest mu w filmie. Słusznie!

Warto nadmienić, że Del Carmen współtworzył także scenariusz do W głowie się nie mieści (2015).

George i A.J. (2009)

Ponownie spotykamy bohaterów znanych z filmu Odlot. Tym razem są to dwoje pielęgniarzy, których opuścił Carl po wyjściu z domu (nie wiem, czy poderwanie się za pomocą chmary balonów wraz z chałupą można tak nazwać, ale niech będzie).

Budżet filmu był ograniczony, co widać. Reżyseria: Josh Cooley.

Noc i Dzień (2010)

Mieszanka animacji 2D z 3D. Obraz nominowany był do Oscara w swojej kategorii w 2011 roku. W tym samym roku zgarnął nagrodę Annie.

Reżyseruje Teddy Newton (storyboardzista 2 Głupich Psów, Laboratorium Dextera i Żelaznego Giganta).

Toy Story: Zestaw pomniejszony (2011)

Zabawka z filmu – „Condorman” nawiązuje do komediowego filmu przygodowego Disneya – Condorman (1981); w jednym z wywiadów reżyser Angus MacLane powiedział: „Mam nadzieję, że chociaż niewielka grupa fanów animacji Disneya będzie zaskoczona faktem, że w rzeczywistości jest zabawka Condorman”. Ja byłam zaskoczona.

Plakat filmu Condorman, zabawka z shorta

Wakacje na Hawajach (2011)

Pierwszy film w serii Toy Story Toons. Barbie Ken, Chudy i inne postaci na kompletnym chilloucie. Czy na pewno?

La Luna (2011)

Obraz napisał i wyreżyserował Enrico Casarosa. Natchniony był opowieściami autorstwa Antoine de Saint-Exupéry (Mały książę) i Italo Calvino (Pinokio). Wizualnie czerpał z Ghibli i włoskiej serii La Linea.

Młody genueński chłopiec, Bambino, wyrusza w rejs ze swoim ojcem Papą i dziadkiem Nonno. Co z tego wyniknie?

Legenda o niedźwiedziu Mor’du (2012)

Obraz rozwija historię postaci znanej z filmu Merida Waleczna (2012). Dołączony był do wydania DVD rzeczonego filmu. Obraz jest dostępny na YouTubie, ale w fatalnej jakości i mam wrażenie, że jest dziwnie pocięty. Być może wraz ze startem Disneya + w naszym kraju uzyskamy do niego dostęp. Pamiętajcie, że Disney wykupił Pixar w 2006 roku.

Niebieski parasol (2013)

Reżyseruje Saschka Unseld. Zainspirowała go porzucona parasolka, którą znalazł w San Francisco. Tytuł jest hołdem dla ukochanego przez jego twórcę – deszczu. W filmie użyto oświetlenia globalnego.

Lawa (2015)

To jest dopiero sztos. Wulkan czuje się samotny, więc postanawia znaleźć partnerkę. Nie mam pytań. Reżyseria – James Ford Murphy.

Pierwsza randka Riley (2015)

Znana z W głowie się nie mieści Riley wybiera się na randkę. Za kamerą stoi Josh Cooley, który reżyserował również pełnometrażowy film z jej udziałem. Możecie o niem przeczytać TUTAJ.

Sanjay’s Super Team (2015)

Tytuł oparty na wspomnieniach z dzieciństwa jego twórcy, Sanjay Patela. To pierwszy film Pixar, który w tak dużym stopniu jest hołdem dla twórcy.

Pisklak (2016)

Pisklę bekasa bardzo boi się wody, ale nie przeszkadza mu to w zdobyciu pożywienia. Reżyser Alan Barillaro wpadł na pomysł filmu podczas obserwacji ptaszka z gatunku bekasowatych, który mimo hydrofobii zdobył znajdującą się w wodzie upatrzoną przekąskę. Słodko.

Tytuł został nagrodzony Oscarem w 2017 roku w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Lou (2017)

Zgubione pudło i niewidzialny stwór w środku. Abstrakcja? Nie, Pixar.

Reżyseruje Dave Mullins.

Bao (2018)

Jeden z moich ulubionych shortów studia. To po prostu trzeba zobaczyć! Opowiada o kobiecie, której towarzyszy syndrom pustego gniazda. Co z tym wszystkim wspólnego ma chiński pierożek? Przekonajcie się sami.

Dodam, że tytuł został nagrodzony nagrodą Akademii w 2019 roku. Jego reżyserka, Domee Shi, regularnie odwiedzała Oklahoma Chinatown, by przyjrzeć się bliżej chińskim potrawom przedstawionym w filmie. Ich smak dobrze znała je z dzieciństwa, gdyż pochodzi z Chin.

To pierwszy short Pixara wyreżyserowany przez kobietę. W końcu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial