Wiedza tajemna

10 rzeczy, których nie wiecie o filmie „Dobry dinozaur”. Walt Disney i jego dzieło jedną z inspiracji

Dinozaury cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony animatorów. Po wzruszającym Pradawnym lądzie Dona Blutha (1988) i przełomowym Dinozaurze Disneya (2000) przyszedł czas na Dobrego dinozaura od DisneyPixar.

Jakie tajemnice skrywa film w reżyserii Petera Sohna? Tytuł opowiada alternatywną historię, w której uderzenie planetoidy 65 mln lat temu nie spowodowało wyginięcia dinozaurów.

#1 Dobry dinozaur wraz z W głowie się nie mieści (2015) zostały wypuszczone w tym samym roku, co wcześniej nie zdarzało się w wypadku Pixar. Tym samym ustanowiły one historię.

W głowie się nie mieści

#2 Ruchy Arlo zostały zainspirowane sposobem poruszania się malutkich słoników. Wiecie, takimi jakie pamiętamy z Księgi dżungli (1967).

Arlo i Spot z Dobrego dinozaura

#3 Film był w produkcji 6 lat i napotkał podczas jej trwania na masę trudności. Pierwotnie obraz reżyserować miał Bob Paterson (Roz z Potworów i spółki), ale został usunięty ze stanowiska rok przed planowaną premierą w 2014. Jego miejsce zajął Sohn, a czas czekania na film wydłużył się. W okresie tym Pixar borykał się też z wewnętrznymi trudnościami, studio zwolniło ponad 80 pracowników! To były naprawdę ciężkie chwile.

Inspiracją dla Patersona do zrobienia filmu były pokazy animatroniki z wykorzystaniem wizerunków pradawnych zwierząt zorganizowane przez Walta Disneya w latach 60. Animatronika to nic innego, jak tworzenie efektów specjalnych za pomocą kukiełek.

Pokaz efektów animatroniki Disneya podczas New York World Fair w 1964.
Obecny podczas wydarzenia niezapomniany Walt.

#4 John Lithgow (The Crown, Dexter, Gorący temat) powiedział, że film przekroczy granicę wspaniałości. Aktor został jednak usunięty z obsady na skutek scenariuszowych zmian. Z pierwotnych zamierzeń castingowych ostała się jedynie Frances McDormand (Trzy billboardy za Ebbing Missouri), która wcieliła się w Mamę Idę.

Mama Ida z małym dinozaurem

#5 No cóż, tak się nie stało. To pierwsze finansowe rozczarowanie Pixar. Chociaż w produkcję zainwestowano ponad 175 mln dolarów a zarobiono na niej 332,3 mln dolarów, to rozpasane działania marketingowe przyniosły studiu stratę w wysokości 85 mln dolarów.

#6 W jednej ze scen zobaczyć można słynną żółto-niebieską piłeczkę z filmu Luxo Jr. (1986) Pixara, symbol studia.

#7 Dinozaur – Kolekcjoner zwierząt został odtworzony przez wielu miłośników rysunku. Poniżej przykłady. Na jego porożu znajdziemy ptaki i gady różnych gatunków, których zadaniem jest jego ochrona. 😉

Fnafir/DeviantArt

#8 Piosenka z trailera filmu to utwór Crystals Of Monsters And Men.

#9 Pod koniec filmu ukazuje się logo Disneya. To ostatni film Pixar z tym zabiegiem do czasu tegorocznego Naprzód.

#10 Muzyka do filmu to dzieło dwóch kompozytorów – Mychaela i Jeffa Danna, co jest rzadkością w przypadku zarówno Disneya, jak i Disney Pixara. Ostatni raz sytuacja taka miała miejsce w przypadku filmu Mój brat niedźwiedź tego pierwszego (2003).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial