Wiedza tajemna

„Dzielny mały toster”. 20 faktów o niecodziennej animacji, do której wracamy z nostalgią

Film wielu z nas wspomina z ogromnym sentymentem! Niewielu wie, że to właśnie praca nad Dzielnym małym tosterem (1987) sprawiła, że z Disneya odszedł John Lasseter, aby później założyć studio Pixar. Co poróżniło późniejszego twórcę Toy Story z Disneyem?

Obraz o tęskniących za właścicielem dzielnych sprzętach domowych wyreżyserowany został przez Jerry’ego Reesa, który wcześniej pracował w dziale artystycznym m.in. przy filmie Tron Disneya (1982).

Te informacje o filmie mogą Was zaskoczyć:

#1 Tytuł jest uważany przez wielu za prototypowy film Pixar. Wielu najważniejszych członków Pixara, w tym Joe Ranft i John Lasseter, było zaangażowanych w produkcję Dzielnego małego tostera. Obraz zawiera ponadto motywy, które stały się powszechne w filmach Pixar: przedmioty o ludzkich cechach, długa podróż, która zmienia bohaterów, i mroczne tematy dla dorosłych ukryte pod postacią filmu dla dzieci. Nawet słynny kod A113, który można zobaczyć we wszystkich filmach Pixara, pojawia się jako numer mieszkania Mistrza. No nieźle!

#2 Pierwotnie obraz miał reżyserować Lasseter (Toy Story, Toy Story 2, Auta). Planował on użyć kombinacji tradycyjnych ręcznie rysowanych animacji i obrazów generowanych komputerowo, co miało sprawić, że animacja będzie przełomowa. Jednak zarząd Disneya stracił zainteresowanie tym pomysłem, gdy stwierdził, że film nie będzie przez to mniej kosztowny (CGI interesowało go tylko pod kątem cięcia kosztów).

Lasseter został zwolniony przez Disneya. Ukończony tytuł (przez niezależne studio – patrz ciekawostka 7.) został pokazany na kanale Disney Channel w Stanach Zjednoczonych podbijając serca widzów.

#3 Film był hitem na festiwalu filmowym w Sundance w 1987, ale nie udało mu się znaleźć dystrybutora. W tym samym roku został wyemitowany na kanale Disney Channel, a następnie pojawił się na festiwalu filmowym Park City. Dwie kolejne części Tostera ukazały się bezpośrednio na DVD.

#4 Kompozytor David Newman stwierdził, że praca nad Dzielnym małym tosterem to jedno najlepszych doświadczeń w jego życiu. Powiedział także, że jest z niej niesamowicie dumny.

Newman skomponował później m.in. Once Upon a December do filmu Anastazja (1997) Dona Blutha, więc chyba jednak muzyka z Tostera, choć przyjemna – nie okazała się jego największym osiągnięciem.

#5 Adres Roba (Mistrza) i jego matki w filmie to 2470 McBean Parkway. To nawiązanie do CalArts (24700 McBean Parkway), gdzie reżyser Jerry Rees studiował animację. Numer mieszkania filmowych bohaterów to A113, ale ten skrót z pewnością doskonale już znacie z naszych tekstów.

Dzielny mały toster

#6 Klimatyzator został zaprojektowany w ten sposób, aby swoim wyglądem i zachowaniem przypominać aktora, Jacka Nicholsona (Lśnienie).

https://youtube.com/watch?v=NLJvDadSfns

#7 Film bazuje na książce o tym samym tytule autorstwa Thomasa M. Disha.

Po raz pierwszy nowela została opublikowana w magazynie Fantasy & Science Fiction w 1980 roku, gdzie zdobyła uznanie czytelników.

Niewielu wie, że choć prawa do ekranizacji książki, na której opiera się Toster zostały zakupione przez Disneya, to za produkcję filmu odpowiada nowo powstałe studio Hyperion Pictures. To między innymi dzięki temu film różni się od ugrzecznionych tytułów spod szyldu Myszki Miki.

#8 Anna Quindlen z New York Timesa nazwała książkę wspaniałą, ponieważ spełnia ona oczekiwania ekscentrycznych dorosłych, jak i ich pociech. Podkreśliła, że opowieść nie jest wymierzona w żadną z grup. Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie sobie uświadamiać, że bajka czy też baśń (w formie książki lub animacji) to nie jest twór stricte dla dzieci!

#9 Dwie kolejne części filmu to:

Mały toster ratuje przyjaciół (1997) Nieoparty na książce.

Mały toster jedzie na Marsa (1998) Oparty na książce.

Okładki DVD kolejnych filmów

#10 Głównymi bohaterami filmu są tytułowy Toster (Deanna Oliver), Lampa (Timothy Stack), Kołderka (Timothy E. Day), Odkurzacz (Thurl Ravenscroft), Radio (Wayne Kaatz). W polskiej wersji są to kolejno Lucyna Malec, Ewa Smolińska, Krystyna Kozanecka (będę szczera, nie znosiłam jej Kołderki), Zbigniew Suszyński i Jacek Czyż.

Dzielny mały toster

#11 Scena z piosenką Worthless Newmana przez wielu uważana była za zbyt straszną, żeby mogły oglądać ją najmłodsi. Współtwórca filmu Donald Kushner uważał też, że scena z klaunem jest przerażająca. W Polsce zdarzały się wydania filmu, w których brakowało nawet sceny z wentylatorem. Jaką wersję pamiętacie z Waszego dzieciństwa?

#12 Wcielająca się w Toster, Deanna Oliver, zdradziła w 2010 roku, że jej dorosły syn jest wielkim fanem obrazu. Nie tylko on, ale i jego kumple z wojska, którzy po uroczystości rozlokowania ich w Afganistanie podeszli do aktorki z prośbą o autograf. I to nie byle gdzie, bo na tosterach!

#13 Nad filmem pracował John Lasseter (Toy Story, Auta).

#14 Podczas piosenki It’s B-Movie pojawia się Wisząca Lampa, która wzorowana była na aktorze Peterze Lorre (Sokół maltański).

Wisząca Lampa, Peter Lorre

#15 W jednej ze scen na telewizorze zobaczyć możemy stronę z niemal nagą kobietą. Wątpię, że w dzieciństwie to wyłapaliście. 😉

Dzielny mały toster

#16 Film jest mieszanką animacji znanej ze starych filmów Disneya oraz tej popularnej wśród studentów California School of Arts (CalArts), których zatrudniono do pracy nad tytułem. Zobaczcie, czym się ona charakteryzuje:

Dzielny mały toster

#17 Reżyser wyznał, że przesłanie filmu to zastanowienie się nad towarzyszącym nam wszystkim strachem przed porzuceniem.

#18 Film otworzył drzwi do kariery wielu osobom. Joe Ranft został współautorem scenariuszy w Pixar, a animatorzy Glen Keane, Kirk Wise i Kevin Lima kontynuowali animację i reżyserię filmów Disneya w erze Renesansu. Pracowali nad takimi tytułami jak Mała Syrenka, Piękna i bestia, Aladyn, Pocahontas , Dzwonnik z Notre Dame i Tarzan. Keane nakręcił także film animowany Zaplątani (2010). Animator efektów, Mark Dindal, wyreżyserował disnejowskie Nowe szaty króla i Kurczaka Małego, a także produkcję Warner Bros. Koty nie tańczą. Projektant postaci Rob Minkoff wyreżyserował Króla Lwa, Stuarta Małego, Stuarta Małego 2 oraz Pana Peabody’ego & Shermana. Wow.

#19 W 2006 roku pojawiły się plotki o remaku live-action produkcji.

#20 Lasseter chciał zrobić film częściowo animowany komputerowo, jednak zarząd Disneya się na to nie zgodził. Tak, to to ich poróżniło.

Mam nadzieję, że udało się Was czym zaskoczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial