Wiedza tajemna

„Jak wytresować smoka 2”. 20 faktów o smoczym sequelu. Kto miał zginąć?

Jak wytresować smoka 2 studia DreamWorks to powstała w 2014 roku kontynuacja przygód Czkawki i Szczerbatka, którzy pięć lat po zjednoczeniu się ludzi i smoków muszą stanąć w obronie wyspy Berk i jej mieszkańców przed żądnym władzy Drago.

Sequel Jak wytresować smoka (2010) pełen jest ciekawych rzeczy. Czego o nim nie wiecie?

#1 Współreżyser pierwszej części, Dean DeBlois, zgodził się na nakręcenie drugiej części pod warunkiem, że powstanie również trzecia.

#2 W ramach zbierania pomysłów i inspiracji zespół kreatywny odwiedzili Norwegię.

#3 Ponieważ akcja Jak wytresować smoka 2 dzieje się pięć lat po wydarzeniach z pierwszej części, bohaterowie musieli zostać odpowiednio postarzeni.

DreamWorks

#4 Przeprojektowana została również wioska – nic dziwnego, w końcu trzeba było ją dostosować do nowych smoczych mieszkańców.

via GIPHY

#5 DeBlois napisał rolę Valki specjalnie dla Cate Blacnhett. „Powiedziałem jej [Blanchett], że napisałem dla niej rolę w Jak wytresować smoka 2. A ona uśmiechnęła się mówiąc, że pierwszy film był wielkim hitem u niej w domu z jej trzema chłopcami. Opowiedziałem jej o postaci i widziałem, jak pomysł rozkwita w jej umyśle” – wyznał DeBlois. Reżyser chciał, żeby to właśnie Blanchett zagrała Valkę, ponieważ wiedział, że aktorka może połączyć cechy przywódcze i bogactwo z żalem i wrażliwością.

Cate Blanchett / DreamWorks

#6 Legendarny operator Roger Deakins został konsultantem wizualnym również przy drugiej części przygód Czkawki. Przypomnijmy, że Deakins aktualnie ma na koncie dwa Oscary – za Blade Runnera 2049 (2017) i 1917 (2019), oraz 13 nominacji za takie filmy, jak Skazani na Shawshank (1994), To nie jest kraj dla starych ludzi (2007), Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda (2007), Skyfall (2012) czy Sicario (2015).

via GIPHY

#7 DreamWorks Animation stworzyło nowy program komputerowy, który pozwolił twórcom pracować na bogatych i złożonych obrazach w czasie rzeczywistym. Dean DeBlois powiedział: „Myślę, że film wygląda o wiele lepiej niż pierwszy. Ponadto nasz film jako pierwszy prezentuje nową generację oprogramowania opracowanego w DreamWorks o nazwie Apollo. W poprzednich wersjach, jeśli chciałeś zrobić coś tak prostego, jak wygięcie brwi, musiałeś wybrać brew z menu i wprowadzić pożądany stopień wygięcia, wprowadzić tę liczbę i czekać, aż wszystko się wyrenderuje”, natomiast nowy system pozwala twórcom pracować w znacznie bardziej intuicyjny sposób. Teraz artyści używają rysika i dotykowego monitora Cyntiq do chwytania i manipulowania postaciami, które są renderowane w czasie rzeczywistym, więc nie trzeba już czekać ośmiu godzin na render. Nie tylko jest to wiele oszczędność czasu, ale, jak zauważa reżyser, „Pozwala to animatorom wrócić do pracy własnymi rękami”.

#8 W listopadzie 2013 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama odwiedził DreamWorks Animation, a DeBlois zaprezentował i wytłumaczył mu jak działa przechwytywanie ruchu (ang. motion capture).

DreamWorks

#9 Jest to pierwszy film DreamWorks w pełni wykorzystujący nowe oprogramowanie animacyjne i oświetleniowe. Dzięki programom Premo i Torch animowane twarze są bardziej subtelne i sprawiają wrażenie, że pod skórą poruszają się mięśnie, natomiast ciała bohaterów mają realistycznie zachowujący się tłuszcz, mięśnie, drżącą czy luźną skórę.

#10 Pierwotnie to Pyskacz Gbur miał zostać zabity przez Szczerbatka. Przyjaciel Deana DeBlois, reżyser Guillermo del Toro, zasugerował, że to Stoik powinien zginąć, ponieważ jego śmierć miałaby mocniejszy wydźwięk.

via GIPHY

#11 Grafiki wiszące na ścianach w smoczych stajniach to tak naprawdę rysunki wykonane przez dzieci osób pracujących nad filmem.

#12 W przeciwieństwie do pierwszego filmu, którego akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku tygodni, „dwójka” obejmuje tylko kilka dni.

#13 Według oficjalnej strony internetowej filmu Czkawka ma około 183 cm wzrostu. Jest to coś, co łączy go z Jayem Baruchelem, który użyczył mu swojego głosu – aktor znany jest ze swojej wysokiej i smukłej budowy ciała.

DreamWorks

#14 Zauważyliście, że Czkawka jest leworęczny?

#15 Valka rozpoznaje Czkawkę po bliznie na brodzie. Znamię jest wyraźnie widoczne u malutkiego bohatera, gdy Stoik go podnosi.

#16 Jak wytresować smoka 2 zarobił ponad 620 milionów dolarów i był jednym z najlepiej zarabiających filmów 2014 roku.

#17 To pierwszy obraz DreamWorks Animation, który został nagrodzony Złotym Globem za najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jak wytresować smoka 2 był również nominowany do Oscara (wygrała disnejowska Wielka Szóstka) oraz zdobył 5 nagród ANNIE.

#18 Piosenka Into a Fantasy, którą słyszymy podczas napisów końcowych, została napisana i wykonana przez Alexandra Rybaka, który podkłada głos Czkawce w norweskiej wersji językowej.

#19 Chris Sanders, współautor scenariusza i współreżyser filmu Jak wytresować smoka oraz współpracownik Deana DeBloisa od czasów Lilo i Stich (2002), nie napisał i nie wyreżyserował kontynuacji z powodu swojego zaangażowania w film Krudowie (2013). W smoczym sequelu pomagał jako producent wykonawczy.

#20 Jak wytresować smoka doczekało się również trzeciej części – Jak wytresować smoka 3 (2019) oraz serialu Jeźdźcy smoków (2012), który liczy łącznie 118 22-minutowych odcinków podzielonych na osiem sezonów.

Jak wytresować smoka 3, DreamWorks

To by było na tyle! Mam nadzieję, że udało się Was czymś zaskoczyć!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: