Wiedza tajemna

20 faktów o filmie „Madagaskar”. Melman nie miał być żyrafą? Gloria w ciąży!

„Wyginam śmiało ciało!” 🎶 

Madagaskar (2005) to wielki hit wytwórni DreamWorks, którego fabuła przedstawia losy zwierzaków, które z nowojorskiego zoo trafiają do niebezpiecznej dziczy, jaką są dżungle Madagaskaru. Animowaną komedię ze zwariowanymi lwem, zebrą, żyrafą i hipopotamicą w rolach głównych wyreżyserowali Eric Darnell (Mrówka Z, 1998) i Tom McGrath (Megamocny, 2010).

Zanim przejdziemy do

20 ciekawostek o Madagaskarze

włączcie sobie odpowiedni soundtrack!

#1 Początkowo fabuła oparta była na grupie aktywistów, którzy uwalniają zwierzęta ze swoich klatek.

#2 Pierwotnie Julian miał być niewielką postacią z zaledwie dwiema kwestiami. Jednak wszystko się zmieniło, kiedy na przesłuchaniu do julianowej roli Sacha Baron Cohen zaimprowizował osiem minut dialogu. Twórcom filmu tak spodobał się przezabawny występ aktora, że przepisali scenariusz i uczynili ze zwierzaka znaczącą postać – Króla lemurów, Juliana.

#3 Kwartet głównych bohaterów miał się początkowo składać z lwa, zebry, hipopotama i okapi. Melmana zamieniono w żyrafę, ponieważ jest to bardziej znane zwierzę.

Okapi

#4 Melman ma na swoich kopytkach pudełka chusteczek. Jest to nawiązanie do Howarda Hughesa, amerykańskiego miliardera, pilota i konstruktora lotniczego oraz producenta filmowego, którego życie stało się podstawą m.in. filmu Aviator z 2004 roku w reżyserii Martina Scorsese. Hughes był hipochondrykiem i cierpiał na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD), co w późniejszych latach doprowadziło go do noszenia na nogach pudełek z chusteczkami – wierzył, że to powstrzyma zarazki.

#5 Reżyserzy nie chcieli, aby z ust bohaterów padła nazwa wyspy, jednak finalnie zmienili zdanie i pozwolili Julianowi przedstawić Madagaskar.

#6 Na wczesnym etapie rozwoju postaci Julian miał być megaladapisem (przodkiem lemurów katta), a Maurice lemurem katta. Finalnie Julian jest lemurem katta, a Maurice palczakiem madagaskarskim. Powodem zmiany było zbyt duże podobieństwo Juliana-megaladapisa do króla Louiego z disnejowskiej Księgi dżungli (1967) oraz to, że megaladapisy wyginęły i są mało znane.

Tak mógł wyglądać megaladapis, alchetron.com

#7 Żaden z głównych bohaterów (lew, zebra, żyrafa czy hipopotam) nie mieszkają w zoo w Central Parku. Są tam jednak pingwiny.

#8 W oryginalnym zwiastunie Mason trzymał szklankę martini, ale w filmie małpa dzierży w dłoni filiżankę. O ile herbata jest w porządku, to obecność alkoholu w filmie mogłaby poskutkować ograniczeniami wiekowymi.

#9 Wygląd madagaskarowej dżungli oparty jest na obrazach Henriego Rousseau.

Monkeys In The Jungle, Henri Rousseau
 Jungle with tiger and hunters, Henri Rousseau

#10 W prawdziwym życiu Julian nie byłby królem. W lemurskich strukturach to kobiety przewodzą plemionom i prowadzą większość walk. Zgadza się to z tym, co powiedział Maurice, prawa ręka Juliana. Palczak madagaskarski o puszystym ogonku nazwał go przecież „samozwańczym królem lemurów”.

#11 Pingwiny wywodzą się z nieukończonego filmu reżysera Erica Darnella. Rockumentary miało być animowaną parodią historii The Beatles, której fabuła skupiała się na pingwinim kwartecie rockowym podobnym do The Beatles. Kiedy projekt został anulowany, a Darnell został przeniesiony do prac nad Madagaskarem, pingwiny dołączyły do scenariusza. Oczywiście ich zajęcie się zmieniło – z muzyków stali się komandosami.

#12 Scena, w której Alex śni o powoli spadających na niego stekach, to nawiązanie do kultowej sceny z innego filmu DreamWorks, American Beauty (1999), w którym Lester Burnham marzy o różach spadających na przyjaciółkę jego córki, Angelę. W obu scenach usłyszymy również ten sam utwór.

#13 Pierwotnie, kiedy Melman rozpalił ogień, miał powiedzieć zdanie z filmu Cast Away (2000): „I make fire”. Twórcy uznali, że to jednak byłaby przesada, więc cytat wykreślono.

#14 W sequelu Alex ma na dłoni znamię w kształcie Afryki, jednak w tym filmie znak nie jest obecny.

DreamWorks

#15 W oryginalnym scenariuszu Gloria miała zajść w ciążę na skutek uczestnictwa w programie rozrodczym zoo, a jej dziecko urodzić się miało już na wyspie. Melman, który zakochał się w Glorii, miał pomagać w wychowywaniu malucha tak, jakby był jego własnym synem. Pomysł nie został zrealizowany, ponieważ publiczność testowa uznała, że fabuła ciążowa jest zbyt ryzykowna i dojrzała do filmu rodzinnego, a małe dzieci czuły się nieswojo w związku z Melmanem i Glorią stanowiącymi parę. Gdyby nie zmiana scenariusza, istniało zagrożenie, że filmowi nadane będą ograniczenia wiekowe.

DreamWorks

#16 Do dolegliwości i fobii Melmana zalicza się akrofobia, czyli lęk wysokości.

#17 Madonna, Jennifer Lopez, Gwen Stefani, Cate Blanchett, Uma Thurman, Whoopi Goldberg, Courtney Love i Mia Farrow (tytułowy Ostatni jednorożec) były rozważane do roli Glorii, a Christopher Walken i William Hurt do roli Króla Juliana.

#18 Gloria zaliczyła cameo w Jak wytresować smoka (2010), a Alex we Wpuszczonym w kanał (2006).

#19 Madagaskar zarobił 532,7 miliona dolarów przy budżecie wynoszącym 78 milionów. Jest to szósty najlepiej zarabiający film na świecie roku 2005.

#20 Fabuła jest bardzo podobna do disnejowskiego filmu Dżungla (2006), który miał swoją premierę rok po Madagaskarze. Przez uderzające podobieństwo animacja Disneya poniosła porażkę finansową i zarzucano jej plagiat. Jak na ironię, film DreamWorks wszedł do produkcji, gdy prace nad Dżunglą już trwały, zatem Disney po prostu miał pecha.

To też nie pierwszy raz, kiedy studia wypuszczają niemalże równolegle filmy, które są do siebie rażąco podobne. W 1998 roku swoją premierę miała Mrówka Z od DreamWorks, a kilka tygodni później do kin trafiło Dawno temu w trawie od Disney/Pixar, które również opowiada historię mrówek. Sytuacja powtórzyła się w 2000 roku, kiedy DreamWorks wypuścił Drogę do El Dorado, a Disney Nowe szaty króla, przy czym akcja obu filmów dzieje się w Ameryce Środkowej/Południowej. W 2001 roku wytwórnie sprezentowały nam potworne produkcje – DreamWorks Shreka, a Disney/Pixar Potwory i spółkę. W 2004 roku premierę miały Rybki z ferajny od DreamWorks i Gdzie jest Nemo? od DisneyPixar. W tym wypadku trudno nie odnieść wrażenia, że wytwórnie po prostu podpatrują, co robi ta druga, czego efektem jest porażająca zbieżność podejmowanych tematów.

Po lewej plakat do filmu Madagaskar, po prawej do filmu Dżungla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial