Wiedza tajemna

„Trolle”. 20 faktów o cudnej animacji, od której aż chce się tańczyć! Co miała śpiewać zła Kucharka?

Tęczowa radość!

W świecie Trolli panuje szczęście, dopóki ich wioski nie odkrywają potworne Bergeny, których z kolei receptą na szczęście jest pożeranie słodkich i roztańczonych skrzatów. Księżniczka Poppy będzie musiała wyruszyć na niebezpieczną wyprawę, aby uratować przyjaciół i pomóc swojemu mrukliwemu towarzyszowi odnaleźć radość.

Trolle (2016) to 33. pełnometrażowy film animowany wyprodukowany przez DreamWorks Animation. Za reżyserię obrazu odpowiada Mike Mitchell, reżyser takich tytułów jak Shrek Forever (2010) czy Alvin i wiewiórki (2011).

20 ciekawostek o Trollach:

#1 Pierwsza trollowa lalka powstała w 1959 roku. Stworzył ją duński stolarz i rybak Thomas Dam, którego nie było stać na Świąteczny prezent dla swojej córeczki. Thomas postanowił sam coś zrobić i podarował dziewczynce wyrzeźbioną w drewnie laleczkę. Figurką zainteresowały się inne dzieci z ich miasteczka, które mówiły, że bardzo by chciały mieć takie same zabawki. Kiedy Thomasowi udało się zabrać fundusze, kupił małą fabrykę, w której produkował plastikowe trolle wypełnione ścinkami drzewnymi.

Figurki mają status kultowych – nawet londyńskie Muzeum Victorii i Alberta ma jednego trolla w swojej kolekcji!

Thomas Dam

Tak wyglądała produkcja trolli w 1988 roku:

#2 Trolle zostały stworzone od zera – tak naprawdę nie są oparte na wcześniej powstałych opowiadaniach.

#3 Przy filmie wykorzystano nową technologię. Oglądając Trolle, zwłaszcza w 3D, widać wyraźnie „teksturę” animacji.

#4 W oryginalnej wersji językowej usłyszmy takie gwiazdy jak:
Anna Kendrick (Poppy), Justin Timberlake (Branch / Mruk), James Corden (Biggie / Duży), Junal Nayyar (Guy Diamond / Gwidon Diament), Gwen Stefani (DJ Suki / DJ Zuza) i Russell Brand (Creek).

DreamWorks

#5 Piosenka Can’t Stop The Feeling została nominowana do Oscara i Złotych Globów, jednak w obu konkursach przegrała z (cudownym) City Of Stars z filmu La La Land (2016).

#6 To pierwszy musical DreamWorks od czasów Drogi do El Dorado (2000)!

#7 Kucharka miała swoją piosenkę, jednak utwór sprawił, że postać była zbyt sympatyczna, jak na kogoś, kto jest czarnym charakterem. Piosenka została wycięta, ale poniżej możecie jej posłuchać i zobaczyć storyboardy:

#8 W odróżnieniu od innych filmów, w których muzyka jest uzupełnieniem fabuły, w przypadku Trolli muzyka jest integralną częścią filmu i pomaga opowiedzieć historię.

#9 W filmie usłyszymy oryginalne piosenki, ale również adaptacje muzycznych klasyków, jak True Colors czy Sound of Silence.

#10 To druga współpraca Justina Timberlake’a z DreamWorks. Gwiazdor zagrał wcześniej w filmie Shrek Trzeci (2007) postać Artura, młodego człowieka, który został wybrany do przejęcia Zasiedmiogórogrodu, kiedy Shrek postanowił nie przyjmować korony.

#11 Zauważyliście, że scena, w której Gryzdek jeździ po zamku na swoim trzykołowym rowerku, wygląda zupełnie jak scena z filmu Lśnienie (1980), w której Danny Torrance jeździ po hotelowych korytarzach na takim samym rowerze?

#12 Utwór Move Your Feet, który słyszymy w filmie i trailerze, został wykonany przez grupę Junior Senior. Członkowie zespołu, Jesper Mortensen i Jeppe Laursen, pochodzą z Jutlandii, gdzie powstały pierwsze trollowe laleczki.

#13 Strój Poppy przedstawiający koszyk i duże rękawiczki to ukłon w stronę komediowych występów Justina Timberlake’a w Saturday Night Live. Poniżej świetne momenty – również te w charakterystycznych wielkich kostiumach z równie wielkimi rękawiczkami.

#14 Kula dyskotekowa, którą widzimy podczas randki Gryzdka i Bridget, to ta sama, której użyły ogry w Shrek Forever (2010).

#15 Na początku filmu, kiedy kamera ukazuje nam wnętrze i korytarz zamku Bergenów, słyszymy remiks utworu The Hall of the Mountain King (W grocie Króla Gór). Muzyka ta została skomponowana w 1876 roku przez Edvarda Griega do sztuki Peer Gynt Henrika Ibsena. Bergen to także nazwa rodzinnej miejscowości Griega, jednego z większych miast w Norwegii.

#16 Jedna ze scen, w której Poppy zachowuje się jak rozpuszczony dzieciak, została wycięta. Bohaterka przymierzyła kilka sukienek, po czym powiedziała, że chce mieć je wszystkie. Publiczność testowa uznała, że Poppy była zbyt rozwydrzona i zuchwała.

#17 Kiedy Poppy i Mruk po raz pierwszy wchodzą do zamku, mijają obraz będący parodią słynnego dzieła Normana Rockwella Freedom from Want przedstawiający rodzinę zgromadzoną przy stole z okazji Święta Dziękczynienia. Na trollowej wersji obrazu widzimy Bergenów przy stole z okazji Trolaliów.

Freedom from Want, 1943

#18 Budżet Trolli wyniósł 125 milionów dolarów, a zyski z filmu przekroczyły 345 milionów. Nie dziwi zatem, że film doczekał się sequela: Trolle 2 (2020). Jakby co, Trolle 2 są już do obejrzenia na VOD!

#19 Justin Timberlake zaśpiewał singiel Can’t Stop The Feeling w ramach przerywnika podczas Konkursu Piosenki Eurowizji (2016). Do tego momentu Justin nie miał pojęcia, czym w ogóle jest Eurowizja… Co więcej, występ wywołał spekulacje na temat tego, czy USA zadebiutuje w konkursie do 2017 roku.

#20 To czwarty film animowany DreamWorks, w którym główną bohaterką jest kobieta. Wcześniejszymi tytułami są Uciekające kurczaki (2000), Potwory kontra Obcy (2009) i Krudowie (2013).

DreamWorks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial