Wiedza tajemna

20 ciekawostek o sequelu Shreka. Tajemnice Księcia z Bajki i Wróżki Chrzestnej

Druga część opowieści o zielonym ogrze przez wielu uważana jest za najlepszą. Film, który swoją premierę miał w 2004 wciąż jest żywy!

Szczęśliwi Shrek (Zbigniew Zamachowski) i Fiona (Agnieszka Kunikowska) udają się do Zasiedmiogórogrodu, gdzie ten pierwszy poznać ma rodziców swojej wybranki – króla Harolda (Janusz Bukowski) i królową Lillian (Małgorzata Zajączkowska). Niestety, nie wszystko idzie po ich myśli. Ojcu ogrzycy nie przypada do gustu przyszły zięć, a Wróżka Chrzestna (Dorota Zięciowska) zrobi wszystko, aby poślubiła ona Księcia z Bajki (Zbigniew Suszyński). Historia epatuje humorem i nawiązaniami do popularnych bajek. Wystarczy wspomnieć hitowego Kota w butach (Wojciech Malajkat).

Czego możecie nie wiedzieć o tej zwariowanej animacji?

#1 W filmie nad łóżkiem Fiony zobaczyć możemy plakat Justina Timberlake’a! Co ciekawe, Cameron Diaz, która podkłada głos ogrzycy w oryginale, spotykała się wówczas z piosenkarzem. Żeby było śmieszniej, twórcy nie mieli o tym pojęcia. Dowiedziawszy się – zaproponowali Justinowi rolę w 3. części cyklu, w którym wykonawca Cry Me a River wciela się w Króla Artura, a właściwie Artiego.

Shrek 2
DreamWorks

#2 W fabryce Wróżki chrzestnej jedna z butelek na taśmie produkcyjnej oznakowana jest jako Viagra.

Shrek 2

#3 Mimika Shreka jest tak żywa, ponieważ jego twarz składa się z 218 mięśni. Animatorzy poważnie podeszli do tematu.

#4 Antonio Banderas podłożył swój głos nie tylko amerykańskiemu Kotu w Butach, ale także włoskiemu, hiszpańskiemu i latynoamerykańskiemu.

#5 Wróżka Chrzestna przypomina Urszulę z Małej syrenki (1989). Podobieństwo widać nie tylko w złowieszczości, ale i gestach i fryzurze.Co więcej, jest ona dubbingowana przez tę samą aktorkę, która podłożyła głos Urszuli – Jennifer Saunders!

Disney
DreamWorks

Twórcy planowali, aby była ona główną antagonistką już w pierwszej części filmu. Przy jej tworzeniu czerpali nie tylko z nemezis Ariel, ale i wróżki z Kopciuszka (1950). Postać jest trzecią damską antagonistką DreamWorks (pierwszą była Pani Tweedy z Uciekających kurczaków (2000), a drugą Eris z Sindbada: Legendy siedmiu mórz (2003). Istnieją teorie spiskowe, jakoby to właśnie Wróżka Chrzestna rzuciła na Fionę klątwę snu.

#6 Rupert Everett, który w oryginale dubbinguje Księcia z Bajki, był na castingu do roli Gastona z Pięknej i bestii (1991). Wówczas został jednak odrzucony, gdyż nie brzmiał wystarczająco arogancko i narcystycznie. Tym razem się postarał. Co ma wisieć, nie utonie. 😉

DreamWorks

#7 Na potrzeby filmu powstała nowa wersja utworu Davida Bowiego – Changes. Artyście tak się spodobała, że dodał do niej podkład wokalny.

#8 Wg wcześniejszych założeń Smoczyca miała zamienić się w Pegaza po wypiciu przez Osła magicznej mikstury!

Co się stało z nim samym, chyba nie trzeba nikomu przypominać/Shrek 2

#9 Antonio Banderas jest dumnym posiadaczem kotów, które jak sam przyznał, wnikliwie studiował przed rozpoczęciem nagrań.

#10 Julie Andrews (Dźwięki muzyki, Mary Poppins) i John Cleese (Monty Python i Święty Graal), czyli filmowi Lillian i Harold, razem nagrywali swoje kwestie, co rzadko zdarza się podczas pracy na animacją. Mieli ubaw!

#11 To pierwszy sequel nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany. Obraz przegrał z Iniemamocnymi Brada Birda (2004, Pixar). Moim skromnym zdaniem jest to mocno niesprawiedliwa przegrana.

#12 Amerykański rysownik i autor książek dla dzieci, William Steig, zmarł podczas prac nad filmem. To na bazie jego książek z serii Shrek! bazuje świat bagnistego stwora. Sequel Shreka jest dedykowany Steigowi.

Wikipedia

#13 Mikstura, którą Wróżka Chrzestna (Jennifer Saunders) daje królowi Haroldowi, aby rozkochać Fionę (Cameron Diaz) w pierwszym mężczyźnie, którego całuje, nosi nazwę IX, tym samym butelka Love Potion #9 – stanowi odniesienie do piosenki The Searchers.

#14 Produkcja filmu ruszyła jeszcze przed premierą pierwszej części! Twórcy byli pewni jej sukcesu.

#15 W Zasiedmiogórogrodzie znajdziemy przekręcone nazwy wielu znanych marek i miejsc.

#16 Pinokio wykonuje taniec podobny do tego z kawałka Bad owianego złą sławą zmarłego Michaela Jacksona.

#17 Książę z Bajki miał być pierwotnie jeszcze bardziej dziecinny! Niekontrolowane wybuchy złości miały być niemalże jego znakiem rozpoznawczym. Finalna wersja (chodzi o wygląd!) wielu osobom przypomina Jamiego Lannistera z Gry o tron. Mi również.

Gra o tron, HBO

#18 Kiedy Kot w butach ucieka z magazynu mikstur, w ostatniej chwili sięga po swój kapelusz. To aluzja do Indiany Jonesa w filmach Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej arki (1981) oraz Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984), który w kulminacyjnych momentach sięgał po swoją fedorę.

#19 W filmie zostało zawartych wiele odniesień do Władcy Pierścieni Petera Jacksona. W jednej ze scen Shrek ofiarowuje Fionie okolony ogniem pierścień, który magicznie wślizguje się na palec jego wybranki. Moment ten do złudzenia przypomina ten, w którym Frodo upada na podłogę karczmy i przypadkiem “łapie” pierścień na swój palec.

Na tym jednak podobieństwa się nie kończą. Chwilę później na zewnętrznej stronie obrączki Fiony pojawia się świecący napis “Kocham cię” na podobieństwo elfickich znaków na Jedynym Pierścieniu.

Nawiązania do trylogii Jacksona dotyczą również lokacji. Karczma Pod zatrutym Jabłkiem jest oczywistym ukłonem w stronę karczmy Pod Rozbrykanym Kucykiem z pierwszej części Władcy pierścieni (2001).

Shrek 2, DreamWorks

Z kolei zamek Smoczycy, w którym uwięziona jest królewna Fiona w pierwszej części filmu, przypomina mroczną, otoczoną przez potoki lawy fortecę Saurona w Mordorze.

#20 Wilk czyta Pork Illustrated, przekręcony tytuł Sports Illustrated. Ten ostatni wydawany jest w Stanach Zjednoczonych od 1954. Dotyczy tematyki sportowej, należy jednak zaznaczyć, że dość często pojawiają się w nim zdjęcia modelek. Szczególnie w specjalnym wydaniu – Swimsuit Issue.

Sports Illustrated: Swimsuit Issue

PS Scena z kłaczkiem wymagała od Banderasa niemałego przygotowania wokalnego. Aktor przyznał, że sekwencję nagrywano aż 3 godziny!

I jak, wiedzieliście to wszystko? 🙂

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial