Wiedza tajemna

„Rybki z ferajny” – co wspólnego mają z filmem „Titanic”? Podwodne fakty o konkurencie „Gdzie jest Nemo?”

A co on ojciec chrzestny czy jak?

Kiedy syn rekina-gangstera zostaje przypadkowo zabity podczas polowania, jego niedoszły obiad wraz ze swoim kumplem wegetarianiem postanawiają wykorzystać to wydarzenie na swoją korzyść.

Rybki z ferajny to animowana komedia powstała w 2004 roku. Reżyserami podwodnej przygody od DreamWorks Animation są Bibo Bergeron (Droga do El Dorado, 2000, Przygoda w Paryżu, 2011), Vicky Jenson (Shrek, 2001, Spellbound – postprodukcja) i Rob Letterman (Potwory kontra Obcy, 2009, Pokémon: Detektyw Pikachu, 2019).

W oryginalnej wersji językowej usłyszymy takie gwiazdy jak Will Smith (Oskar), Robert De Niro (Don Lino), Renée Zellweger (Angie), Jack Black (Lenny), Angelina Jolie (Lola) i Martin Scorsese (Sykes).

Will Smith, Oscar

Robert De Niro, Don Lino
Renee Zellweger, Angie
Angelina Jolie, Lola
Martin Scorsese, Sykes

Film miał nazywać się Sharkslayer, ale Jeffrey Katzenberg bał się, że tytuł może odstraszyć rodziny z dziećmi, zatem na rok przed premierą został zmieniony na Shark Tale.

DreamWorks

W oryginalnej wersji językowej Ziggy Marley (Meduza Ernie) śpiewa Three Little Birds, piosenkę napisaną przez swojego ojca, Boba Marleya. W tekście jest niewielka różnica – Ziggy zamienia „ptaki” na „ryby” zgodnie z wodnym motywem filmu. Poniżej wersja z „ptakami”, bo do rybiej nie udało nam się dotrzeć:

Don Lino ma pieprzyk w pobliżu prawego oka – taki sam pieprzyk ma Robert De Niro, który użyczył rekinowi swojego głosu. 

Robert De Niro, Don Lino

Don Lino (De Niro) mówi Sykesowi (Scorsese), że pracują razem od dawna. Tak naprawdę Robert De Niro i Martin Scorsese współpracowali wielokrotnie od lat 70, w tym przy takich filmach jak Taksówkarz (1976), Wściekły byk (1980), Chłopcy z ferajny (1990), Przylądek strachu (1991) czy Kasyno (1995).

Niektóre z „rybich” produktów to: „Coral Cola” (Coca-Cola), „Gup” (GAP), „Fish King” (Burger King), „Old Wavy” (Old Navy) i „Newsreef” (Newsweek).

DreamWorks

American Family Association, konserwatywna chrześcijańska organizacja, wyraziła obawy dotyczące Rybek z ferajny, sugerując, że celem filmu było promowanie akceptacji praw osób homoseksualnych przez dzieci. Przede wszystkim dlatego, że Lenny jest rekinem wegetarianinem, a jego zmagania są alegorią zmagań homoseksualistów…

Klasyfikując postacie pod względem gatunków, Oscar to wargatek sanitarnik (co wyjaśnia jego status czyściciela wielorybów), Angie należy do rodziny pomakantowatych, Sykes do rodziny najeżkowatych, Lola to skrzydlica, Don Feinberg to rekin leopardzi, Don Lino, Frankie i Lenny są żarłaczami białymi, Giuseppe głowomłot tropikalny, a Szalony Joe to krab pustelnik.

W scenie, w której Sykes jest zwolniony, widzimy rysunek Rose, który wykonał Jack w filmie Titanic (1997).

DreamWorks

Rybki z ferajny skrytykowano za podobieństwo do Gdzie jest Nemo? (2003) od Disney/Pixar. Nie jest to pierwszy raz, kiedy DreamWorks podpatruje, co kręci konkurencja. Tak samo było z Dżunglą (2006) Disneya i Madagaskarem (2005) czy Nowymi szatami króla (2000) Disneya i Drogą do El Dorado (2000).

Disney/Pixar, DreamWorks

Pierwszy film DreamWorks Animation, do którego Hans Zimmer sam skomponował muzykę. Wcześniej artysta współpracował z Johnem Powellem przy Księciu Egiptu (1998), Drodze do El Dorado i Mustangu z Dzikiej Doliny (2002).

Film kosztował 75 milionów dolarów, a zarobił ponad 367 milionów zajmując 9. miejsce w zestawieniu najlepiej zarabiających filmów 2004 roku. Rozważano nawet sequel, jednak na rozważaniach się skończyło.

Na koniec Christina Aguilera i Missy Elliott w piosence Car Wash:


1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial