Wiedza tajemna

„Bernard i Bianka w krainie kangurów”. 15 ciekawostek o dzielnych myszach!

Najkrótszy film Renesansu Disneya (1h 17 min.) podzielił widownię. Jedni go uwielbiają, drudzy narzekają, że nie dorównuje jedynce (1977).

Niezależnie, do której grupy się zaliczacie, odsłonię przed Wami kilka ciekawostek dotyczących australijskiej przygody dzielnych mysich ratowników z 1990 roku. Zaczynamy!

#1 Film wyreżyserował Mike Gabriel, jeden z reżyserów Pocahontas (1995). Przyznał on, że przy pracy nad filmem inspiracji szukał w dziełach Alfreda Hitchcocka, Davida Leana i Orsona Wellesa. Marzył mu się film w stylu serii przepraw Indiany Jonesa Stevena Spielberga, chciał odejść od stylistyki komiksowej czy kreskówkowej.

Gabrielowi w reżyserii pomagał Hendel Butoy (Fantazja 2000).

#2 To pierwszy film wykonany w 100% cyfrowo. Postaci i niektóre tła zostały narysowane ręcznie, natomiast kolory i większość efektów zostały dodane przy pomocy systemu komputerowego CAPS wdrożonego po raz pierwszy przez Disneya. Skróciło to czas produkcji o co najmniej 6 miesięcy.

Ostatnim filmem przy produkcji, którego Disney korzystał z CAPSA było Rogate ranczo (2004). Po porażce obrazu firma zdecydowała się pozbyć oprogramowania i skupić na animacji 3D. Jak doskonale wiecie, później ukazały się jeszcze dwa tytuły od Disneya wykonane w technice 2D. Mowa o Księżniczce i żabie (2009) i tytule Kubuś i przyjaciele (2011). Bez CAPSA animatorzy mieli przy nich dużo więcej pracy!

#3 To ostatni film z udziałem aktorki Evy Gabor, która w oryginale użyczała głosu Biance. Po jej śmierci w 1995 roku twórcy porzucili plany nakręcenia trzeciej części przygód białych gryzoni. Nie wyobrażali sobie tego bez udziału Gabor, która za swoją rolę była bardzo chwalona.

Disney
Eva Gabor

#4 Jim Jordan, który wcielał się w rolę albatrosa Orville’a w pierwszej części filmu zmarł dwa lata przed ukazaniem się sequela. To dlatego w Krainie kangurów pojawia się postać Wilbura (John Candy). Twórcy nie wyobrażali sobie zastąpić kimkolwiek Jordana. Imię nowego bohatera nie jest przypadkowe – to ukłon w stronę braci Wright – Orville’a i Wilbura – wynalazców i pilotów pierwszego sprawnego samolotu.

Wilbur, Disney
Orville, Disney
Bracia Wright – Wilbur i Orville
17 grudnia 1903 roku w Północnej Karolinie w powietrze wzbił się pierwszy samolot. Jego konstruktorami byli bracia Wright. Chociaż maszyna leciała zaledwie 12 sekund, lot ten na zawsze zapisał się w historii. Przyczynił się cywilizacyjnego rozwoju.

#5 Sceny z orłem inspirowane były twórczością Hayao Miyazakiego (Nausicaa z Doliny Wiatru, Zrywa się wiatr), który pasjonuje się lataniem i często umieszcza ten motyw w swoich filmach studia Ghibli.

Disney

#6 McLeach posłużył za inspirację dla wielu późniejszych antagonistów Disneya. Wymienić należy tutaj Gastona z Pięknej i bestii (1991), gubernatora Ratcliffe’a z Pocahontas (1995), Claytona z Tarzana (1999) i kapitana Rourke’a z Atlantydy – zaginionego lądu (2001).

McLeach, Bernard i Bianka w krainie kangurów
Gubernator Ratcliffe, Pocahontas
Clayton, Tarzan
kapitan Rourke, Atlantyda – zaginiony ląd

#7 Przed seansem kinowym w Stanach Zjednoczonych wyświetlany był short z Myszką Miki – The Prince and the Pauper (pol. Książę i żebrak) na motywach powieści Marka Twaina o tym samym tytule.

Disney

Warto zaznaczyć, że druga część przygód Bernarda i Bianki to pierwszy w historii sequel Disneya, który doczekał się premiery kinowej! Późniejsze wypuszczone przez studio sequele, które spotkał ten zaszczyt to Fantazja 2000 (1999), Piotruś Pan: Wielki Powrót (2002), Księga dżungli 2 (2003), Ralph Demolka w Internecie (2018) oraz Kraina lodu 2 (2019).

#8 Pozostańmy jeszcze chwilę w świecie Myszki Miki. Wiedzieliście, że dubbingująca mysią pielęgniarkę – aktorka Russi Tylor mówiła także głosem Minnie? Zmarła w 2019 roku pozostawiając po sobie olbrzymią spuściznę.

Russi Tylor

#9 Bernard i Bianka w krainie kangurów to najsłabiej zarabiający film Disneya z Ery Renesansu. Podczas weekendu otwarcia jako jedyny nie przekroczył progu 100 mln dolarów, zarabiając zaledwie niecałe 28 mln dolarów. To spore rozczarowanie.

#10 To szósty animowany film Disneya, który nie jest musicalem. Wcześniejsze tytuły, w których bohaterowie nie wykonują piosenek to O smoku, który nie chciał walczyć (1941), 101 dalmatyńczyków (1961), Bernard i Bianka (1977), Lis i Pies (1981) i Czarny kocioł (1985).

#11 Imię Cody pochodzi od irlandzkiego słowa „cuidightheach” oznaczającego pomocnika, strażnika. Jak pewnie pamiętacie, filmowy chłopczyk uwielbia pomagać braciom mniejszym i ratować ich z opresji.

Cody, Disney

#12 Decyzję, aby akcję filmu umieścić w Australii, podjęto pod wpływem sukcesu filmu Krokodyl Dundee (1986), który jest tam osadzony.

Krokodyl Dundee, reż. Peter Faiman
Bernard i Bianka w krainie kangurów

#13 Piosenka pod koniec francuskiej wersji filmu wykonywana jest przez przepiękną Anne Meson-Poliakoff, która znana jest z występów na paradach w paryskim Disneylandzie.

Posłuchajcie sami:

#14 Białka oczu myszek są w filmie białe, natomiast w jego pierwszej części są w odcieniu ich futerka. W latach 70. studio borykało się z problemami finansowymi. Ponad dwie dekady póżniej sytuacja wyglądała lepiej.

Bernard i Bianka
Bernard i Bianka w krainie kangurów

#15 Główni bohaterowie pojawiają się dopiero w 18 minucie filmu!

Koniecznie przeczytajcie WPIS O PIERWSZEJ CZĘŚCI FILMU! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial