Newsy Wiedza tajemna

Czarnoskóre kobiety w świecie animacji o swojej sytuacji w branży. Jest lepiej?

Podczas odbywającego się właśnie festiwalu Annecy na jednym z paneli poruszono temat czarnoskórych kobiet w branży.

Do udziału w spotkaniu Black Women in Animation: Looking to the Future zaproszono Camille Eden (vice prezydent działu rekrutacji i rozwoju w Nickelodeon), Karen Rupert Toliver, wiceprezydent działu kreatywnego w Sony, dialogistkę Misan Sagay (Belle) i scenarzystkę Jade Branion (The Chi). W rolę moderatorki weszła profesor filmoznawstwa Jamal Joseph z Columbia University.

Belle, reż. Misan Sagay

Jakie wnioski popłynęły z rozmowy pań?

„Chcemy zobaczyć równość w świecie animacji. Tak, żeby było w nim 50% kobiet i 50% mężczyzn. Jeśli chodzi o nas – nas jest jeszcze mniej. Wszystko to wynika z naszej historii – uciskania nas.” – powiedziała na samym wstępie Joseph.

„Musiałam dosłownie rzucić się na producentów, aby zaryzykować. Kiedy zajęłam się animacją i rekrutacją, liczba kolorowych osób pracujących w firmie była bardzo niska. Nigdy nie widziałaś nikogo, kto wyglądałby jak ty, więc postanowiłam coś z tym zrobić i skontaktować się z tymi artystami – bo tam są. Przyjęłam misję, aby skupić się na zatrudnianiu integracyjnym, jeszcze zanim powstał ten termin. Jest tyle niewykorzystanych talentów.” – powiedziała Eden.

„Byłam zakochana w animacjach, widziałam, jaką mają moc. Widziałam też, że był duży problem z reprezentacją. Przed Princess and the Frog nie było żadnych interesujących historii z czarnoskórymi osobami w świecie Disneya. Pamiętam, jak pisałem notatkę do mojego szefa o tym, jak trudno było być jedyną osobą w pokoju, która uważała to za ważne. Dziś dyskusja ewoluowała, choć wciąż mamy wyzwania.” – dodała Toliver.

Tiana, Księżniczka i żaba

Toliver została w zeszłym roku nagrodzona Oscarem za short Hair Love (Sony). To przeurocza opowieść o miłości i radzeniu sobie z włosami. Afrykańczycy i Afroamerykanie często stoją przed dużymi wyzwaniami w zakresie ich stylizacji, o czym mówi film.

„To było bardzo oczyszczające, osobiste doświadczenie przebywać w pokoju pełnego tak kreatywnych ludzi.[…] Musimy sprowadzić ich więcej. Musimy stworzyć platformę dla nowych filmowców, w której będziemy mogli opowiadać różne historie i wspierać ich.” – skomentowała swoją pracę przy Hair Love w roli producentki, Toliver.

Getty Images, scenarzysta Matthew A. Cherry i Toliver
Hair Love

„Pamiętam, jak moja córka po raz pierwszy zobaczyła Czarną księżniczkę (Tiana, przyp. red.) Nigdy tego nie doświadczyłem, kiedy dorastałam. Mieliśmy The Proud Family i Bébé’s Kids, ale to wciąż mało. Mogę sobie wyobrazić walkę związaną z nadaniem tych programów na antenie.” – powiedziała Eden.

THE PROUD FAMILY: LOUDER AND PROUDER (Disney+)/Disney planuje wznowienie serialu, powyżej foto promocyjne. The Prod Family zadebiutowało w 2001 roku i skończyło się na trzech sezonach. Yo opowieść o rodzinie odmiennej kulturowo od tej z większości amerykańskich serialów animowanych. Pozytywna energia? Obecna!

Eden dodała, że wykorzysta swoje umiejętności i wiedzę, aby pomóc większej liczbie osób czarnoskórych zasilić szeregi wymarzonych firm.

Sagay przyznała, że doskonale pamięta sytuację, kiedy jej praca (scenariusz z czarnoskórą protagonistką) została odrzucona, ponieważ kierownictwo stacji uznało, że pokazywanie osób czarnoskórych w niedzielny wieczór może sprawić dyskomfort Brytyjczykom.

Sytuację doskonale podsumowała Branion:

Co więc trzeba zrobić? Muszą nas zatrudnić! To musi wydawać się trudnym zadaniem, ale jest tam (wśród nas) tyle talentów. Zatrudnijcie czarnych showrunnerów, animatorów, reżyserów. ”

Wszystkie panelistki zgodziły się, że sytuacja jest lepsza niż kiedyś, jednak wciąż jest sporo do zrobienia. Animated Brain ściska za nie kciuki!

Od lewej: Sagay, Branion, Eden i Toliver

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial