Wiedza tajemna

„Shrek Trzeci”. 20 faktów o kolejnej ogrzej produkcji. Za kogo przebiera się Książę z Bajki?

„No i masz becikowe…”

Trzecia część przygód sympatycznego ogra i jego kompanów to powstały w 2007 roku Shrek Trzeci. Tym razem Shrek będzie musiał odbyć wielce odpowiedzialną misję – jako że on i Fiona nie lubią być parą królewską, ogr wyrusza na poszukiwania innego następcy tronu.

20 ciekawostek o tej animowanej komedii od DreamWorks Animation:

#1 Pierwszy film o Shreku, którego nie wyreżyserował Andrew Adamson (Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa, 2005, Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, 2008). W Shreku Trzecim stery przejęli Chris Miller (Kot w butach, 2011) i Raman Hui (Monster Hunt 2015, 2018).

#2 Jedyny film z serii, który nie zaczyna się od sceny „książkowej”.

#3 W oryginalnej wersji językowej słyszmy, jak podczas swojego przemówienia Artur mówi, że buduje swoje miasto na rock and rollu. Jest to nawiązanie do muzycznego hitu z 1985 roku We Built This City zespołu Starship.

#4 To jedyny film z serii, w którym słyszymy o rodzinie Shreka – ogr wspomina, że jego ojciec próbował go zjeść. Los jego ojca nie jest znany.

#5 Pierwszy film animowany, w którym zagrał Justin Timberlake. W kolejnych latach gwiazdor wystąpił w Misiu Yogi (2010) i Trollach (2016).

DreamWorks

#6 Kiedy Księżniczki atakują zamek, słychać utwór Immigrant Song zespołu Led Zeppelin (użyto intro z oryginalnego nagrania z 1970 roku, kiedy Śnieżka napuszcza zwierzaki na drzewnych strażników) i Barracuda grupy Heart (w coverze Fergie).

#7 To jedyny film z serii, w którym Shrek nie ryknął.

#8 W garderobie Księcia z Bajki znajduje się kostium znany z musicalu Upiór w operze (strój jest z tyłu, a widać go głównie przez lustra, co jest kolejnym nawiązaniem do Upiora). Ciekawe, czy Książę często się przebiera za geniusza o cudownym głosie…

DreamWorks

#9 Antonio Banderas zagrał Kota w Butach w angielskiej, hiszpańskiej, meksykańskiej, włoskiej i japońskiej wersji filmu.

#10 Jedyny film z serii, w którym Fiona nie jest ukazana w swojej ludzkiej postaci. Swoją drogą, w Shreku Forever (2010) widzimy ją jako człowieka tylko w retrospekcjach.

#11 Premiera filmu odbyła się 18 maja 2007 roku, czyli równo sześć lat po premierze pierwszej części.

#12 W scenie, w której Shrek wchodzi na zgromadzenie szkolne (gdy mówi Arturowi, że będzie królem), po obu stronach wejścia wiszą panele z tkaniny z Bayeux, przedstawiające podbój Anglii przez Wilhelma I Zdobywcę i bitwę pod Hastings w 1066 roku.

DreamWorks

#13 Jedyny film z serii, w którym Shrek i Fiona nie muszą wymieniać pocałunku prawdziwej miłości, aby rozwiązać problem.

#14 W jednej ze scen Królowa Lilian (Dame Julie Andrews) śpiewa My Favorite Things oraz With a Spoon Full of Sugar. Aktorka wykonała te piosenki już wcześniej, kiedy grała odpowiednio w Dźwiękach muzyki (1965) i Mary Poppins (1964).

#15 Shrek Trzeci miał największe otwarcie kasowe filmu animowanego w historii, aż do czasu Toy Story 3 (2010). Shrekowa „trójka” zarobiła wtedy 38 milionów dolarów, a trzecia część przygód Chudego 41 milionów.

#16 Pod koniec filmu, podczas przemówienia, Artur wskazuje na Rumpelstiltskina, głównego złoczyńcę w Shrek Forever, który wygląda zupełnie inaczej w tym filmie.

#17 Witraż w scenie pasowania na rycerza to nawiązanie do Świętego Jerzego zabijającego ostatniego smoka w Anglii. To również nawiązanie do księcia (w przypadku Shreka – ogra) zabijającego smoka, aby uratować księżniczkę.

DreamWorks

#18 To ostatni film z serii, w którym Shrek dostaje kopa w krocze.

#19 Film otrzymał mieszane recenzje od krytyków, w przeciwieństwie do Shreka i Shreka 2, które zostały dobrze przyjęte. Krytyka skierowana była na mniej ciekawą fabułę, humor i postaci. Mimo tego, Shrek Trzeci odniósł sukces finansowy zarabiając przeszło 800 milionów dolarów.

#20 W Shreku 2 Fiona (Cameron Diaz) ma nad łóżkiem plakat Justina Timberlake’a. Animatorzy nie mieli pojęcia, że ​​Diaz spotykała się wówczas z Timberlakiem. W Shreku Trzecim piosenkarz zagrał kuzyna Fiony, Artura, jednak do czasu premiery Diaz i Timberlake się rozstali.

DreamWorks

Koniecznie przeczytajcie pozostałe ciekawostki o kultowym ogrze – Shrek (2001), Shrek 2 (2004) i Shrek Forever (2010)!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial