Wiedza tajemna

„Calineczka”. Fakty o animacji twórcy „Anastazji” i „Wszystkie psy idą do nieba”

Szósty film największego rywala Disneya lat 80. to powstała w 1994 roku Calineczka w reżyserii Dona Blutha (Amerykańska opowieść, 1986, Pradawny ląd, 1988, Wszystkie psy idą do nieba, 1989) i Gary’ego Goldmana, który w kolejnych latach wyreżyserował z Bluthem takie filmy jak Troll w Nowym Jorku (1994), Anastazja (1997) czy Titan – nowa Ziemia (2000).

Oparta na andersenowskiej baśni muzyczna animacja opowiada o malutkiej dziewczynce, mierzącej zaledwie cal wysokości, która pewnej nocy zostaje porwana przez okropne ropuchy. Czy zakochanemu w dziewczynie księciu uda się ją uratować? Przekonajcie się sami!

Ciekawostki o Calineczce

To jeden z dwóch filmów opartych na baśniach Hansa Christiana Andersena, w których tytułową postać gra Jodi Benson. Pierwszą była Mała syrenka (1989). Jest to też pierwsza niedisnejowska animacja, w której aktorka wystąpiła.

Fabuła trochę różni się od napisanej w 1835 roku baśni – m.in. w filmie występuje więcej postaci (król, królowa, króliczka, lis, kozioł, etc.), a animowana Calineczka poznaje Korneliusza na początku filmu, zaś w oryginale młodzi spotykają się pod koniec baśni. Calineczkę Andersena możecie przeczytać tutaj.

Angeline Ball była modelką live-action dla postaci Calineczki, a także dla Goldie z filmu Powrót króla Rock and „Rulla” (1991), również Dona Blutha.

Angeline Ball, Calineczka

Modelem live-action dla księcia Korneliusza był jeden z animatorów, Chris Derochie.

Gary Imhoff był po 40-tce, kiedy nagrał głos szesnastoletniego księcia Korneliusza.

Calineczka

Czy tylko mi ta piosenka kojarzy się z A Whole New World z Aladyna (1992)?

Zobaczcie, jak wyglądały folie filmowe, prace koncepcyjne i storyboardy:

To pierwszy i jedyny film animowany, który wygrał Złotą Malinę w kategorii „Najgorsza piosenka oryginalna”. Nagrodzony został utwór Marry the Mole w wykonaniu Carol Channing. Piosenkę usłyszycie około 63 minuty filmu.

Podczas pokazów testowych producenci wyświetlali na początku filmu logo Walt Disney Pictures – widzowie myśleli, że oglądają film Disneya, dzięki czemu ich oceny animacji były lepsze. Jak na ironię, Disney przejął Calineczkę, gdy kupił 20th Century Fox (który zastąpił Warner Bros. jako dystrybutora, gdy Don Bluth został prezesem istniejącego wówczas Fox Animation Studios).

Jacquimo został tak nazwany na cześć wielkiego uwodziciela Giacomo Casanovy, który często nazywany jest „najlepszym kochankiem na świecie”.

Jęczmień i maki są w niektórych wierzeniach znakiem płodności i narodzin.

W oryginalnej wersji językowej Kretowi udzielił głosu legendarny aktor John Hurt (Rogaty Król w disnejowskim Czarnym kotle, 1985, V jak Vendetta, 2005, Człowiek słoń, 1980, Obcy – 8. pasażer „Nostromo”, 1979).

Calineczka została pierwotnie wydana z krótkometrażowym filmem z Animaniakami I’m Mad.

Calineczka przypomina Giselle z filmu Zaczarowana (2007).

Calineczka, Zaczarowana

Przy budżecie wynoszącym 28 milionów dolarów film zarobił jedynie 11,3 miliona.

Krytyk filmowy Roger Ebert przyznał filmowi 2 na 4 gwiazdki, a w swojej recenzji napisał, że „Trudno wyobrazić sobie, żeby komukolwiek powyżej 12 roku życia spodobała się Calineczka.” A jak Wy uważacie? Dajcie znać!

PS. Film w angielskiej i polskiej wersji językowej znajdziecie na YouTube!

1 comment

  1. A u mnie 6 na 4 gwiazdki, to jedna z moich ulubionych bajek z dzieci?stwa, pi?kna muzyka, kolory, a efekty nawet dzisiaj my?l?, ?e zrobi? na wielu wra?enie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial