Wiedza tajemna

Co wspólnego „Kapitan Majtas” ma z Harrym Potterem i inne ciekawostki o animacji od DreamWorks

Powstały w 2017 roku Kapitan Majtas: Pierwszy wielki film to animowana komputerowo komedia od DreamWorks Animation. Obraz wyreżyserował David Soren (pomysłodawca, scenarzysta i reżyser Turbo, 2013).

Oficjalny opis fabuły: Dwóch obdarzonych wyjątkowo niezwykłą wyobraźnią przyjaciół szkolnych, którzy słyną z niesamowitych wyczynów, hipnotyzuje znienawidzonego dyrektora, każąc mu wierzyć, że jest niepokonanym i pełnym entuzjazmu, choć niezbyt rozgarniętym superbohaterem, znanym jako „Kapitan Majtas”.

15 rzeczy, których nie wiedzieliście o Kapitanie Majtasie:

#1 Pierwsza filmowa adaptacja książki Dava Pilkeya (chociaż bazuje na kilku książkach z Majtasem w roli głównej).

#2 Prace nad filmem lub serialem live-action rozpoczęły się w 1997 roku, kiedy ukazała się pierwsza książka. Dav Pilkey chciał, aby legendarny komik Chris Farley zagrał Kapitana Majtasa, jednak projekt został porzucony, gdy Farley zmarł na skutek przedawkowania narkotyków. Aktor miał również zagrał Shreka, lecz nie zdążył ukończyć nagrań.

Chris Farley, triblive.com

#3 Film powstał 20 lat po wydaniu książki.

#4 Podtytuł filmu brzmi „Pierwszy wielki film”, mimo że nie ogłoszono jeszcze kontynuacji. Skąd zatem pomysł na drugą część tytułu? Książki, na których oparta jest animacja, miały właśnie takie podtytuły – The First, Second, Third, etc. epic novel, czyli Pierwsza, Druga, Trzecia, etc. epicka powieść.

#5 Film koncentruje się wokół szkoły podstawowej im. Jerome’a Horwitza. Jerome Horwitz to prawdziwe imię i nazwisko Curleya Howarda, jednego z aktorów grupy komediowej The Three Stooges.

The Three Stooges

#6 Film został nominowany do nagrody Annie w kategorii Najlepsze indywidualne osiągnięcie: dubbing Nick Kroll – jako profesor Pofajdanek. Jest to pierwsza animacja od DreamWorks, której antagonistę nominowano od nagrody – następne takie wyróżnienie otrzymał Jude Law za rolę Mroka w Strażnikach marzeń (2012).

#7 Scena, w której George i Harold znajdują „swoją” szufladę ze skonfiskowanymi przedmiotami, to nawiązanie do serii książek o Harrym Potterze, w których Fred i George znajdują „swoją” szufladę w biurze Argusa Filcha.

Warner Bros.

#8 Ujęcie przedstawiające dzieci smutno maszerujące do szkoły w strugach deszczy to hołd dla sceny z filmu Joe kontra wulkan (1990), w której robotnicy powoli i w deszczu zmierzają do fabryki. Z kolei scena ta to nawiązanie do Metropolis (1927), w którym jest ujęcie przedstawiające robotników maszerujących jak automaty do fabryki.

#9 To drugi film DWA o superbohaterach. Pierwszym był Megamocny wydany w 2010 roku.

#10 Film dostał kategorię PG (parental guidance, seans pod czujnym okiem rodzica), tak jak wszystkie filmy DreamWorks Animation z wyjątkiem Uciekających kurczaków (2000), Mustanga z Dzikiej Doliny (2002) i Wallace i Gromit: Klątwa królika (2005).

#11 Ostatni film DreamWorks Animation z logo DreamWorks Animation SKG, które obejmowało lata 2010-2017.

#12 To druga rola Kevina Harta (majtasowy George) w filmie animowanym. Aktor zagrał wcześniej postać królika o imieniu Snowball (Tuptuś) w powstałym w 2016 roku Sekretnym życiu zwierzaków domowych (jednej z najbardziej dochodowych animacji ostatniego dziesięciolecia).

Kevin Hart, DreamWorks, Illumination

#13 Ostatni film animowany DreamWorks dystrybuowany przez 20th Century Fox, które zastąpiło następnie Universal Pictures.

$14 Pomimo pozytywnych recenzji, Kapitan Majtas zarobił na świecie zaledwie 126 milionów dolarów, co czyni go jednym z najmniej dochodowych filmów DreamWorks Animation – mniej zarobiły tylko Droga do El Dorado (2000), Sindbad: Legenda siedmiu mórz (2003) i Mustang z Dzikiej Doliny. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że film trafił do kin razem z kontynuacjami popularnych serii, czyli animacjami Auta 3 (2017) i Gru, Dru i Minionki (2017).

#15 Nie licząc kontynuacji, jest to szósty film DreamWorks Animation będący adaptacją książki dla dzieci. Pozostałe produkcje to Shrek (2001), Jak wytresować smoka (2010), Strażnicy marzeń (2012), Dom (2015) i Dzieciak rządzi (2017).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial