Wiedza tajemna

„Czarownica”. Czego nie wiecie o Diabolinie? 20 faktów o niesamowitej produkcji Disneya

Czarownica (2014) w reżyserii Roberta Stromberga to film nie tylko piękny wizualnie, ale i odkształcający dotychczasowe postrzeganie antagonistów Disneya. To film ważny.

Diabolina i przyszły król Stefan poznają się już w dzieciństwie. Obrończyni Kniei nie wie jeszcze, że mężczyzna ten głęboko ją skrzywdzi…

Czego nie wiecie o poruszającej i pięknej wizualnie produkcji Disneya?

#1 Angelina Jolie była żywo zainteresowana rolą w filmie! Wielokrotnie powtarzała, że ​​wynika to z kilku powodów. Po pierwsze dorastała na filmach Disneya (szczególnie bliska była jej zwłaszcza Śpiąca królewna (1959); bardzo lubiła postać Diaboliny: „Odkąd byłam małą dziewczynką, Diabolina zawsze była moją ulubioną” – powiedziała aktorka. „Byłam nią przerażona, ale również mnie pociągała. Chciałam dowiedzieć się o niej więcej. Miała tę elegancję i wdzięk, ale była cudownie, cudownie okrutna”.

Po drugie dzieci Jolie chciały, aby zagrała w filmie, w którym mogłyby ją zobaczyć. Po trzecie odtwórczyni Lary Croft zaimponowała złożoność i ciepło bijące ze scenariusza Aktorka była także pod wrażeniem charakteryzacji Diaboliny w filmie. W rzeczywistości Jolie była także producentką wykonawczą obrazu. To się nazywa zaangażowanie!

Aktorka przyznała też, że do tej pory trzyma w domu rogi z filmu!

#2 Niektóre rogi były tak ciężkie, że aktorka odczuwała po ich noszeniu bóle szyi. Nie nadawały się one także do bardziej ruchliwych scen.

#3 Film do czasu swojego ukazania miał największy budżet ze wszystkich produkcji Disneya. Przekroczył bowiem 180 mln dolarów. Przebił Tron: Dziedzictwo z 2010 roku, którego koszty wynosiły 170 mln dolarów.

#4 Aktorki wcielające się we wróżki – Lesley Manville, Imelda Staunton i Juno Temple, spędziły trzy tygodnie na nagrywaniu swoich ruchów, będąc prowadzonymi przez artystów Cirque du Soleil. Manville nazwała to doświadczenie „po prostu fantastycznym”. Chodziło o to, aby odtwórczynie magicznych ról mogły lepiej wczuć się w swoje role. Wróżki mają w końcu wagę piórkową, zatem uzyskanie delikatności ruchów było niezbędne!

Staunton i Manvile jako Kartofelia i Młotylia.
Temple w roli zielonej wróżki – Kocopoly. Nieco dziecinnej, ale zawsze uśmiechniętej.

W animowanej wersji filmu wróżki nazywały się Flora, Hortensja i Niezabudka. Pamiętacie je? 🙂 Niezabudka była nie do pobicia!

Od lewej Niezabudka, Flora i Hortensja.

#5 Jestem ciekawa, ilu z Was rozpoznało w Kartofelii profesor Umbridge z Harry’ego Pottera i Zakonu Feniksa? (2007) 🙂

Staunton w roli Dolores Umbridge
Disney

#6 Wrona – towarzyszka Diaboliny nazywa się Diaval (wymawiane podobnie jak „diabeł”), natomiast w filmie Śpiąca królewna (1959) ptak wabi się Diablo, co oznacza to samo. W tradycji irlandzkiej wrony kojarzą się ze skrzydlatymi boginiami bitew – Morrigan (brzmią podobnie do Maleficent). Wrony od wieków kojarzone są ze śmiercią, umarłymi i oszustwem. Mogą więc być „diabelskimi” ptakami.

Disney
IG @maartje.vandokkum
IG @celtic_druidess

#7 Gwoli ścisłości, przypomnę, że w filmie Diabolina przemieniała Diavala kilkakrotnie. Między innymi w człowieka (Sam Riley), wilka i konia.

Disney

Zwróćcie uwagę, że nawet w swojej ludzkiej formie Diaval nosi znamiona swojej ptasiej natury. Przyjrzyjcie się śladom ptasich stóp na jego twarzy.

Pod prawym okiem widać charakterystyczne znaki.

#8 Diabolina to wróżka, ale bardziej przypomina harpię – hybrydowe, skrzydlate stworzenie z mitologii greckiej i rzymskiej z częściami ciała kobiety i ptaka. Jest tylko jeden szkopuł. Harpie najczęściej przedstawiane były jako mało urodziwe stworzenia, czego nie można powiedzieć o postaci Jolie. Miały one porywać dzieci i dusze.

#9 Peter Capaldi (Doctor Who) został obsadzony w roli wujka Diaboliny. Scenyz nim musiały jednak zostać usunięte w toku produkcji.

Jolie, Capaldi (BBC)

#10 Kopciuszek (2015) jest zwykle opisywany jako „pierwszy” remake animowanego filmu Disneya w wydaniu live-action. Wielu fanów i krytyków twierdzi , że to Czarownica (2014) zasługuje na to wyróżnienie. Mimo iż nie do końca jest przełożeniem na ekran Śpiącej królewny, a bardziej osobną historią. Tak naprawdę pierwszą aktorską adaptacją animowanego klasyka był film Księga dżungli (1994, nie mylić z wersją z 2016 roku). Nie można zapominać także o 101 dalmatyńczykach z Glenn Close w roli Cruelli oraz jego sequelu (1996, 2000).

Glenn Close w roli Cruelli De Mon

#11 To ostatni film przy którym pracowała legenda charakteryzacji – Rick Baker! Zobaczcie, jakie postaci mu zawdzięczamy!

#12 India Eisley została pierwotnie obsadzona jako Młoda Diabolina. Odegrała ona wszystkie swoje sceny, gdy bezceremonialnie powiadomiono ją, że producenci „postanowili pójść w innym kierunku” z postacią. Wszystkie sceny z jej udziałem zostały powtórzone z nową aktorką, Isobelle Molloy. Co ma wisieć, nie utonie. Eisley zagrała wiele lat później w horrorze Klątwa Śpiąca Królewny (2016). Porównując kadry z obu filmów, troszkę żałuje, że producenci Czarownicy nie zdecydowali się na tę aktorkę.

Isobelle Molloy w filmie Czarownica
India Eisley w The Curse of the Sleeping Beauty. Aktorka wcieliła się w rolę tytułową.

#13 Film to debiut reżyserski Roberta Stromberga, który wcześniej spełniał się w roli kierownika działu efektów specjalnych w wielu filmach, w tym Pan i władca – Na krańcu świata (2003), a co ważniejsze, jako scenograf tytułów, takich jak Avatar (2009), Alicja w Krainie Czarów (2010) oraz Oz: Wielki i Potężny (2013). Pierwsze dwa przyniosły mu Oscary za najlepszą scenografię. Disney wiedział, co robi!

#14 Jude Law był rozważany do roli króla Stefana, jednak ostatecznie angaż otrzymał Sharlto Copley (Dystrykt 9, Elizjum).

Król Stefan, Disney

#15 Elle Fanning, czyli filmowa Aurora, wystąpiła wcześniej u boku byłego męża Jolie – Brada Pitta w filmie Ciekawy przypadek Benjamina Buttona.

Czarownica
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

#16 Angelina Jolie wyznała, że nie raz ​​wystraszyła małe dzieci, mając na sobie kostium Diaboliny. Dodaje, że jej córka, Vivienne Jolie-Pitt, która grała młodą Aurorę, była jedynym dzieckiem, które się jej nie bało.

Angelina Jolie i Vivienne Jolie-Pitt

#17 Angelina Jolie wykonała własne akrobacje, używając uprzęży do scen lotu i bitwy. Aktorka naciskała twórców, na to, aby wygląd Diaboliny w filmie był jeszcze bardziej przerażającego od tego z wersji animowanej!

Disney

#18 Kiedy Czarownica kieruje się dobrem jej magia jest złota, gdy złem – zielona. Fani Disneya dobrze znają konotacje tego koloru ze złem.

Disney

#19 Angelina Jolie oparła mowę i akcent swojej bohaterki na grze aktorskiej Eleanor Audley z oryginalnego filmu – Śpiąca królewna (1959). Jej śmiech w filmie również opierał się na tym, który wykreowała Audley!

Disney

#20 To właśnie Jolie zadecydowała o tym, że piosenka zamykająca film będzie tą w wykonaniu Lany Del Rey. Dobry wybór!

PS Film nominowany był do Oscara w 2015 roku za najlepsze kostiumy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial