Wiedza tajemna

40 złoczyńców Disneya i 7 grzechów głównych. Kto dopuszcza się nieczystości?

Chciwość

„Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia” (Łk 12, 15). Kto cierpi na zachłanność?

Stromboli, Pinokio (1940)

To, co interesuje Stomboliego, to tylko i wyłącznie pieniądze. Chciwy właściciel teatru marionetek porwał i zamknął w klatce Pinokia, żeby zarobić jeszcze więcej.

Disney

Cruella De Mon, 101 Dalmatyńczyków, 1961

Jedna z najsłynniejszych złoczyńczyń Disneya wszech czasów, to oczywiście Cruella De Mon. Obrzydliwa kreatura, która nie cofnie się przed niczym, aby spełnić swoje marzenie, którym jest paradowanie w futrze z dalmatyńczyków. Jak wiemy, tylko ludzie bez serca chodzą w futrach, o czym przekonują obdarci ze skóry bohaterowie filmów Disneya.

Disney

Edgar, Aryskotraci (1970)

Oddany i kochany lokaj przemienił się w opętanego żądzą pieniędzy niegodziwca, który aby zdobyć wielką fortunę nie cofnie się przed niczym.

Disney

Książę Jan, Robin Hood (1973)

Trudno się zdecydować, do którego grzechu przypisać Księcia Jana. Padalec nie tylko jest próżny, pyszny, zazdrosny i leniwy, ale i chciwy. Podatki, które ustanawia, są tak wysokie, że mieszkańcy przymierają głodem, podczas gdy on tylko przegląda się w lusterku i liczy majątek.

Disney

Madame Meduza, Bernard i Bianka (1977)

Trzepnięta, niestabilna i z obsesją na punkcie diamentów to oczywiście Madame Meduza.

Percival C. Mcleach, Bernard i Bianka w krainie kangurów (1990)

Przebiegły, okrutny, agresywny, sadystyczny kłusownik bez serca, który za wszelką cenę próbował złapać rzadką orlicę i sprzedać ją za fortunę.

Disney

Gubernator John Ratcliffe, Pocahontas (1995)

Ratcliffe to chyba najbardziej pazerny na złoto złoczyńca Disneya. Jak sam to świetnie ujął „I z żądzy aż drżą londyńskie piękności! Król Jakub z zachwytu da lorda mi tytuł! Bo mój, mój, Mój ten skarb cały!”

Wiedzieliście, że Ratcliffe i Adolf Hitler są jedynymi czarnymi charakterami w animacjach Disneya, które istniały naprawdę?

Disney

Clayton, Tarzan (1999)

Pod przykrywką przewodnika Jane i Archimedesa, Clayton chciał upolować goryle i sprzedać je na czarnym rynku.

Disney

Kapitan Lyle Tiberius Rourke, Atlantyda. Zaginiony ląd (2001)

Kiedy okazuje się, że źródłem energii umożliwiającej życie w podwodnym mieście jest tajemniczy kryształ, Rourke pokazuje swoje drugie oblicze. Wcześniej niezawodny i, wydawać by się mogło, godny zaufania kapitan zamierza wykraść i spieniężyć kryształ.

Disney

John Silver, Planeta skarbów (2002)

John Silver jest chciwy i przebiegły – w końcu większą część swojego życia spędził na poszukiwaniach słynnego skarbu. Pirat ma też dobrą stronę – zna cenę przyjaźni, nie lubi niepotrzebnego okrucieństwa i przemocy.

Disney

Alameda Slim, Rogate ranczo (2004)

Chamski, chciwy i arogancki złodziej bydła, który interesuje się wyłącznie swoimi pieniędzmi i władzą.

Disney

Dr Facilier znany jako Człowiek Cień, Księżniczka i żaba (2009)

Wychowujący się w biedzie Facilier zrobi wszystko, by zdobyć wielką fortunę.

Disney

Gertruda, Zaplątani (2010)

Już w scenach otwierających ujawnia się chciwość „matki” Roszpunki, która ukrywała magiczny, uzdrawiający kwiat, aby zachować młody wygląd, chociaż roślina mogłaby ratować życie chorym. Gdy kwiat zabierają Król i Królowa, Gertruda porywa ich dziecko, aby zachować młodość.

Disney

Książę Hans, Kaina lodu (2013)

Podstępny niegodziwiec, który okłamał Annę, a potem skazał ją i jej siostrę na śmierć, aby zdobyć panowanie nad królestwem.

Disney

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial